TEKNİK BİLGİYİ UYGULAMAYA GEÇİRİN

Çepkan Çiçekçilik Genel Müdürü Mehmet Çepkan, Fethiye MYO’da eğitim gören öğrencilere burada aldıkları teknik bilgiyi mutlaka uygulamayla pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.

TEKNİK BİLGİYİ UYGULAMAYA GEÇİRİN

 

Fethiye ASM Koçman Meslek Yüksekokuluna konuk olan Plant Konferans burada büyük ilgi gördü. Plant Konferansın konuşmacıları TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Muğla Temsilcisi Yurdanur Uzun, Palmiye Merkezinden Peyzaj Mimarı Nuriye Beyde ve Çepkan Çiçekçilik Genel Müdürü Mehmet Çepkan oldu. Konferansın Moderatörlüğünü Plant Dergisinden Remzi Adıyaman yaptı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu öğrencileri, öğretim görevlileri ve davetlilerin iştirak ettiği konferans öğrencilerle sektör hakkında değerli bilgilerin paylaşımı ve öğrencilerin soru cevaplarıyla devam etti. Konferans sonunda üniversite öğrencileri konuşmacılara sektörle ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.

 

 

KENDİNİZİ DONATIN

 

Peyzaj Mimarları Odası Muğla Temsilcisi Yurdanur Uzun, konferansta yaptığı konuşmada öğrencilerin eğitim ve iş hayatında kendilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Uzun, şunları ifade etti: "İşinizi sevmek öncelikle olması gereken. Ben bu meslekte 30 yılımı geride bıraktım. Mesleğimi çok seviyorum, ilk günkü aşkla şevkle yapıyorum. Yeri geliyor sulama yapıyorum, yeri geliyor budama yapıyorum. Mesleğimiz çok güzel bir meslek. Ben gençlerde bir umutsuzluk görüyorum, sakın umutsuzluğa kapılmayın. Sektörde bir iş alanına girin, çalışın kendinizi geliştirin yenilikleri öğrenin. Bir de gençler hemen her şeyi biliyorum havasına giriyorlar ve hemen ücret konuşuyorlar. Ben 7-8 yıl işverenimle hiç ücret konuşmadım. Sadece öğrenmeyi, kendimi donatmayı düşündüm. Siz kendinizi ne kadar donatırsanız kıymetiniz o kadar biliniyor. Merak etmeyin!"

 

 

UYGULAMANIN İÇİNDE OLUN

 

Çepkan Çiçekçilik Genel Müdürü Mehmet Çepkan; "Çepkan Çiçekçilik olarak 1988 yılından bu yana sektöre hizmet vermekteyiz. Sadece Akdeniz bitkileri üretiyoruz, ithalat ve ihracat yapıyoruz. Sizlere tavsiye niteliğinde söylemek istediğim bazı şeyler var. Öncelikle, mutlaka ama mutlaka İngilizce biliyor olmanız lazım. Bunun yanında Latin dili gelişmenizi sağlayacaktır. Bunu yaparsanız iyi iş bulabilir ve iyi ücretlere çalışırsınız. Mutlaka kendinizi geliştirip bunu yapın. Bir de mutlaka uygulamanın içinde olun. Bize çalışmaya gelen arkadaşlar tam donanımlı olarak geliyorlar, ama yine de çalışmaya başladıklarında bunun eksikliğini görüyorlar. O yüzden mutlaka uygulamada olun. Sadece fidanları gezseniz bile bunun çok faydalı olacağını inanıyorum. Bunları yapmazsanız mesleğe atıldığınızda sudan çıkmış balık gibi olursunuz. Burada aldığınız teknik bilgiyi uygulamaya geçirmezseniz olmaz. Onun için de şimdiden girerseniz piyasaya girdiğinizde de aranan eleman olursunuz. Türkiyede sektörde şu anda çok ciddi personel açığı var. Eğitilmiş eleman çok az, herkes arıyor bulamıyor."

 

 

BU BİR SEVDA İŞİ

 

Palmiye Merkezinde görevli Peyzaj Mimarı Yurdanur Uzun, 6 yıldır peyzaj mimarı olarak çalıştığını söyleyerek, öğrenicilerin mesleğe ve sektöre atılmaları konusunda çekincelerinin olmaması gerektiğini söyledi. Öğrencilere kendi iş hayatından deneyimler aktaran Uzun, mezun olduktan 2 gün sonra iş bulduğunu söyledi. Uzun, "Gittim firma sahibine dedim ki, sizden para istemiyorum bana bir şeyler öğretin. İlk işe başladığımda şantiyeler de proje alanları da hemen hemen her yerde çalıştım. Bizim asıl malzememiz bitki, bitkiyi bilmeniz gerekiyor. Bu bir sevda, bu bir aşk işi" diye konuştu.

 

 

 

 

General Manager of Çepkan Floriculture Co., Mr Mehmet Çepkan spoke to Fethiye Vocational School students and he advice them to bring together with technical information that they study in the school and the practice.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler