MESLEKTE KALİTELİ İSTİHDAM İÇİN 3 ÇAĞRI

Peyzaj tasarımı ve uygulama, süs bitkileri yetiştiriciliği, bitki koruma, cansız peyzaj öğeleri vb. tüm alanlarda eğitim alan meslek disiplinlerine seslenmek istiyorum. Üniversitelerin ve yüksekokulların ilgili bölümlerini tercih etmemizin, eğitim almamızın kendimizi geliştirmek için çeşitli yollara başvurmamızın temel amacını ‘hayatımızı idame ettirmek’ olarak söyleyebiliriz. Bunun yanında kaliteli bir çevre oluşturma çabası, ülkemizin gelişmesine katkı sunmak gibi güzel amaçları da yanımıza alıp yol almamız gerekiyor. Eğitim ve mesleki hayatım boyunca gözlemlediğim bazı noktaları derleyerek, iyi niyetler taşıyarak ve haddimi aşmadan 3 farklı muhataba çağrılarda bulunmak istiyorum:

 

 

ÜNİVERSİTELERE,

 

Yüksek öğrenimde karar alıcılar ve müfredat yapıcılara, değerli hocalarıma ve öğrenci arkadaşlarıma seslenmek istiyorum; öğrenci arkadaşlarım en az teori kadar pratik işlere de sevk edilmelidir. Yapılan işin maliyeti/ekonomisi hakkında bilgi sahibi olarak iş dünyasına girmeliler ki gerçek hayata daha sağlam adımlarla ilerlesinler. Üretim, planlama veya tasarım her ne öğrenilecekse estetik, ekonomik ve fonksiyonelliğin yanında doğa ile uyumlu da (ekolojik) olması gerektiğini bilmeli ve buna göre çalışmalar yapmalılar. Öğrenci arkadaşlarımıza mesleki alt yapı hazırlamak için bir-iki yaz döneminde yapılan zorunlu stajlar yeterli gelmemeli, üniversite hayatlarının her anının  öğrenme aşaması olduğunu hissetmeliler ve değerlendirmeliler.

 

 

YENİ MEZUNLARA,

 

Mesleğinizi tercih ettiniz, öğrencilik dönemini başarıyla bitirdiniz. Şimdi çalışma zamanı. İşiniz ile ilgili arayışta bulunmadan iş sizi bulmaz. Her yolu deneyin, girişimde bulunun. İş beğenmemezlik etmeyin ve mütevazi olun. Diyelim iş görüşmesine gittiniz, maaş konuşmayın. Önce işinizi bir görsünler, sonra hakkınız verilir, zamanla yükselirsiniz. Verilen her işi yapın ki yetenekleriniz ortaya çıksın, fark edilin. Hem aldığınız maaşınızı hak etmek hem de daha ileriye gidebilmek için kendi işinizde çalışıyor gibi düşünün ve öyle hareket edin. Öğrenmek hayat boyudur, iş hayatına başlayıncaya kadar ve başladıktan sonra öğrenmeye, mesleki bilgi ve becerinizi artırmaya devam edin.

 

 

İŞVERENLERE,

 

Birçoğu ‘kalifiye eleman’ sıkıntısını beyan eden değerli iş verenler, Siz de haklısınız. Fakat ekol olma/okul olma sorumluluğu da Sizde. Aldığım adamı yetiştireyim derdinde olmazsanız, onlara şans vermezseniz nasıl adam elde edeceğiz? yeteneklerini keşfetmeye çalışarak, emekleri nispetinde hak ettikleri ücretleri de ödeyerek yeni mezun arkadaşlara sahip çıkmamız gerekiyor. İngiltere’den proje, Hollanda’dan bitki, İtalya’dan peyzaj mimarı ithal ediyorsak bunun sorumluluğu hepimizin. Tecrübeli insan arıyorsunuz, Siz çalıştırmazsanız nasıl tecrübe kazanacaklar?

 

 

 You select your profession and have successfully completed the education period. Now the runtime. Without seeking, business will not find you. Try every way and take the initiative. Do not distinguish any task and be humble.


Paylaş: