BİOART, DOĞAL ÇÖZÜMLERLE KATMA DEĞER SAĞLIYOR

BİOART, DOĞAL ÇÖZÜMLERLE KATMA DEĞER SAĞLIYOR

Türkiyede henüz gelişme aşamasında olan Biyolojik gölet / havuz sistemlerinin yetkin ve deneyimli uzmanları tarafından kurulan Bioart, kısa sürede hayata geçirdiği dev projelerle adından söz ettiriyor. Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Üyeleri Erdal Yeşil ve Ekrem Bulut, firma olarak biyolojik gölet, biyolojik havuz ve peyzaj çalışmalarının ardından Yeşil Çatı sistemlerinin tüm tasarım ve uygulama süreçlerini gerçekleştirmeye başladıklarını ifade ettiler.

Bioartın bilgi birikimi ve deneyimi ile belediyeler başta olmak üzere kamu kuruluşları ile özel sektör firmalarının dev projelerine katma değer sağladıklarını belirten Erdal Yeşil ve Ekrem Bulut; "Çözüm ortağı olduğumuz uluslararası firmaların yoğun Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri ürünlere projelerimizde yer vererek hatasız uygulamalara imza atıyor ve koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyoruz. Firma olarak, hayata geçirdiğimiz projeleri salt peyzaj unsuru olarak değerlendirmiyor, insanlara nefes alabilecekleri, günün yorgunluğunu atarak huzurlu anlar geçirebilecekleri doğal yaşam alanları oluşturuyoruz. Kimyasallarla temizlenen klasik havuz ve gölet sistemlerine yüzde 100 biyolojik alternatifler üreterek sürdürülebilir çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sağlayan Bioart, gelecek kuşaklara doğal ve yaşanabilir alanlar oluşturma hedefi ile çalışmalarını sürdürmektedir" diyerek hedeflerini ortaya koydular.

Bioart Biyolojik Tasarımların uzman ekibi sayesinde tüm Türkiyede faaliyet göstererek aynı anda farklı projeler yürütebildiğini vurgulayan Yeşil ve Bulut, müşteri odaklılık, ekip çalışması, sürekli gelişim, kurumsallık ve sosyal sorumluluk olarak belirledikleri firma değerleri doğrultusunda faaliyet gösteriyorlar.

 

BİYOLOJİK GÖLET SİSTEMLERİ

Biyolojik gölet ve havuzlar; klor veya başka herhangi bir kimyasal maddeye gerek kalmadan suyun ortamdaki bakteriler aracılığıyla temizlendiği ekolojik oluşumlardır. Suyun temizliği, yosun konsantrasyonunun mikroorganizmalar yolu ile azaltılması ve sudaki fosforun dengelenmesi prensibi ile sağlanır.

Bioartın hayata geçirdiği çözümler sayesinde kimyasal madde kullanılmadan, tamamen doğal yöntemlerle kendi kendini temizleyen biyolojik gölet ve havuz sistemleri oluşturmak mümkündür. Bu sayede peyzaj unsuru olarak çevre ile uyumlu, bitkileri, iskelesi, taşları, su oyunları sağlayan fıskiyeleri ve hatta balıkları ile görsel bir şölen oluşturan göletler oluşturulabilmektedir.

 

BİYOLOJİK GÖLET KENDİ KENDİNİ NASIL TEMİZLER?

Suyun hiçbir kimyasal madde kullanılmadan arıtıldığı biyolojik gölet sistemleri, bitkili ve bitkinin yer almadığı doğal malzemeler kullanılarak iki alternatifli oluşturulabilir.

Su bitkilerinin kullanıldığı çözümlerde bitkiler, sudan nitrat, fosfat ve gelişmeleri için gerekli diğer elementleri alarak minerale çevirirler. Suda bulunan yararlı mikroorganizmalar tarafından, bitkilerin özümseyebileceği forma dönüştürülen minerallerin bitkiler tarafından emilmeleri sayesinde su temiz ve berrak kalır.

Su bitkilerinin yer almadığı sistem ise biyolojik filtrasyon prensibi ile çalışır. Rejenerasyon alanlarında tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı filtrelerle oluşturulan Biyofilm tabakasında yaşayan yararlı bakteriler tarafından arıtılan su, bu sayede berrak ve temiz olur.

Biyolojik göletler iç içe ya da ayrı bölümlerdeki suyun dolaştırıldığı iki bölgeden oluşur. Ana bölümün yanı sıra arıtıcı bitkilere ayrılmış rejenerasyon kısmı tek alanda toplanabildiği gibi farklı yerlerde konumlandırılabilir. Tek havuzlu sistemlerde bitkiler, ana bölümde yer alır, ancak iki bölge, gölet derinliği boyunca bir bölme ile ayrılır. Filtre bölgesi, suyu diğer bölüme pompalar, ardından bu su doğal akışı ile iade edilir.

Bitkilerin yer aldığı biyolojik sistemlerde filtreleme bölümünün bir kısmı, ya da tamamı bitkilere ayrılır. Su bitkileri gelişmeleri için gerekli besin maddelerini sudan alarak sudaki kir, fosfat ve nitratı temizler. Gölet sistemlerinin yakınına yerleştirilen pompa sistemleri aracılığıyla su sürekli olarak bir bölümden diğeri kapalı devre şeklinde dolaştırılır. Filtre bölgesinde arıtılan su, farklı yöntemlerle ana bölüme yeniden getirilir. Filtreleme işleminin iyileştirilmesi amacı ile su filtre bölgesine verilmeden önce biyolojik arıtma sistemleri sayesinde gölette optimum seviyede biyolojik denge kurulur ve suyun berraklığı maksimum düzeye çıkarılır.

Çeşitli fıskiyelerle hareketlendirilebilen Biyolojik gölet sistemlerinde tıpkı doğada olduğu gibi minik şelaleler, ince tabakalar, turnikeler, duvar kaynakları gibi uygulamalarla suda daimi hareket oluşturulabiliyor.

 

BİYOLOJİK GÖLETİN AVANTAJLARI

Su bitkileri ve yararlı mikroorganizmalar sayesinde suyun arıtılması hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yapılır.

Klasik sistemlerde kullanılan klorun insan sağlığına zararlı etkileri ve kokusunun dezavantajı giderilerek tamamen doğal ekosistemler oluşturulabilir.

Her mevsim estetik manzara sunan gölletin yüzme amacı ile kullanılması halinde sudan çıkışta klor kokusu olmadığı için duş almaya gerek kalmaz.

Suyun arıtılması biyolojik arıtma sistemi ile yapıldığından işletme maliyetleri klor/kimyasal madde kullanılan sistemlere göre çok daha ekonomiktir.

Havuz / gölet sularının klor veya kimyasal madde içermemesi nedeni ile çevre düzenlemesinde doğal malzemelerin kullanımı mümkün hale gelir. Böylece doğal taşlar, ahşap malzemeler ile bitkiler biyolojik havuz sistemlerinde kullanılabilir.

Biyolojik gölet inşasında beton kullanımına gerek yoktur. Arazi şekline göre kaskat ve kenarlarda beton duvara yer verilebilir.

Gölet sistemi şelaleler, fıskiyeler gibi uygulamalarla desteklenerek sadece göze değil kulaklara da hitap edilebilir.

Kişiye özel farklı tasarımlara sahip, tamamen doğal ve özgün havuz/gölet tasarımları geliştirilerek uygulanabilir.

Biyolojik gölet/havuz sistemleri istenilen büyüklükte inşa edilebilir.

Çevreye zararsız olması sayesinde oteller, konut siteleri ve yerel yönetimlerin tanıtım çalışmalarında avantaj sağlar.

Doğaya zarar verebilecek kimyasal maddeler kullanılmaması sayesinde çevrenin korunmasına katkı sağlanır.

 

TÜRKİYENİN İLK % 100 BİYOLOJİK GÖLETİ BİOARTTIN PROJELERİ

Bioart Biyolojik Tasarımlar tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için Erikçe Park Orman içinde oluşturulan 8 bin m2lik Biyolojik Gölet projesi tamamlandı. Tüm süreçleri Bioart tarafından gerçekleştirilen Biyolojik Gölet, aynı zamanda Türkiyenin ilk gerçek % 100 biyolojik göledi olma özelliği taşıyor.

Gaziantepin en önemli orman alanlarının yer aldığı Başpınar Bölge Trafik arkasında bulunan 2 bin 140 dönüm Erikçe Kent Ormanı içinde yer alan biyolojik göledin tüm inşaat ve üst yapı işlerinin yanı sıra çevre düzenlemesinin otomatik sulama sistemi Bioart tarafından yapıldı.

Biyolojik göledin yanı sıra seyir teraslı restoran, kır kahvesi ve sosyal donatı alanlarının yer aldığı Erikçe Park Ormanda çeşitli spor alanları da yer alıyor. Gaziantep halkının piknik yapmak ve dinlenmek amaçlı olarak yoğun ilgi gösterdiği mekânların başında gelen Erikçe Park Ormanda gerçekleştirilen proje sayesinde insanların şehrin gürültüsünden uzak bir ortamda ve yüzde 100 biyolojik göledin ferah atmosferi ile huzur bulmaları amaçlanıyor.

Bioartın deneyimli uzmanları tarafından son teknoloji kullanılarak hayata geçirilen biyolojik gölet, suyun hiçbir kimyasal madde kullanılmadan temizlendiği Türkiyenin ilk gerçek yüzde 100 biyolojik göledi olarak dikkat çekiyor.

Proje kapsamında yapımı gerçekleştirilecek diğer spor ve dinlence alanlarının da tamamlanmasının ardından Erikçe Park Orman Biyolojik Göletin halkın yoğun ilgisini çekmesi bekleniyor.

 

 

Bioart, which founded by experienced professionals of Biological pond-pool systems which is still under development in Turkey and they are talked about with their implemented huge projects in short time.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler