EXPO KULE PROJESİ BELİRLENDİ

EXPO 2016 Antalya alanına uygulanacak proje yarışmayla belirlendi. Birinci seçilen kule 96 metre yüksekliğinde. Düzenlenen törenle dereceye girenlere ödülleri verildi.

EXPO KULE PROJESİ BELİRLENDİ

EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından düzenlenen EXPO Kulesi Mimari Proje Yarışmasının kazananlarına ödülleri düzenlenen törenle verildi.  Törene Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay ve davetliler katıldı.

 PARA ÖDÜLÜ

 

EXPO 2016 Antalyanın simge kulesini belirlemek için düzenlenen yarışmada toplam 52 proje yarıştı. Prof. Dr. Nur Çağlar, M. Osman Aydın, Nejat Bayülke, Halime Özsüt Şenol ve Işıl Farukoğlundan oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 10 projeye ödüle layık görüldü. Yarışmada 3üncü olan ekibe 30 bin, ikinci olan ekibe 40 bin, birinciye ise 50 bin lira para ödülü verildi.

PALMİYE VE ÜÇ KAPILAR

 

Serdar Kızıltaş ve Zeynep Melike Atayın palmiyeler ve tarihi Üç Kapılardan esinlenerek hazırladıkları proje birinciliğe layık görülürken genç mimarların ödülünü Vali ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sebahattin Öztürk verdi. Yarışmanın ikincisi Burçin Akçan Ünal, M.Aydın Avunduk, Arman Yaşa, Özgür Dağlar, Mehmet Yiğit Öztürk ve Ömer Karakutun ortak çalışmasına ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi. Yarışmada üçüncü olan Melis Varkal Deligöz, Mustafa Gökhan Çelikağ ikilisine ödülünü TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu  Başkanı İbrahim Yiğit verdi. Yarışmada, birinci mansiyonu, D.Ümit Yücel, Çiğdem Yücel, ikinci mansiyonu Onur Eroğuz,  Anıl Bütün üçüncü mansiyonu Aytaç Özen, Kadir Atabaş, Müjdat Kadri Atabaş, Oğuz Cavlak, dördüncü mansiyonu Doğan Türkkan, Cihan Sevindik, beşinci mansiyonu Selim Velioğlu, Erce Funda, Orkun Özüer, Ersan Gömleksiz elde etti.

 KALICI ESERLER

 

EXPO sayesinde Antalyaya kalıcı bir eser bırakmayı hedeflediklerini belirten Vali Öztürk, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "EXPO bittikten sonra bu kadar emek silinip gitsin istemiyoruz. Yeni bir cazibe merkezi oluşturmak, insanların zaman geçirebileceği alanlar oluşturmak istiyoruz. EXPO kulesi bu eserlerden sadece biri. Bu alan Antalyada uzun yıllar bir cazibe merkezi olarak hizmet verecek" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler