TÜRKİYENİN BİTKİLERİ BEYKOZDA

TÜRKİYENİN BİTKİLERİ BEYKOZDA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Beykozda, Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi Müdürlüğü kuruldu.

 

ÖZEL ÇALIŞMALAR YAPILACAK

İstanbulun akciğeri olan Beykozda Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi Müdürlüğü kuruldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan merkezde Türkiyeye özgü soğanlı bitki türleriyle ilgili araştırma, geliştirme, koruma çalışmaları yapılacak ve bünyesinde uluslararası bir eğitim merkezi kurulacak. Geofit (yumrulu ve soğanlı) bitki türlerinin korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması için son derece önem taşıyan merkezin açılışı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından gerçekleştirildi. Açılışa Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ile Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katıldı. Beykoz Fidanlığı içinde hizmet verecek olan merkezin açılış töreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tabiattan topladıkları 800 tür geofitin birer çeşidinin Beykozda kurulan Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezine getirilerek yetiştirileceğini ve ıslah edileceğini söyledi.

 

PROJE HAZIRLANDI

Bakan Eker: "Türkiye gerek biyoçeşitlilik anlamında gerekse endemik bitki türü açısından dünyanın en zengin coğrafyalarından birisi. Bizim kaydettiğimiz 4 bin 200 tür endemik bitki var. Biz bunları hem muhafaza altına alalım, koruyalım hem de muhafazası kendi doğal alanında mümkün olmayanları koruma amaçlı belli yerlere transfer edip, orada onların yaşayacağı şartları oluşturalım, sonra bunları ıslah edelim, bunlardan yeni çeşitler elde edelim, bir de bunu hem şehrin estetik değerlerine ilave bir değer katsın hem de ekonomik ve ticari anlamda daha çok gelir getirsin diye bir proje hazırladık." dedi.

 

800 ÇEŞİT GEOFİT TOPLANDI

Eker: "Şu an içinde bulunduğumuz Eski Beykoz Fidanlığında yaklaşık 600 dekar alan var. Bunun orman olan kısmı, orman olarak muhafaza edilmeye devam edecek, geri kalan yaklaşık 150 dekar alanda bir eğitim merkezi kuruyoruz. İkinci olarak tabiattan topladığımız 800 tür ve çeşit geofitin çoğaltımını yaptık, onların her birinin birer çeşidini buraya getiriyoruz. Gerek açık alanlarda gerekse hazırlanacak uygun yerlerde hem sergilenecek hem yetiştirilecek hem de bunların melezlenme ve ıslah çalışmaları yapılacak. 800 çeşit geofiti Türkiye coğrafyasından topladık. 350 bin kilometre yol kat ettik." şeklinde konuştu.

 

200 YENİ TÜR GELİŞTİRİLDİ

Bakan Eker, Türkiyenin dört bir yanından geofit toplandığının altını çizerek: "Hakkarinin yaylarından da Antalyadan Toroslardan da topladık. 10 senedir bunların ıslahı üzerinde çalışıyoruz, 200 yeni tür geliştirdik. Bu 200 çeşidin tescil işlemleri yıl sonuna doğru tamamlanıyor. Islah edilenlerle birlikte bin çeşit geofitle, geofit türü açısından dünyanın en zengin ılıman bölge, ılıman iklim geofit bahçesini oluşturuyoruz."dedi. Bundan sonraki süreçte  gerek muhafaza gerek ıslah gerek ticarileştirilmede yeni safhaların kendilerini beklediğini ifade eden Bakan Eker: "Beykozdaki merkez de bu amaçlara uygun olarak dizayn edildi." dedi.

 

MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ 

Bakan Eker, Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezinde 27 teknik personelin görev yapacağını bildirdi. Ankarada hizmete açılan Tohum Gen Bankasında 250 bin çeşit tohumun muhafaza edilebildiğini aktaran Bakan Eker, Ankarada kurulacak olan Avrupanın 2inci büyük milli botanik bahçesinin de birinci aşamadaki bütün binalarının ve hizmet unsurlarının 2015 yılı içerisinde açılacağını, bunun da Türkiyenin ilk uluslararası standartların tamamını karşılayan botanik bahçesi olacağını söyledi. Türkiyenin tarihinde ilk kez 2016 yılında EXPOya ev sahipliği yapacağını hatırlatan Bakan Eker, EXPOda temanın ‘Çiçek ve Çocuk olacağını, bin 100 dekar arazide hazırlıklarının yapıldığını anlattı.

 

KAÇAKÇILIĞA PARA CEZASI

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Eker, bitki çeşitlerinin kaçak yollarla yurt dışına çıkarılmasının para cezası olduğunu belirterek, Bakanlık olarak biyoçeşitliliği korumak için yaptıkları çalışmalarla bu kaçakların önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Mehdi Eker, EXPOda sembol çiçeğin şakayık olacağını belirterek, bu bitkinin latince adı ‘Paeonica Turcicada yer alan Türk ismine işaret etti. Yapılan ıslah çalışmalarının, geliştirilen yeni çeşitlerin sayısının artmasının ithalatın azalmasına ne kadar katkı sunacağının sorulması üzerine Eker, ‘amacımız kendi varlıklarımızı geliştirip kendi ihtiyacımızın büyük kısmını buradan karşılamak. Olmayanları yurt dışından alabiliriz, orada olmayanları buradan verebiliriz. Bunların hiçbiri, kimseden bir şey almam anlayışıyla olmaz. Amaç sadece Türkiyedeki varlığı korumak muhafaza etmektir yanıtını verdi.

 

BÜTÇE 10 MİLYON LİRA

Bakan Eker, geofitin toplam araştırma bütçesinin 10 milyon lira olduğunu söyledi. Bakanlık tarafından yapılan bu çalışmaların Türkiye ekonomisine katkısına ilişkin bir soruyu ise Bakan Eker, şöyle yanıtladı: "Örnek teşkil etmesi açısından söylüyorum, Yalovadaki TİGEM işletmemizi iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiren firmalara kiraya verdik. 30 yıllığına kiraya verdik ve onların 5 yıl içindeki üretmeyi planladıkları çiçek değeri 150 milyon dolar. Bu bir fikir verebilir. Geofit türleri kıymetli bitkiler, değeri talebe göre, satacağınız pazara göre değişiyor, bunların ayrıca hesaplanması lazım. Her halükarda yüz milyonlarca dolar değer üretecek ve ticari değeri olacak bir üretimden bahsediyoruz."

 

YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi Müdürlüğü Merkezinde; Türkiye geofitlerinin (yumrulu ve soğanlı bitkiler) ve bazı süs bitkilerinin deneme, demonstrasyonlarının yapılması ve yedekleme lokasyonu olarak kullanılması, biyolojik çeşitliliğin muhafaza altına alınması ve korunmasında katkıda bulunması, genetik materyalin ulusal ve uluslararası bilim insanlarının yapacakları çalışmalara açılarak merkezin uluslararası eğitim merkezi haline getirilmesi, biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların tanıtılması, halkta farkındalık oluşturulması, çevre koruma ve sahiplenme bilincinin artırılmasına katkı sağlanması, biyolojik çeşitliliğin, ulusal ve uluslararası ulaşımın merkezi İstanbulda ziyaretçilere tanıtılması, böylece İstanbul ve ülke turizmine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Ayrıca, tesis içerisinde bulunan ve restorasyonu devam eden Abraham Paşa Konağı eğitim tesisi olarak kullanılacak, burada yurt içi ve yurt dışı eğitimler düzenlenecek. Bu sayede yurt içi ve yurt dışından bilim insanlarına eğitim verilecek.

 

 


Directorate of Plant Biodiversity and Geofit Research Center was established in Beykoz in İstanbul. Geofit research, development and conservation studies will start and also there will be establish a unit for international educations in center which built by Ministry of Food, Agriculture and Livestock.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler