STAJ YERİN HAZIR MI?

Staj kelimesi sözlüklerde (Fransızca: ``stage``), ‘herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi ve bu kimsenin, meslek bilgisini artırmak için bir kurumun bir veya birçok bölümünde çalışarak geçirdiği dönem olarak tanımlanmaktadır. Tüm iş kollarında olduğu gibi ‘peyzaj ve süs bitkileri uzmanlık alanında öğrenim gören arkadaşlarımızın da okullarını bitirdiklerinde teorik ve pratik olarak hazır olmaları beklenmektedir. Bu beklenti hayat serüveninde zaman kaybetmemek için önemlidir.

 

 

YURTDIŞI STAJ İMKANLARI

 

Eğitim sürecinizde yurtdışı staj imkanları da çok yaygınlaşmış durumda. ERASMUS Öğrenci Değişim Programı ve IAESTE (Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği) gibi uluslararası eğitim ve staj imkânları ile görülecek ülkeler ve edinilecek farklı bakış açıları özellikle Peyzaj Mimarlığı gibi görsel ve uygulamaya dayalı bir meslek için çok değerli olacaktır. Ayrıca üniversite yıllarında yabancı dilinizi geliştirmek için bu dilin konuşulduğu bir ülkede bulunmaktan daha iyi bir imkân bulamayabilirsiniz. Biraz detay verecek olursak IAESTE Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı genel merkez liderliğinde, 50 üniversite temsilciliğinden oluşan bir yapıdır. Kuruluşundan bugüne kadar 10.000′den fazla Türk öğrenciye yurt dışında ve yine 10.000e yakın yabancı öğrenciye de ülkemizde staj imkanı sağlamıştır (http://www.iaeste.org.tr). Avrupa Birliğinin ERASMUS Programı ise hemen hemen her üniversitede bulunan Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında bir kültürel değişim programıdır, ayrıca staj programları da mevcuttur. İlk fırsatta üniversitenizin staj programı temsilcisi ile görüşün, başvuru zamanlarını kaçırmayın!

 

 

TÜRKİYEDE STAJ İMKANLARI

 

Ülkemizde tasarım ve uygulama yapan firmalar hemen hemen her bölgede mevcut. Bunun dışında Adana, Antalya, İzmir, Sakarya, Bursa ve Yalova gibi süs bitkileri üretim bölgelerindeki fidanlıklar, satış yerleri de yaygınlaşmış ve iyi bir kalite standardını yakalamış durumda.

Mesleğimizi daraltmayalım; sulama sistemleri, kent mobilyaları, ekolojik çalışmalar yapan firmalar da bizleri ilgilendirir. Tüm bu kurumlara biraz ilgi ve iletişimle stajyer olarak başvurabilir, gerek gönüllü gerekse mecburi stajınızı yapabilirsiniz. Özel sektörün yanında kamu kurumları da zamanında başvurup gayret gösterirseniz büyük ölçekli işleri size öğretecek imkanlar sunabilir.

 

 

VE...

 

Sonuç olarak staj size sektörde tecrübeli kişilerle tanışma imkanı verir. Yeteneklerinizi mezun olmadan gösterme imkanı verir. Eksikliklerinizi görüp mezun olmadan önce tamamlama şansınız vardır. Bu yaz staj yapacaklara başarılar.

 


Training gives you the opportunity to meet with experienced people in the industry. It gives the opportunity to show your skills before you graduate. You have a chance to see your shortcomings and complete them before graduation. 

 


Paylaş: