Sürdürülebilir ve Fonksiyonel Tasarım

Kaktüs evi projemizin tasarım sürecine kaktüs türlerinin ekolojik isteklerine uyumlu alan kullanım planlamasıyla başlanmıştır. Sonrasında deniz ve rüzgar etkisi düşünülerek projenin dış hatları şekillendirilmiş; tasarım aşamalarında ana etken olarak

Sürdürülebilir ve Fonksiyonel Tasarım

 

Sahilköy Kaktüs Evi Projesi MSA Peyzaj olarak çok özveriyle çalıştığımız özel konseptli projelerimizden biridir. Nitekim proje alanı çok güçlü etkiler uyandıran çeşitli peyzaj ögeleriyle birlikte konumu ve manzara noktalarıyla da özel bir alandır. Özellikle 513 nilüfer ve 1958 adet kaktüs türüne ev sahipliği yapan proje alanımız; bitki türleri, sahil konumu ve deniz manzarasıyla kendi başına sergi alanı niteliği taşıyan bir mekandır. Bu amaçla alanın bizde uyandırdığı heyecanla; tüm doğal süreçleri göz önünde bulundurduğumuz, sürdürebilirliği olan, fonksiyonel ve proje alanıyla tamamen uyum içinde bir Kaktüs Evi yapı tasarımı ortaya konulmuştur. Uygulama sürecini de yönettiğimiz bu projedeki amacımız; alanın potansiyellerini güçlendirerek bir kimlik kazandırmak ve sergi alanı niteliğinde yaşayan bir proje alanı sunmaktır. Hedefimiz 3 bin 500 kaktüs türünü proje alanında sergileyerek, tüm peyzaj unsurlarıyla cazibe noktası haline gelecek konsept bir mekan yaratmak olmuştur.

 

msa

 

Kaktüs evi projemizin tasarım sürecine kaktüs türlerinin ekolojik isteklerine uyumlu alan kullanım planlamasıyla başlanmıştır. Sonrasında deniz ve rüzgar etkisi düşünülerek projenin dış hatları şekillendirilmiş; tasarım aşamalarında ana etken olarak göz önüne alınmıştır. Tüm mevcut alan analizlerinden sonra yapısal detaylar belirlenerek alana en uygun konstrüksiyon planlaması hazırlanmıştır. Bu amaçlarla Larex ağaçlarının epoksi malzeme ile laminasyonunun yapıldığı; statik olarak güçlü ve deniz tuzundan az etkilenen ahşap iskeletimiz tasarımımızın ana omurgasını oluşturmaktadır. Cam yerine tercih ettiğimiz solid polikarbon, camdan yaklaşık 20 kat daha dayanıklı bir malzeme olduğundan iklim ve diğer çevresel etmenlerden daha az etkilenmektedir. Yapımından itibaren 6 ayda kullanıma açılan projemiz; iç mekan, iklimlendirme ve elektrik projesi mekaniği de tamamlanarak daha fonksiyonlu bir yapı haline getirilmiştir.

 

msa

 

Projemiz ülkemiz için kaktüs envanteri oluşturulmasına katkı sağlamak dışında; kaktüslerin muhafazası, türlerin sağlıklı bir şekilde yaşaması ve çoğaltılması süreçlerine hizmet sunmaktadır. Bunlar için gerekli tüm alt ve üstyapılar sağlanmıştır. Tüm bu çalışmalarla birlikte projemiz dünya çapında önemli niteliklere sahip bir proje olma yolunda ilerlemektedir ve önümüzdeki aylarda halkın ziyaretine açılacaktır.

 

msa

 

Projemizin tasarım ve uygulama olmak üzere tüm süreçlerinde yer almış olmamızın gruruyla MSA Peyzaj olarak sektöre böyle önemli bir proje hizmeti sunmaktan da ayrıca mutluluk duymaktayız. Gezilip görülecek ve bölgesindeki cazibe noktalarından birini oluşturacak olan projemizin ülkemiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyoruz.

 

msa

 

Proje Künyesi;

Proje Adı                    : Sahilköy Kaktüs Evi Projesi

Proje Yeri                   : Şile / İstanbul

Proje Alanı                 : 200 m²

Proje Yılı                    : 2021

Uygulama Yılı           : 2021

İşveren                        : Hüseyin Usta

Tasarımcı Firma         : Oruç Isıgöllü- MSA Peyzaj

Proje Uygulayıcısı     : MSA Peyzaj

 

msa

 

msa

 


Paylaş: 

Diğer Haberler