EN ESKİ BOTANİK BAHÇESİ TÜBİTAKTA YARIŞMA KONUSU OLDU

Rota Koleji Lise 9. Sınıf Öğrencileri, İngiliz Konsolos William Sherard Tarafından 311 Yıl Önce Kurulan ve 12 Bin Bitki Koleksiyonu Olan Botanik Bahçesiyle İlgili Araştırma Yapıyor.

EN ESKİ BOTANİK BAHÇESİ TÜBİTAKTA YARIŞMA KONUSU OLDU

160 bin metrekare alanda yeniden canlandırılması düşünülen bahçe için belediye de proje hazırladı.
Gaziemirde 311 yıl önce İngiliz Konsolos William Sherard tarafından kurulan ve 12 bin bitki koleksiyonuyla Türkiyenin ilk, dünyanın da en eski dördüncü botanik bahçesi, TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği araştırma yarışmasına konu oldu. Rota Kolejinin 9. sınıf öğrencileri; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gaziemir Belediyesinin desteğiyle başlattıkları çalışma için İngilteredeki kaynakları da mercek altına aldı.
Botanik biliminin babası kabul edilen Tournefourtun öğrencisi olan Sherardın evinin önündeki 37 dönümlük arazide kurduğu bahçenin yeri iki yıl önce Garden History isimli bir kitap ve bir krokinin yardımıyla bulunmuştu. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi-Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Gaziemir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevlilerinin izini buldukları bahçenin tarihi konusunda öğrencilerin başlattığı çalışma birçok yeni detayı da ortaya çıkarmaya başladı.
BAŞKAN ŞENOLU ZİYARET ETTİLER
İngilterede bahçeyle ilgili çok sayıda kaynağa ulaşılırken, Oxford Üniversitesinde Sherard tarafından kurutulmuş ve İzmir (Smyrna) ismini verilmiş 50den fazla bölgeye özgü bitki türüne ait fotoğraflar elde edildi. Rota Koleji Anadolu ve Fen Liseleri Müdürü Serkan Gözder, Tarih Öğretmeni Necmiye Ulusoy Sezgin, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Ahmet Mehmetefendioğlu, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi-Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezinden Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenolu makamında ziyaret ederek yapılan çalışmaları anlattılar.
GAZİEMİRİN DEĞİL İZMİRİN PRESTİJ PROJESİ
Halen zeytin ve çam ağaçları bulunan botanik bahçesi üzerinde yapılaşma olmamasının büyük şans olduğunu dile getiren Başkan Şenol, 160 dönüm üzerinde yeniden canlandırmak için hazırladıkları proje hakkında bilgi sundu. Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği projenin Gaziemirin değil İzmirin prestij projesi olacağını, botanik bilimiyle uğraşanlar ile yoğun şekilde turist çekme potansiyeli olduğunu dile getiren Şenol, "Bu projeyi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. En büyük engel kamulaştırmayla ilgili. Bu sorunu bir an önce aşmak için gereken destekleri bulmakla ilgili girişimlerimiz sürüyor" diye konuştu.
YARIŞMA KONUSU 
Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca her yıl Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih dallarında Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenleniyor.    


Paylaş: 

Diğer Haberler