SÜS BİTKİSİ KULLANMAK İÇİN 4 TEMEL SEBEP

 

Hayatta karşılaştığımız önemli gerçeklerden birisi şudur ki, ‘Neye niyet ederseniz, onun sonucunu alırsınız yani sebep, neden veya gerekçe denilen kavram herhangi bir işe başlamadan önce önemlidir.

Süs bitkilerinde perakendecilik sektörünü irdelediğimiz bu sayımızda da biraz bitki tüketim sebeplerimizi konuşalım istedim. Perakende sektörü olarak tanımladığımız alana; kesme çiçeklerden mevsimlik çiçeklere, saksılı bitkilerden çalı grubuna hatta büyük ağaçlara kadar tüm bitki türleri giriyor. Sizlere Süs Bitkileri kullanmak için 4 farklı temel sebep sunmak istiyorum:

 

ESTETİK SEBEP

Ülkemizde günden güne peyzaj projeleri, peyzaj uygulamaları ve neticede peyzaj kültürünün yaygınlaşması ile birlikte süs bitkileri kullanımı artıyor. Bu artışta ülkemizin son 13 yılında hakim olan sosyal belediyecilik anlayışının da büyük payı var. Farklı projeler, farklı iklimler farklı bitkiler demek oluyor ve bu çalışmalar süs bitkileri kullanımını ve doğal olarak kentlerin estetik bir çehreye kavuşmasını sağlıyor. Böylece topyekûn estetik bir ülkeye doğru yol alıyoruz.

 

PSİKOLOJİK SEBEP

İtalyada bir Onkoloji hastanesinde yapılan ve 2 yıl süren bir deneye göre, teraslarında bitkisel uygulama yapılan ve bitkileri izleyen ve onların bakımlarıyla ilgilenen hastaların normal kanser ilaçları yanında kullandıkları anti-depresanları bırakmaya başladıkları gözlemlenmiştir. Güzel olanı görmek, ‘estetik olarak bildiğimiz göz zevkine hitap ederken gönül dinginliği de veriyor. Korulara, kent parklarına çiçek bahçelerine gidip baharda yemyeşil gösteriler sunan, sonbaharda kendine özgü renklenen ağaçları izleyen, mis kokulu çiçekleri nefeslerine çeken insanlar somurtabilir mi?

İtalya örneğinde görüldüğü gibi evlerimizde de gözlemlememiz mümkün. Kendileri ile ilgilenildiğinde, bakımları yapıldığında güzel çiçekleri ve yapraklarıyla bize cevap veren bitkiler aynı zamanda bir iletişim sonucu muhatabını dinlendirir ve ruhsal olarak tatmin eder. Psikolojik etkiye devam edersek, medeniyetimizde iletişimin önemli yöntemlerinden birisi de hediyeleşmektir. Süs bitkilerinin ise hediye değeri oldukça yüksek. Sevgi gösterisi, muhabbet vesilesi olarak da bitkileri kullanıyoruz.

 

EKOLOJİK SEBEP

Hepimizin bildiği gibi bitkiler, fotosentezle ekolojik dengeyi sağlamada temel rol oynuyorlar. Ayrıca bulundukları bölgedeki yağış miktarını ve oksijen oranını arttırırken karbon salınımının olumsuz etkilerini azaltıyorlar. Daha çok bitki daha çok sağlıklı yaşama alanı demek oluyor. Doğanın mevcut dengesine ulaşmak için süs bitkilerinin ekolojik etkileri de böylece önem kazanıyor.

 

EKONOMİK SEBEP

Dünyayı küresel bir köy gibi düşünürsek, herkes herkes ile iletişim halinde. Süs bitkilerinin psikolojik, ekolojik ve estetik kullanım alanlarının genişliği üretimi de beraberinde getiriyor. Ülkemizin iklim avantajları ve jeopolitik konumu komşu ülkelerin süs bitkileri ihtiyacını karşılayacak durumda ve bu potansiyeli fırsata çevirip ihracatımızı arttırarak ekonomiye katkı sağlanabiliyor.

 

 

 


Paylaş: