Bahçe Mobilyasında Kalite ve Şıklık

Erdi Yıldırım: “Masstaş firması 2018 yılında kuruldu. Bahçe, balkon, veranda kültürünü Sakarya’ya getirmek istedik. Ana kalemimiz; bahçe ve balkon kültürü içerisinde kullanılan ürünler oldu ve bu alanda kısa sürede iyi yol katettik."

Bahçe Mobilyasında Kalite ve Şıklık

Masstaş Firması’nın Operasyon Müdürü Erdi Yıldırım’la bahçe mobilyaları sektörünü, Türkiye’de gelişen bahçe, balkon, veranda kültürünü konuştuk.

Merhaba Erdi Bey, Masstaş’tan bahseder misiniz? Kaç yılında kuruldu?

Masstaş firması 2018 yılında kuruldu. Bahçe, balkon, veranda kültürünü Sakarya’ya getirmek istedik. Bu amaç doğrultusunda güçlü iş birlikleri yaptık. İnsanlara hem dış mekân hem iç mekân ürünlerini birlikte kullanabilecekleri ürün çeşitliliği sunmaya gayret ettik. Bununla birlikte kafe ve restoran konsepti için kullanılan masa sandalye çeşitlerini de biraz daha geliştirerek farklı modeller sunmak istedik. Şu anda müşterilerimize iki yüze yakın farklı sandalye modeli sunuyoruz. Ana kalemimiz; bahçe ve balkon kültürü içerisinde kullanılan ürünler oldu ve bu alanda kısa sürede iyi yol katettik. Alüminyum, rattan, iroko ve plastik hammaddeleriyle üretilmiş geniş ürün profilini mağazamızda satışa sunuyoruz. Sosyal medyayı aktif kullanarak ülke çapında bir tanınırlığa ulaştık. Buna ek olarak fuarlara katılarak, AVM’lerde stant açarak daha çok insanla iletişim kurduk ve hem yurt içinde hem de yurt dışında satışlarımızı artırdık. Serdivan ve Arifiye’de bulunan iki satış noktamız var. Arifiye’de bulunan showroomda daha çok bahçe mobilyası grupları bulunuyor. Serdivan’da bulunan mağazamız ise herkesin her ihtiyacını rahatlıkla bulabileceği ürün çeşitliliğine sahip.

“Kaliteli Üretim Müşteri Memnuniyeti Getirdi”

Zaman içerisinde insanlarla kurduğumuz diyalog ve ürün memnuniyeti arttıkça Masstaş daha fazla tanınmaya, ürünlerimiz daha fazla ilgi görmeye başladı. Pandemi döneminin avantajları da dezavantajları da oldu. Biz perakende anlamında ciddi taleple karşılaştık. Hizmet sektörünün durmuş olması perakende sektörünü canlandırdı bu durumda bizim sektörümüzün perakende satışlarına adaptasyonu hızlandı. Ülke olarak son üç yılda bahçe, veranda, balkon kültürüne hızlı bir biçimde adapte oluyoruz. Daha önce toplum olarak böyle bir kültürümüz yoktu. Bu durum değişti, insanlar bu ürünleri bahçelerinde, balkonlarında hatta salonlarında kullanmaya başladılar. Mesela salıncaklar evin salonlarında sinema koltuğu, kitap okuma köşesi olarak kullanılmaya başlandı. Bu sektör aslında tamamıyla tüm yaşam alanlarına girmiş oldu. Ve insanlar ürünlerimizin kalitesini zaman içerisinde ayırt etmeye başladı. Biz Masstaş olarak uluslararası standartlarda hammaddeler kullanmaya gayret gösterdik. Ürün gamının tümünde iskelet, kumaş, döşeme açısından kaliteyi fark ettiler. Bu durum kısa ve uzun vadede olumlu referans olarak bize döndü. Bu şekilde yola çıktık ve bu günlere kadar geldik.

Dünya standartlarında hammadde kullandığını belirttiniz. Bu noktada üretim aşamalarından bahseder misiniz?

Ürünlerimizde ithal hammadde kullanıyoruz. İroko dediğimiz ürün, Afrika kökenli bir ahşap, sulak bölgelerde yetişiyor. Suya ve güneşe dayanaklığı çok yüksektir. Hatta bu alanda kullanılan en kaliteli malzeme konumundadır. Ancak bu ürün ülkemizde yetişmiyor ve bu nedenle biz bu hammaddeyi ithal ederek, burada işliyor ve montajını yapıyoruz. Rattan malzeme de aynı şekilde, ülkemizde olmadığı için ithal getirmek zorunda kaldığımız bir hammadde konumunda. Bunların işçiliğini, tasarımını burada yapıyor ardından son tüketiciye sunuyoruz. Alüminyumda aynı durum söz konusu değil. Alüminyum burada bizim üretebildiğimiz bir ürün ama alüminyumda da doğru işçiliği yakalamak çok önemli. İnsanların ikna olabileceği en kilit nokta görsellik ve estetik… Biz müşterilerimize geniş renk seçeneği sunuyoruz. Her ürün ve kumaş 3-4 farklı renk alternatifiyle satışa çıkıyor.

Tasarladığımız ürünlerin üretim aşamasında, iskeletlerinde alüminyum kullanmak zorundayız. Ürünün iç ve diş mekân olarak kullanılmasını sağlayan kilit nokta alüminyum kullanımıdır. Biz iç iskeletlerde alüminyum yerine farklı materyaller kullanabiliriz ama bunlar müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaz. Ürün suyla temas ettiğinde üründe paslanmalar, deformasyonalar oluşabilir. Ayrıca bizim kullandığımız malzeme bakteri üretimine, haşerelere, bahçede dış mekanlarda bulunan tüm olumsuz ögelere karşı dayanıklı olmakla birlikte temizliği kolay ürünlerdir. Sezonluk ürün satıyor olabiliriz ama ben hep şöyle görüyorum insanlara dayanıklı tüketim ürünü sunuyoruz.

Dayanaklı ve kullanışlı ürünler sunduğunuzdan bahsettiniz. Peki Masstaş’tan satın aldığımız bir ürünü kaç yıl kullanabiliriz?

Bizim en ekonomik malzemeden zirve hammaddeye kadar insanlara verdiğimiz minimum kullanım süresi beş yıldır. Ama bu ürünün hammaddesine bağlı olarak 15 yıl ile 20 yıla kadar çıkmaktadır. Bunu müşterilerimiz görüyor ve çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bizim için en büyük ödül aslında olumlu geri dönüşlerdir. Müşterilerimize ‘Aldığınız ürünü bahçede bırakın, korkmayın ürün yağmur görsün.’ dediğimizde müşteri bize ‘Ahşap malzeme yağmurda zarar görür.’ diyor. Ama bunun yaşanmadığını gördüğü zaman sonuç güzel oluyor. Bu kalite politikası bize ekstra iş olarak geri dönüyor.

“Rattan Tamiratı Yapabilen Tek Firmayız”

Biz insanlara bir defa para ödetmek ve aldıkları ürünleri güvenle kullansınlar istiyoruz. Ayrıca üründe satış sonrası destek politikamızda üstün hizmet veriyoruz. Biz buna da çok kıymet veriyoruz. Şu anda ülke çapında özelliklede rattan ürün tamiratı yapabilen tek firmayız. Bunu da 4-6 aylık periyodlarla rattan üretimi yapan ve yurt dışından gelen teknik servis ekibi ile gerçekleştiriyoruz. Bu ekipler Malezya ve Endonezya’dan geliyorlar, müşterilerimizin problemlerini çözüyoruz, ama bu durumla pek karşılaşmıyoruz. Kendimize bir hedef belirledik 2020 yılı içerisinde sadece dört tane müşterimizin minderinden düğme kopmuş, bu büyük bir başarıdır. Hiçbir kusurlu ürün yok. Yağmura güneşe dayanamayan, bozulan, deforme olan bir ürünümüz bile olmadı. Bu durum bize özgüven veriyor, bizi rahatlatıyor daha da motive ediyor.

Dış mekân ürün yelpazesiniz oldukça geniş, iç mekân konusunda neler söylersiniz?

İç mekânda da geniş ürün grubumuz var. Biz bu grupta ciddi anlamda kafe, restoran tedarikçisi konumundayız. Bu anlamda ahşap ve metal malzemelerden ürettiğimiz ürünleri satışa sunuyoruz. Burada da ucuz işçilik yerine bahçe mobilyasında olduğu gibi müşterilerimize bir defa para ödetmek istiyoruz. Sattığımız ürünü 10-15 yıl kullanılsın bizim ürünlerimiz müşterilerimizi değişim yaptırmak zorunda bırakmasın istiyoruz.

Ahşap ürünlerde masa ve sandalye gruplarında, kütük, MDF, masif, kestane ve meşe ağacı, cam gibi birçok malzeme kullanıyoruz. Ürünlerimizde sunta malzeme kesinlikle kullanmıyoruz, böyle bir üretimimiz yok. İnsanlar yüksek performanslı ürün alsınlar istiyoruz. Silinebilir, leke tutmaz ürünler ile temizliği kolay ürünler sunuyoruz. Sadece kumaş değil deri, nubuk, keten, kadife gibi birçok kumaş türü ile benzersiz tasarımlara imza atıyoruz. Masa gurubunda ise kompakt, werzalit, kütük ve kaplama gibi birçok üründe hizmetimiz var. Son dönemde bu gruba ham olarak da işlenmiş olarak da Lami Gloss ve High Gloss dediğimiz, yeni dönemin trend malzemelerini ekliyoruz. İnsanlar bu malzemeleri masa grubunda değil, kendileri bir mutfak tezgahında, dolabında dahi kullanabilirler. Zaten kompakt ile werzalit açısından özel bir durum var. Bu iki madde de biraz daha bahçe mobilyasına yakın bir kanat, bu ürünler suyla temastan korkmayacağınız özel ürünlerdir. Aynı zamanda biraz daha ekonomik ürünlerdir. Özellikle otel, kafe, restoran grubunda toptan olarak bu ürünler tercih ediliyor. Özel üretim yapabiliyoruz, bizden istedikleri bir ürünü müşterilerimizin isteği doğrultusunda üretebiliyoruz.

Peki şu an Masstaş’a olan ilgi nasıl? Son üç yıllık süreçte düşündüğünüz noktaya geldiniz mi? İlerisi için neler düşünüyorsunuz?

Şöyle söylemek gerekirse biz bu üç yılda güzel bir yol kat ettik.  İnsanlarda güzel bir algı oluşturduk. Özellikle hizmet ve diyalog konusunda insanlarla ilişkilerimizin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Üç yıl çok kısa bir süre ve bu konuda hala yol kat ediyoruz. İyi ürün, doğru hizmet ve zamanında teslimat müşterilerimizi memnun ediyor. Üç yılda ikinci mağazamızı bünyemize dahil ettik ve bayilikler vermeye başladık. Fuarlara katılım göstererek standalar oluşturduk. Ülke çapında talep görmeye başladık. Şu an Denizli’den, Mısır’dan, ABD’den Avrupa’dan müşterilerimiz var.  Kafe restoran anlamında proje bazında da çalıştığımız müşterilerimiz var. Önümüzdeki yıllarda farklı ürünlerde özel tasarımlar ürün skalamıza eklenecek. Şu an tüm altyapı çalışmaları hazır, 2022 yazında çok daha farklı ürünler sunacağız. Tüm sosyal medya platformlarında insanlar bize ulaşabilirler. Bunlara ek olarak sahibinde.com üzerinden ve Trendyol’dan satışlarımız devam ediyor. E-ticaret vasıtasıyla peşin ödeme yerine, kapıda ödeme EFT havale gibi ödeme imkânları da sunuyor. Bu da insanlara güven veriyor.  Fiyat politikamızın insanlara cazip geldiğini düşünüyorum.


Paylaş: 

Diğer Haberler