PEYZAJ SÜREKLİ MODADIR

Malatya İnönü Üniversitesi’nde peyzaj mimarlığı öğrencilerine seslenen Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yeşil, “Peyzajın çok fazla dalı var, bir sanat işidir. Peyzaj sürekli modadır” dedi.

 PEYZAJ SÜREKLİ MODADIR

 

 

Plant Konferans Malatyada öğrencilerle buluştu. Peyzaj ve Süs Bitkileri Plant Konferans - Plant Dergisi Sektörel Değerlendirmeler Malatya İnönü Üniversitesinde Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri sektörün önemli isimlerinden deneyimlerini birinci ağızdan öğrenme imkanı buldu. İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonunda gerçekleşen konferansa Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin yanı sıra değerli akademisyenler ve kıymetli misafirler katıldı. Konferansın konuşmacıları; Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Harita Mühendisi Metin Torun, Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Mimarı Furkan Alpay, Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yeşil ve FÜAB (Fidan Üreticileri Alt Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi / Toprak Peyzaj Genel Müdürü Şahin Erdil. Plant Konferans Moderatör Remzi Adıyamanın açılış konuşmasıyla başladı.

 

 

PEYZAJIN BİRÇOK DALI VAR

 

Plant Konferansta ilk sözü Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yeşil aldı. Bioartın Türkiyede sadece biyolojik göletle ilgilenen tek firma olduğunu söyleyen Erdal Yeşil, "Biz peyzajın sadece su kısmıyla uğraşıyoruz" dedi. Peyzajın inanılmaz güzel bir sektör olduğunun altını çizen Yeşil, "Çünkü sizin yaptığınız iş, yani peyzajcının yaptığı işin sonucunu direkt olarak görebiliyorsunuz. İşte, belediyede fen işleri dünya kadar iş yapar ama yerin altına gömer, kimse görmez. Oysaki öbür taraftan bir ağaç kesersiniz veya bir ağaç dikersiniz her yere manşet olursunuz. O anlamda da peyzaj çok güzel bir meslek. Peyzajla ilgili hayaller kurarken kendinizi sadece bitki tasarımıyla sınırlı tutmayın! Peyzajın çok fazla dalı vardır. Sanat işidir. Peyzajı modayla eşleştirdiğiniz zaman moda nasıl sürekli modaysa peyzaj da sürekli moda" ifadelerini kullandı.

 

 

DAHA İYİSİNİ NASIL YAPABİLİRİM

 

Toprak Peyzaj Genel Müdürü ve aynı zamanda FÜAB Yönetim Kurulu Üyesi olan Şahir Erdil, peyzaj mimarlığı öğrencilerine çok çalışmaları gerektiği yönünde tesviyelerde bulundu. Mesleğin sadece peyzajla bitmediğini ifade eden Erdil, "Tabi ki bitkiyle uğraşıyorsunuz, bilmek zorundasınız zaten bu sizin mesleğiniz ama mümkün olduğu kadar en iyisini nasıl yapabilirim çabasına girmelisiniz. Yok, efendim sadece diplomamı aldım ben artık peyzaj mimarı oldum, masa başında çizim yaparım gerisi beni ilgilendirmez derseniz emin olun mesafe kat edemezsiniz. Arkadaşlar, siz işin ameleliğini üstlenmedikçe ilerleyemezsiniz. İşin ameleliğini dert edinirseniz ondan sonra yolunuz açılır. Sizlere söyleyeceğim şey şu; hiçbir zaman korkmayın! Oturduğunuz yerde oturursanız ileri gidemezsiniz. Daha iyisini nasıl yapabilirim, kendimi daha iyi nasıl geliştirebilirim derseniz emin olun kısa zaman sonra iş bulma derdiniz olmaz. İşi geçtim, siz gençsiniz bu ülkenin geleceğisiniz. Ülkenin geleceğinde söz sahibi olmanız gerekiyor" diye konuştu.

 

 

PEYZAJ MİMARI KORKMAMALI

 

Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Mimarı Furkan Alpay, 2014 yılında mezun olduğu İnönü Üniversitesinde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek sözlerine başladı. Peyzaj mimarlarının hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini söyleyen Furkan Alpay, "Bizim öncelikle peyzaj mimarı olarak hiçbir şeyden korkmamamız lazım. 8-5 çalışan memur da olsak, öğrenci de olsak sürekli düşünmek zorundayız. Akşam eve gittiğimizde, gece yatarken bile nasıl bir tasarım, nasıl bir iş yapacağım diye düşünmek zorundayız. Sadece telefondan facee veya google girerek olmaz. Belki burada da proje yapıyorsunuz ama bir dönemde. İş hayatına başladığınız zaman bu projeyi sizden bir günde çizmenizi isteyecekler. Ve bilgisayarım çok kötü diye bir bahaneyi de kimse kabul etmeyecek. Onun için hazırlıklı olmalısınız" dedi.

 

 

PEYZAJDA GERİYE GİTMEK YOK

 

İnönü Üniversitesinde gerçekleştirilen Plant Konferansın son konuşmacısı Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun oldu. Metin Torun, Malatya Büyükşehir olarak peyzaja büyük önem verdiklerini ve İnönü Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü daha aktif olmaya davet etti. Bir peyzaj mimarının işinde çok iyi olmak zorunda olduğunu sözlerine ekleyen Torun, "Eğer peyzajda çalışmak isterseniz çok iyi olacaksınız, peyzajda geriye gitmek yoktur. Hep ileriye gideceksiniz, çok yorulacaksınız ama buna mecbursunuz" dedi. Malatyadaki Plant Konferans öğrencilerin konuşmacılara yönelttikleri sorularla son buldu.

 

 

Chairman of Bioart Biological Designs Co., Mr Erdal Yeşil spoke to students of dept. of landscape architecture in Malatya Inonu University and "Landscaping has too many branches as well as it is a work of art. Landscape is continuous fashion. "He said.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler