FİDANLIKLARDA İNOVASYON

FİDANLIKLARDA İNOVASYON

 

Bir süredir, fidanlık firmaları kataloglarında "yenilik" ve "inovasyon" kelimeleri vurgulanmaktadır. Bütün diğer sektörlerin ürünlerinde gözlenen hızlı yenilenme süreci; her şeyden önce büyük seriler halindeki üretimi çeşitlendirmek ve gerek peyzaj mimarlarına gerekse firma müşterilerine daha geniş ürün yelpazesi sunabilmenin önemini düşündürmüştür. Elbette ki; her gün önümüze sunulan teknolojik gelişimler ile karşılaştırıldığında, yeniliği fidanlık sahasına taşımak büyük bir iddia olarak görünmektedir. Malum olduğu üzere, söz konusu olan ürün hızlı ve pratik şekilde form verilebilen hareketsiz bir materyal değil; aksine doğan, gelişen, "nefes alan" ve hayat döngüsünün her döneminde bakıma ihtiyacı olan yaşayan bir materyaldir. Ziraat dalındaki inovasyon ihtiyacı, bitki kullanımına da doğal vejetal dünyanın ritmine ayak uyduran bir ivme kazandırmıştır. İnovasyon, temel kriterler baz alınarak gerçekleştirilmişse, yazının devamında da okuyacağınız üzere, fidanlık üretim ve ticaret stratejilerinin temel öğesi halini alacaktır. Herkesin üretimini çeşitlendirip iyileştirmeye çalıştığı, bitkilerinin kalitesini vurguladığı rekabet dünyasında başarılı bir firma için ek değer olan kalite parametresi, vazgeçilmezdir. Bir varyetenin kalitesini arttırmak ve üretim yelpazesini dengelemek doğa karşıtı etkilerle başa çıkmak ve patojen ajanlara karşı daha yüksek dayanıklılık sağlamak anlamına gelmektedir. Yenilik geliştirme hafife alınacak bir konu değildir. Çünkü gelişigüzel yapılan inovasyon kısa zamanda unutulan ya da düşük değerli bitkiler sunma riskini taşımaktadır. Yeni varyete geliştirme girişiminin kriterleri şu şekilde sıralanabilir: patojen ajanlara karşı dayanıklılık, yayılıcı bitki ve çalıların özellikle çiçeklenme noktasında çeşitliliği; kompakt, soğuğa-neme-kuraklığa dayanıklı, makul boyutlara ulaşan, bakımı zor olmayan türlerin seçimi. Bu kriterleri yerine getiren bir fidanlık kendini geliştirme, müşterilerine yardım etme ve güven sağlama potansiyeline sahiptir. "Canlı materyal"i önemsemek ve gelişimine yardımcı olan kriterleri, her ne kadar harici kalsa da, yeni teknolojiler ile harmanlayarak bu dünyaya girmek; farklı seviyelerde fidanlık inovasyonunun bir parçası haline gelebilir. Hatta bu yeni teknolojiler müşteri ve üretici arasındaki etkileşime kuvvetli bir ivme kazandırmak konusunda da yardımcı ve destek olabilirler. Elbette ki bahsedilen sadece üretime ve bakıma yardımcı olan teknolojiler değildir, aynı zamanda iletişim alanındaki yenilikler de söz konusudur.

 

FİDANLIKLARA PANORAMİK BAKIŞ

 

Aktif olarak yaklaşık 20 senedir Vannucci Piante ile çalışan, farklı cihazlarda en modern teknolojilerle fidanlık sektörüne yönelik yazılım uygulamalarını hazırlayan, Pistoia yerleşkeli IGM Studyonun  "Fidanlıklara Panoramik Bakış" adı altında geliştirdiği Web App; bu pozitif etkileşimin sağlam bir örneğini oluşturmaktadır. Bu uygulama, kesinlikle bir yenilik olup, "etiketleme" teknolojisi ile parklar, bahçeler ve fidanlıkları kuşbakışı ziyaret etme imkanı sağlamaktadır. Uygulamanın çalışma detaylarından bahsedecek olursak; QR kodu smartphone, tablet ya da masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir olmakla birlikte; Avrupanın ilk ve tek fidanlık parkı olan "Nursery Park"ta yer alan bitkilerin görsellerine ulaşımı sağlar. Sonuç gözle görülür ve oldukça gerçekçidir. 

 

 

TEKNOLOJI VE FIDANLIK

Kullanıcı aynı zamanda, fotoğraf alanı üzerine gelerek www.infoplant.it sitesi üzerinden, her bitki için hazırlanmış olan botanik bilgi tabelasına ulaşabilir. Her varyete için bitki karakteristiği bilgileri (örneğin; sulama, konum ihtiyacı, tuza dayanıklılık, toprak strüktürü ve PHı, bitki tipolojisi, çiçek rengi, çiçeklenme zamanı, yaprak özelliği, kullanım yeri, hava kirliliğine dayanıklılığı) ve her karakteristiğe özel tanımları içeren tabelalar mevcuttur. Her bilgi, özelliğe göre arama yapma imkanı veren, kolay okunur bir grafik sembolle tanımlanmıştır. Örneğin, az sulama ihtiyacı olan, tam güneş alan isteyen, bazik toprak koşulları özelliklerine göre uygun bitki aratılarak; yol ya da park bitkilendirmesinden ziyade bahçe peyzajında kolaylık sağlanabilir. Bu uygulamanın bir diğer özelliği de birçok dilde hizmet vermesidir. Şu an için İtalyanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Flemenkçe ve Rusça hizmet veren uygulama, yakın zamanda Türkçe hizmet vermeye de başlayacaktır. Uygulamanın databasei yaklaşık 1500 varyete içermektedir ve periyodik olarak güncellenmektedir. Teknoloji ve fidanlık dünyası arasındaki bu mutluluk verici etkileşim örneği, diğer bir çok yeniliğin ilkidir. Gerek sektörün genel, gerekse müşterilerin özel talepleri; ürün ve hizmetlerin daha "interaktif" ve hızlı sunumunun gerçekleştirilmesi için yeni iletişim yolları arayışı konusunda ivme hareketine dönüşmüş, üretim firmalarının güç noktası haline gelmiştir.

 

For a while, in catalog of nursery companies "innovation" words are highlighted. Of course; compared with the technological developments presented in front of us every day, carry the innovation to nursery area is seen as a major claim. As already known, the said products (plants) still not a material that can be given form with fast and practical way; conversely a material which is born, evolving, "breathing" and living and also need of care at every phase of the life cycle.

 

 

LEONARDO LIPPI

Vannucci Piante Türkiye Satış Müdürü


Paylaş: 

Diğer Haberler