AĞAÇ YAPRAKLARI ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Dumlupınar Üniversitesisinde Yapılan Makine ile Dökülen Ağaç Yaprakları Enerjiye Dönüştürülüyor.

AĞAÇ YAPRAKLARI ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Dumlupınar Üniversitesinde Yapılan Makine ile Dökülen Ağaç Yapraklarından ve Lifli Maddelerden, Tunçbilek Kömürü Kalorisine Yakın Yakıt Elde Ediliyor.

 

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmet Çelik yaptığı proje ile traktörden tahrikli dünyanın ilk mobil pelet üretme makinesi geliştirdi.

Ağaç Yapraklarından 3600 KCal/Kg Enerji Elde Ediliyor

Sonbaharda ağaçlardan dökülen yaprakları 3600 KCal/Kg Enerji verir hale getiren makineyi gösteren Doç. Dr. İsmet Çelik, çok kısa sürede toplanan yaprakların nasıl 3600 KCal/Kg Enerji verir hale dönüştüğünü uygulamalı olarak gösterdi.

Doç. Dr. İsmet Çelik yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Geliştirilen makine iki üniteden oluşmakta olup, birinci ünitesi ağaç yaprakları, sap, saman, ot, diken, kabuk gibi tarımsal atıkları ve ince ağaç dalları, kozalak, çam kabuğu gibi orman atıklarını öğütebilmektedir. Saatte 300 kg kapasiteye sahip bu üniteden çıkan öğütülmüş malzemeler daha sonra ikinci ünite olan peletleme kısmına alınmaktadır. İkinci ünite olan peletleme kısmında ise pelet yakıt standartlarına uygun olarak 6-10 mm çapında ve 10-20 mm uzunluğunda pelet yakıt üretilmektedir. Pelet makinesinin üretim kapasitesi saatte yaklaşık 150 kg olup üretilen peletlerin yoğunluğu 1000 kg/m3 ve ısıl değerleri en az linyit kömürü civarında 3600-4400 kCal/kg aralığında olmaktadır. Peletleme sırasında başka bir katkı maddesi kullanılmamaktadır."

Doç. Dr. Çelik ayrıca bu yakıtların çevreci ve yenilenebilir olduğunu hatırlatarak, 100 kg yakıttan 1 kg kadar külün ancak çıktığını, yanma verimlerinin yüksek olduğunu belirtti.

Dünyada bazı ülkelerde bu teknolojilerin sabit tesisler olarak yoğun kullanıldığını, geliştirilen sistemin mobil olması yönüyle farklı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çelik ülkemizin pelet hammaddesi yönünden zengin olduğunu, bu teknolojilerin yaygınlaşması gerektiğini, yeni bir istihdam alanı oluşturacağını söyledi.

Doç. Dr. İsmet Çelik, bu makineyi özellikle Belediyelerin mobil olması nedeniyle kullanabileceğini ve dökülen ağaç yapraklarından ve benzeri atık maddeleri yüksek kalorili enerji verir hale getirebileceklerini, belediyelerin talebi olması halinde yardımcı olabileceklerini, makineyi yaprakların toplandığı yere götürüp orada yaprak ve liftli maddeleri enerjiye dönüştürebileceklerini ifade etti.

Üniversitede dökülen yapraklardan elde ettikleri yakıtları Üniversite serasının ısıtılmasında kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Dünyada pelet üretiminin yılda 15 milyon tona ulaştığını, İsveç ve Almanyanın en büyük pelet üreticisi ülkeler olduğunu belirten Doç. Dr. Çelik, geliştirilen makine ile çok başarılı uygulamalar yaptıklarını, sistemin mobil olması nedeniyle hammaddenin olduğu her yere götürülebildiğini bu yönüyle dünyada ilk olduğunu belirtti.


Paylaş: 

Diğer Haberler