Doğadan Esinlenen Tasarımlar

Ekolojik ve sürdürülebilir çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettiren Çevre Mimarlık, son dönemlerin özgün projelerinden Nortland Ankara’da hayata geçirdiği çalışmaları ayrıntılı olarak inceledik.

Doğadan Esinlenen Tasarımlar

1993 yılında kurulan "Çevre Mimarlık" mesleki olarak ilklere öncülük etmiş, yeniliklere açık ve yaratıcı tasarım anlayışıyla ekolojik temelli, sürdürülebilir, engelsiz ve kaliteli peyzaj proje ve uygulamalarıyla gerek yurt içi gerek yurt dışı çalışmaları ile uluslararası tasarım dünyasında yerini almaktadır.

ÇEVRE PEYZAJ

Yeşil Mekanlar

Öncelikle son yıllarda, kalabalık kentlerde yaşayan insanların, evleri ve yaşadıkları çevrelerine yönelik beklentileri daha yeşil mekânlar ve daha çok sosyal yeşil alan talebi olarak belirginleşmiştir. Bu beklentilerde müteahhit firmaları ve mimarları daha geniş ve etkili peyzaj alanları oluşturma isteği veya mecburiyetine yöneltmiş ve mimari şekillenirken bir peyzaj mimarının dokunuşuna yer verilmeye başlandı. Özgün uygulamalara imkân sağlayarak tasarımcıların önünü açan yatırımcıların çoğalması projelerinin hayata geçişini görmenin verdiği mutlulukla Çevre Mimarlık daha özel projeler, mekanlar ortaya çıkarmaya çalışıyor.

İyi bir bahçe tasarımındaki sır, kullanıcıların kültürel ve sosyo-ekonomik yapısına uygun ve kendisini içerisinde mutlu / huzurlu hissedebileceği mekân tasarlamaktır. Peyzaj mimarları bahçe tasarımında oran, form, doku, renk, simetri, uyum ve zıtlık kriterlerini kullanıyor.

ÇEVRE PEYZAJ

Bölgenin En Prestijli Projesi

Ankara projeleri içinde son dönemde yapımı tamamlanan Nortland Ankara 43 bin metrekare alanda 35 bin metrekare yeşil alana sahip, içerisinde açık ve kapalı otopark, voleybol, basketbol, futbol sahası, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, çocuk oyun alanları, açık fitness alanı ve meyve bahçelerinden oluşan en önemlisi tüm konutların görebildiği şekilde tasarlanan 4 bin 100 metrekare büyüklüğünde biyolojik göleti ile yalı dairesi mantığı ile tasarladığımız çok gurur duyduğumuz projelerden biri. Keçiören bölgesinin en prestijli projesi olarak yer almaktadır.

Ortak kullanım alanındaki gölet ve yeşil alanlar, 3 bloktan oluşan konutlarda yaşayan kişiler için yeşil ve suyun iç içe olduğu panoramik bir manzara sunarak eşsiz manzaranın içerisinde yaşama imkânı sunmaktadır. Konutlar arasındaki komşuluk ilişkileri ve peyzaj içerisindeki ilişkilerde her bir noktadan yaya yolları ve su içerisindeki köprü ile sağlandı.

ÇEVRE PEYZAJ

Mavi ve Yeşilin Dengesi

Suyun ve yeşilin dengeli kullanılması; dinginleştirici, sihirli ve birleştirici etkisi ile hayallerin gerçeğe dönüştüğü özel yaşam alanları, peyzaj ile yorumlanarak kullanıcılarına çağdaş bir görüntüde sunulmak istenmiştir. Bu projede; mevsim döngülerini renk geçişleriyle hissedebileceğiniz bitkisel düzenlemelere yer verilmiş ve her bir alan özel olarak tasarlanmıştır. Projede gündüz olduğu kadar gece görüntüsünde de büyük titizlikle çalışılmış su içi aydınlatmalar ile suyun görsel etkisi; konut çevresinde de yeşil alanlar bollard tipi aydınlatma elemanları ile aydınlatılarak gözü yormayan soft bir aydınlatma peyzajda ön plana çıkarılmıştır.

Sadeliği ön plana çıkararak peyzajın gücünü vurgulayan, yılın her döneminde kullanıcılara doğanın eşsiz yaşam enerjisini hissettiren, bu coşkuyu su ve aydınlatma senaryosu ile destekleyen bir tasarım olarak hayata geçirdi. Çevre, yaşamımızı sürdürdüğümüz, hayatımızın şekillendiği ve birçok ortak anılarımızın biriktiği yerlerin bütünü demektir. Umarım tasarladığımız mekanlar yaşamlarımıza güzel anılar, unutulmaz anlar ve de mutluluk katıyordur. Çevre peyzaj olarak hayata geçen bir projeye daha imza atmaktan mutluluk duyarız.

 

ÇEVRE PEYZAJ


Paylaş: 

Diğer Haberler