ARTISIYLA EKSİSİYLE EXPO 2016

Türkiye’nin bugüne kadar ev sahipliği yaptığı en büyük uluslararası organizasyon olan EXPO 2016 Antalya, artıları ve eksileriyle görücüye çıktı. Biz de EXPO’nun olumlu ve olumsuz yönlerini EXPO 2016 Antalya’da yer alan, gezen ve bilen isimlere sorduk

ARTISIYLA EKSİSİYLE EXPO 2016

Doç. Dr. Reyhan ERDOĞAN

Gölgeleme elemanları daha fonksiyonel olmalıydı

Antalya’da yaşayan bir peyzaj mimarı olarak dört yıl boyunca tasarım ve inşa sürecinin hiç bir basamağına dahil olamamanın burukluğunu hissetmeme rağmen, açıldığından itibaren çeşitli vesilelerle sürekli ziyaret etme fırsatına sahip olmanın heyecanı ve sevincini yaşıyorum. Her ziyarette ayrı deneyimler yaşıyor ve EXPO 2016 Antalya’da olmanın tadını çıkarıyorum. Antalya’nın bir gerçeği olan yaz sıcağını bir yana bırakırsak adeta üşüten serinletilmiş kapalı alanlardaki sergiler ve sanatsal aktiviteler bile EXPO 2016 Antalya’ya gitmek için yeterli bir sebep. Ama keşke gölgeleme elemanları daha fonksiyonel olsaydı. O zaman açık mekanlarda gün içinde gezmek daha keyifli olacaktı. Doğrusu alanda çocuk ve çiçek konseptinin hakkı verilmiş. Ama bunun yanında eğitimli kişiler bile EXPO’nun bahçe sergisi olduğunun farkında değil. Bu peyzaj mimarlığı mesleği için oldukça üzücü. Halbuki EXPO’nun ülkemizde ve özellikle Antalya’da yapılması mesleğin tanıtımı açısından muhteşem bir fırsattı. Yine çocuk konseptine dönecek olursak ilköğretim altıncı sınıfı bitiren kızım ve arkadaşlarına karne hediyesi olarak armağan ettiğimiz EXPO turunun çok güzel bir fikir olduğunu günün sonunda anladık. Her türlü tekerlekli araçla sorunsuz bir şekilde tüm alanı gezen çocuklar, hayatlarındaki en güzel günü geçirdiklerini ifade ettiler. Bir anne olarak insan başka ne ister ki? Eğlenmeyi ve öğrenmeyi bilen çocuklarımız ayrı bir gurur kaynağı tabi ki. Ama bahçe sergilerini gezdikten sonra ulaşımı sağlayacak bagileri beklemeye sabrınız yetmezse, yemek için restoranlar kısmına ulaşmak için bayağı çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bahçe sergilerinde Japonya, Çin, Almanya, İngiltere, Hindistan gibi oldukça güzel ülke bahçelerinin yanında Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya gibi görmeye değer kent bahçeleri de var. Daha ne söylenebilir ki, gelip görmek gerekli. Özellikle de çocuklarla birlikte. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Siyasi anlaşmazlıkların sona ermesi ve Antalya’da turizmin yeniden canlanarak EXPO’yu da hak ettiği ilgi ile buluşturması dileğiyle. Son söz olarak haddim olmasa da ön yargılardan uzaklaşarak ülkemize ve mesleğimize sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

 

Öğr. Gör. Yusuf Evren DOĞAN

Akademik çevreler için iyi örnek

Türkiye’de yıllardır akademik eğitimde, uygulama konusunda, ‘iyi örnek’ kısıtlığı yaşanırdı. Park-Bahçe tasarlarımda uygulama hataları ve örnekler üzerinde “böyle yapılmamalı” şeklinde anlatımlarımız söz konusu idi. Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirdiğim EXPO 2016 Antalya ziyaretimde gördüklerim üzerine kanaatim Peyzaj Tasarımı Uygulama Eğitimleri için artık iyi bir örneğimizin olduğu yönündedir.

 

Fatih ÇİÇEK

EXPO zamanında yetiştirilemedi

EXPO, tabiî ki ülkenin tanıtım ve reklamı açısından oldukça güzel bir organizasyon. Çiçek ve Çocuk teması etrafından turistlerin, insanların ve sektörün buluşması adına faydalı olmuştur.

Ancak birçok sıkıntı ortaya çıktı. Bu sıkıntıların başlıca sebebi de EXPO alanını çok kısa bir sürede yetiştirilmeye çalışmasından kaynaklandı. Alt yapıda eksikler, inşaat alanlarının yetişmemesi, fuar ve sergi alanında açılış sürecinde bazı firma ve ülkelerin bahçelerine geç girmesi sıkıntılar yarattı. Ulaşım sıkıntısı yaşanması, konaklama sorunu olması hep sorun olarak karşımıza çıktı.

Biz firma olarak (Garden & Koala) EXPO bünyesindeki firma fuarları alanına iştirak ettik. Burada ilk günlerde güvenlik sorunu yaşadık. Alana birçok firmanın katılmaması veya geç katılmasından dolayı boş bir holle karşılaştık. Benzer sorunlar ülke ve şehir bahçelerinde de vardı. Biz açılış öncesinde ürünlerimizi koyduk, gece ürünlerimiz çalındı…

Firmaların stand açtıkları kapalı mekana insanlar gelmedi. Bu hususta yetirince yönlendirme ve bilgilendirme yapılamadı. Yönlendirme tabelalarının da eksik kalmasından dolayı katılan firmaların kendisini iyi gösterememesine sebep oldu.

O firmaların bir tanesi de bizdik. Firma olarak yaklaşık 2 ay gibi bir sürede EXPO’da yer almayı planlamıştık, ancak bütün bu aksaklıklardan dolayı 2 hafta sonra sergi alanımızı toplayıp, personelimizi geri çektik.

Bu büyük organizasyonun en büyük sıkıntısı EXPO alanının sergi yönetimi tarafından tam zamanında yetiştirilememesi ve iyi organize olunamamasından kaynaklandı.

Prof. Dr. Faris KARAHAN

Türk bahçe stiline katkı sunuyor

 

EXPO2016 Antalya, Türk bahçe stilinin gelişimine katkı sunmakta ve dünya bahçe anlayışlarının ülkemize transferi için iyi bir uygulama örneğidir.

 

Yrd. Doç. Dr. Emrah YALÇINALP

Standart bir EXPO’dan beklenmeyecek eksiklikler

Ülkemizde, uluslararası platformda standart olarak tanımlanabilecek birçok olay, kişi, değer ya da organizasyonun abartılarak ülke gündemini büyük ölçüde meşgul etmesi sağlanırken, küresel ölçekte yüksek öneme sahip birçok konu da farklı sebeplerle ya duyurulamıyor ya da yeterince önemsenmeyebiliyor.

Konuyu özele indirgersek; uzun süren hazırlık aşamasına rağmen son güne kadar birçok işin sonlandırılamamış olması, hafif raylı toplu taşıma sisteminin organizasyona hizmet vermesinin mümkün olamayışı gibi "standart" bir Expodan beklenmeyecek eksikliklerine rağmen, ülke olarak kendimize ciddi bir haksızlık yaptığımızı ve Expo gibi büyük ve önemli bir organizasyonu yeterince gündeme taşıyamadığımızı düşünüyorum.

Bir kısmına değindiğim, beklentilerimin altında kalan bazı eksikliklerine rağmen Expo 2016 yine de yapılan yatırımlar, gelecek nesillere nitelikli bilgi ve bellek aktarımı, tanıtım ve turizm gibi gerekçelerle hayatımızın çok daha içinde olması gereken çok önemli bir organizasyonu ifade ediyor.

Bu açıdan bakınca, bir peyzaj mimarı öğretim üyesi olarak meslek disiplinime yapılmış çok büyük ve önemli bir yatırım için tüm eleştiri hakkımdan feragat ederek, emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi sunmayı -elbette gelecekte daha iyi organizasyonlara yol vermesi dileğiyle- daha doğru buluyorum. Çok daha iyisi olabilir miydi? Elbette. Ama bu hali de başlangıç için tatmin edici olarak kabul edilebilir.

 

Prof. Dr. Cengiz ACAR

Planlama-tasarım ve mekansal uygulamalardaki eleştiriler iyi değerlendirilmeli 

EXPO 2016’nın ülkemizde ve Antalya’da düzenlenmiş olması büyük bir fırsattır. Çocuk ve Çiçek teması ile taçlandırılan bu organizasyonun yerel ve merkezi yönetimin desteklemesi bölge ve ülkemiz için önemli bir fırsattır. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gelecekte ülkemizin buna yönelik organizasyonları yapabilecek ortamlar açısından da önemlidir.

Tabiî ki, EXPO 2016’dan beklentiler genel olarak karşılanmıştır. Zira ülkemizin bu şekildeki organizasyon ve halkın katılımına yönelik kültür oluşturması da çok önemlidir. Bu kültürü oluşturmada EXPO önemli bir görev üstlenmiştir.

Ancak bu EXPO’da ortaya çıkan gerek planlama-tasarım öğelerinin ve mekansal uygulamaların gerekse sürdürülebilirliğine yönelik çalışmaların eksikliklerin ve eleştirilerin iyileştirici bir şekilde ele alınması zamanla bu tür organizasyonların gelecekteki başarısını daha iyi anlamamıza neden olacaktır.

Dünyadaki örneklerine bakıldığında ortaya koyduğumuz ürünleri oluşturma biçimimiz oldukça eğitici ve öğrenci olmuştur. Özellikle peyzaj mimarlığı alanında kat edeceğimiz çok yol bulunmaktadır.

 EXPO 2016 Antalya is the largest international organization hosted by Turkey till today showcased with its lack and advantages. We asked both positive and negative aspects of the expo EXPO 2016 to people located and observed in Antalya.

  


Paylaş: 

Diğer Haberler