PEYZAJ MİMARLIĞI ÖĞRENCİLERİNE 7 ALTIN TAVSİYE

Özel sektör veya kamu kurumlarının birçoğu "kalifiye personel" bulunmamasından yakınıyor. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu yazımda "işinde iyi birer Peyzaj Mimarı" olmak için asıl gayret göstermesi gereken öğrenci arkadaşlarım için Peyzaj Mimarlığı mesleği ölçeğinde kendi kendimizi geliştirmek, daha iyi bir meslek erbabı olabilmek için tecrübe ettiğim ve gözlemlediğim bazı tavsiyeleri sıralamak istiyorum.

 

1.      Severek ve Bilerek Tercih Edin

Lise son sınıfta evladı olan anne-babalar veya üniversite tercihi konusunda tereddüt eden gençlere önerim şu ki, Peyzaj Mimarlığı mesleğini araştırıp öğrenin ve bilerek, severek tercih edin. Bu meslek hayatınız boyunca çevrenize huzur dağıtacağınız keyifle yapılacak bir meslektir.

 

2. Bitkileri ve Çevreyi İyi Tanıyın

Hangi fakültede olursanız olun süs bitkileri Peyzaj Mimarları için en önemli unsurlardan biridir. Özelliklerini, anavatanlarını, yetişme şartlarını hatta üretim tekniklerini dahi bilmenizde fayda var. Bitkiler, projelerinizde kullanacağınız canlı materyaller oldukları için onları tanımak Sizin başarınızda etkili olacaktır. Bunun yanında iklim ve toprak gibi çevre unsurlarını da iyi tanımak ileride tasarımlarında ekolojik kararlar verecek bizler için önemlidir.

 

3. Tasarımın Yeteneklerinizi Geliştirmesine İzin Verin.

Hepimizin hayal gücü vardır. Tasarım derslerinde verilen projelere yoğunlaşarak içinizdeki hayal gücünü keşfetmeye ve pratiğe geçirmeye çalışın. Tasarım derslerindeki kritikler yeteneklerinizin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Vazgeçmeyin, hayal edin ve tasarlayın.

 

4. Yurtdışı Eğitim ve Staj İmkânlarını Değerlendirin

ERASMUS, IAESTE gibi uluslararası eğitim ve staj imkânları ile görülecek Ülkeler ve edinilecek farklı bakış açıları özellikle Peyzaj Mimarlığı gibi görsel ve uygulamaya dayalı bir meslek için çok değerli olacaktır. Ayrıca üniversite yıllarında yabancı dilinizi geliştirmek için yabancı dil konuşulan bir ülkede bulunmaktan daha iyi bir imkân bulamayabilirsiniz.

 

5. Gönüllü Staj Yapın

Farklı işler yapmadan, farklı uygulamalar görmeden tam donanımlı olamazsınız. Üniversite 1. sınıftan itibaren yaz aylarında veya dönem aralarında zorunlu stajınız haricinde stajlar yapın. İş seçmeyin ve her detayı öğrenin. Fidanlıklar, uygulama firmaları, proje ofisleri... Hepsinin kapısı gayretli ve gönüllü çalışacak öğrenciye açıktır.

 

6. Dünyayı Takip Edin

Akıllı telefonlarınız, tabletlerinizle Dünya parmaklarınızın ucunda. Mesleğimiz ile ilgili olup biteni takip edin. Instagram, Pinterest, Flickr gibi görsel sosyal medya gereçlerini mesleğinizin gidişatını takip etmek için kullanın.

 

7. Peyzaj Mimarları Odasına Üye Olun

Öğrenciyken ve mezun olur olmaz mesleğimizi temsil eden üst çatı olan ve TMMOB (Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği)a bağlı Peyzaj Mimarları Odasına üye olun. Mesleğimizin sorunlarına çözüm üretilmesine, gelişimine ve geleceğine bu kurumlarda yer alınarak destek verilebilir.

 

 

 

 

You cannot be fully equipped without doing different things and seeing different applications. Starting from your first year of the University education, try to do voluntary internship in summers or semestres beside your obligatory intern. Do not distinguish any job and learn every detail. Nurseries, application companies, project offices etc. All the doors will be open to students who will work diligently and voluntary.

 

 


Paylaş: