TÜRK-JAPON DOSTLUĞU İÇİN FİDAN DİKTİLER

Türkiye-Japonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Alpaslan Kavaklıoğlu ile Japonyanın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, TBMM Başkanı Resmi Konutuna ve Büyükelçilik bahçesine hatıra fidanı dikti.

TÜRK-JAPON DOSTLUĞU İÇİN FİDAN DİKTİLER

Türkiye Japonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Alpaslan Kavaklıoğlu ile Japonyanın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, TBMM Başkanı Resmi Konutuna ve Büyükelçilik bahçesine iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için hatıra fidanı dikti.

TBMM Resmi Konutu bahçesinde, Türkiye Japonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeleri ve Japonya Büyükelçiliği yetkililerinin katıldığı ağaç dikme töreninde konuşan Kavaklıoğlu, Türk Japon dostluğunu simgeleyen sembolik bir tören gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Japonya Asyanın en doğusunda, Türkiye Asyanın en batısında iki ülke olmasına rağmen aramızda çok derin, sağlam ve samimi ilişkiler bulunmaktadır" dedi.

Bu ilişkilerin daha da ilerlemesi ve karşılıklı olarak daha da yükselmesi için ellerinden ne geliyorsa yapma gayreti içinde bulunduklarını belirten Kavaklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim milletimiz biliyor ki Japonlar bizim gerçek dostumuz. Japonları çok seviyoruz. Hatta aramızda çok büyük coğrafya ve kültür farkları olmasına rağmen geçen gün Japonyadan dönen bir arkadaşım bana aynen şöyle dedi, Ya Japonlar Türk ya Türkler Japon. İki ülke ve millet karşılıklı olarak birbirimizden istifade edeceğimiz çok alanlar ve sahalar bulunmaktadır."

TBMM Başkanı Resmi Konutu ile Japonya Büyükelçiliği konutunun bitişik olduğunu ifade eden Kavaklıoğlu, dikecekleri fidanların büyümesi ve gelişmesiyle de iki ülke arasındaki dostluğun ve ilişkilerin büyüyüp gelişeceğini kaydetti.  

Büyükelçi Yokoi ise bu yıl Temmuz ayında zamanın Japonya Üst Meclisi İç Tüzük ve İdari İşler Komitesi Başkanı Mitsuhide Iwaki başkanlığında bir Japon parlamenterler heyetinin, Türkiyeyi ziyaret ettiğini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Kavaklıoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı.

Bu ziyaret esnasında Iwakinin, iki ülke parlamenterleri arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için, sınırdaş olan Japonya Büyükelçisi resmi konutu ve TBMM Başkanı Resmi Konutunun bahçelerine hatıra ağacı dikilmesini teklif ettiğini hatırlatan büyükelçi Yokoi, söz konusu teklifin Çiçek tarafından kabul edilmesi üzerine bugün ağaç dikme töreninin gerçekleştirildiğini söyledi.

Büyükelçi Yokoi, şunları kaydetti:

"Bugünkü ağaç dikme töreninde Japonya Üst Meclisi İç Tüzük ve İdari İşler Komitesi tarafından Japonya ve Türkiye parlamentoları arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi dileğiyle ve başta Fukushima olmak üzere Japonyada afet meydana gelen bölgelere Türkiye tarafından gerçekleştirilen yardımlara yönelik şükran duygularıyla bağışlanan akasya ve yamazakura cinsi Japon kiraz ağaçları iki resmi konutun bahçesine dikilecektir. Akasya, dostluğu temsil eden bir ağaç olarak bilindiğinden, sakura ise Japonyayı hatırlatan bir ağaç olduğundan tercih edilmiştir."

Yokoi, daha sonra eski Japonya Üst Meclisi İç Tüzük ve İdari İşler Komitesi Başkanı Iwakinin mesajını da okudu.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Resmi Konutu ile Japonya Büyükelçiliği resmi konutunun bahçelerine ikişer hatıra fidanı dikildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler