KADINLAR ÜRETİYOR PARKLAR GÜZELLEŞİYOR

Kayapınar Belediyesi’ne ait serada kadınlar tarafından yetiştirilen mevsimlik çiçek ve ağaçlar, yine kadınlar tarafından belediyeye ait parklara ekiliyor. Serada artan üretimle birlikle belediye dışarıdan çiçek ve fide alımı yapmıyor.

KADINLAR ÜRETİYOR PARKLAR GÜZELLEŞİYOR

Kayapınar Belediyesi’nin 15 dönüm alan üzerinde yaptığı serada kadınların ürettiği mevsimlik çiçekler ve ağaçlar, yine kadınlar tarafından belediyeye ait parklara dikiliyor. Serada bu yıl içinde 40 bin ağaç ve 10 bin mevsimlik çiçek üretimi yapıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Peyzaj Mimarı Memet Zeydin Kırar, “ Seramız 15 dönüm alan üzerinde kurulu ve 1 dönüm kapalı alan bulunmakta. İki yıldır mevsimlik çiçek ve ağaç üretimi yapıyoruz. Seramızda 8 kadın, üretim yaptığı gibi, üretilenleri parklarımızda ve yeni oluşturulan yeşil alanlarda dikimini yapıyorlar. Bu yıl içinde 30 bin tohum ağaç,10 bin çelikli ağaç üretimi yapılmıştır. Aynı şekilde 10 bin mevsimlik çiçek yetiştirilmiştir. Belediye alarak üretimin artmasıyla artık dışarıdan alım yapmayacağız. Belediyemiz tarafından yaptırılan birçok park olduğu gibi, yapımı devam eden ve projelendirilen parklarımız mevcut. Bu çalışmayla artık dışarıdan alım yapılmadan, kendi üretimlerimizi kullanacağız. Aynı şekilde Diyarbakır iklim şartlarında yetişebilecek ağaçların tespiti için çalışma başlattık. Birçok yerden getirilen ağaçların deneme üretimine başlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Parklar şimdi daha güzel

Serada mevsimlik çiçek ve ağaç üretimi yapan kadınlar, diğer zamanlarında ise belediye ait parklara yetiştirdikleri mevsimlik çiçeklerini de kendileri dikiyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler