Şehir Merkezinin Kalbinde Ödüllü Bir Vaha: Commonwealth Park

Nilufer Danis Landscapes & Gardens tarafından tasarlanan ve 2014 yılında yapımı tamamlanan Commonwealth Park projesi geniş bir alanda bölgenin ihtiyaçlarını karşılayan kamusal bir yeşil alan sunuyor.

Şehir Merkezinin Kalbinde Ödüllü Bir Vaha: Commonwealth Park

 

PROJE KÜNYESİ


Proje Adı : Commenwealth Park 

Proje Yeri : Cebelitarık, Britanya Denizaşırı Toprağı 

Proje Yılı : 2012 - 2014 

İşveren : Cebelitarık Hükümeti, Landform Danışmanlık 

Tasarımcı Firma : Nilüfer Danis Landscapes & Gardens

Proje Uygulayıcısı : Bitkilendirme Landform Yapısal Uygulama John Licudi Consulting (JLC)

 

Kasaba merkezinin kalbinde yer alan 2,5 dönümlük eski otopark, yeşil ve son derece sürdürülebilir, dünya standartlarında parka dönüştürüldü. Park; zengin ve ilgi çekici peyzajı, Akdeniz tarzı süs bitkileri içeren tasarıma sahip. Projede 143 ağaç, geniş bir çim alan, sulama sistemi, çim tepecikleri, geçirgen taşlı patikalar, yapay gölet, bir köprü, heykeller ve çağdaş bir sahne yer alıyor. Esnek kullanıma sahip olan Cebelitarık'ın kalbindeki bu doğal ve etkileşimli park, mevsimden mevsime değişerek ilham verici ve çağdaş bir kamusal yeşil alan haline geldi.

 

danis

 

 

Parkın çok işlevli, yemyeşil çim alanları ve sahnesi, geleneksel Britanya parklarını yansıtırken, Akdeniz tarzı süs bitkileri çevresel ortam ve iklimle doğal bir bağlantı oluşturur. 3.000 m3 üst toprağı, yerel ve kamusal alanlardan geri dönüştürülmüş toprak kullanılarak Cebelitarık'ta üretildi.

 

danis

 

Park, geceleri dramatik bir etki yaratan çarpıcı bir aydınlatma düzenine sahiptir ve park kullanıcılarına günün 24 saati tam anlamıyla açık ve güvenli bir kullanım alanı sunar. Park, liman bölgesini ve Queensway'i şehir merkeziyle birleştiren önemli bir görsel aksı temsil eder ve binalara karşı konumlandırılması, şehir-park ilişkisinin önemini vurgular.

 

danis

 

Toplum Parkı, Plant Dergisi tarafından En İyi Uluslararası Proje ödülüne layık görüldü ve BALI Ulusal Peyzaj Ödülleri 2015'te Uluslararası Ödülü için finale kaldı.

 

Cebelitarık'ın kalbinde yer alan ve kullanımı esnek olan bu doğal ve etkileşimli park, mevsimden mevsime değişerek ilham verici ve modern bir kamusal yeşil alan özelliği taşıyor.

 

danis


Paylaş: 

Diğer Haberler