ÇEKOVDAN 2 BİN FİDANLIK ORMAN

“17 Haziran Dünya Kuraklıkla Mücadele Günü”Ne Farkındalık Oluşturan Anlamlı Bir Adım! Geri Dönüşüm Çalışmalarıyla Yeşil Bir Dünyaya Önemli Katkılar Sağlayan Çevko’dan 2 Bin Fidanlık Orman!

ÇEKOVDAN 2 BİN FİDANLIK ORMAN

Türkiyede sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir geri kazanım sisteminin kurulması amacıyla 24 yıldır faaliyet gösteren; 2014te yaptığı çalışmalarla ülkemize yaklaşık 1,5 Milyar TLlık katkı sağlayıp, 4 milyon adet ağacı (400 bin dönümlük orman arazisi eşdeğerinde...) yok olmaktan kurtaran ÇEVKO Vakfı, yeşil bir dünya için yine anlamlı bir attı.

Geçen yıl yaptığı çalışmalarla ayrıca 6.316.143 m3 su tasarrufu (Aydın ilinin yaklaşık 40 günlük su ihtiyacına eşdeğer...) sağlayan ÇEVKO, Denizli Çal Ağaçlandırma Sahasına 2 bin fidanlık bir orman kurdu.

Sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile çevresel değerleri korurken, enerji ve kaynak kullanımında da tasarruflar sağlayan geri kazanım çalışmaları kapsamında; vakıf ile Yeşil Nokta marka lisans sözleşmesi olan firmalar için oluşturulan "ÇEVKO Vakfı Ormanı"nın dikim töreni, ÇEVKO Vakfının üst düzey yönetiminin yanı sıra bu anlamlı çalışmada işbirliği yaptığı TEMA Vakfı yetkililerinin de katılımıyla yapıldı.

Kuraklıkla, çölleşme ile mücadelede özellikle ağaçlandırmanın önemi büyük!

"ÇEVKO Vakfı Ormanı" ile "17 Haziran Dünya Kuraklıkla ve Çölleşme ile Mücadele Günü"ne de farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını paylaşan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer,  sürdürülebilir bir dünyanın ancak yarının kaynaklarını tüketmemek; aksine ekosistemi sağlayan, biyolojik doğal örtüyü oluşturan tüm kaynakları korumak, hatta çoğaltmak üzerine kurulu olduğunu söyledi.

1994 yılında, Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla; Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü olarak kabul edilen bu günün öneminin altını çizen İmer, "Erezyon nedeniyle taşınan milyonlarca ton verimli toprağın kaybı, dünyayı çölleşmeye götürüyor. Küresel ısınma, çarpık kentleşme ve orman alanlarının yok edilmesi bu durumu hızlandırıyor. Kuraklıkla, çölleşme ile mücadelede özellikle ağaçlandırmanın önemi büyük. Biz de ÇEVKO olarak, bu mücadeleye küçük de olsa önemli bir adım ile katıldık. Geri dönüşüm ile çevresel değerleri korumaya, yeşil bir dünyaya destek vermeyi daima sürdüreceğiz" dedi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler