YEŞİL ALAN SORUNU BİTİYOR

YEŞİL ALAN SORUNU BİTİYOR

   Afyonkarahisar Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısında, kentin geleceğine yatırım yapmak adına, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı ile yapılacak arsa devirleri için protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Burhanettin Çobana yetki verildi.

       Yapılacak protokol doğrultusunda, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait binalarının bulunduğu alanlar, OSB yolu üzerinde bu iki kurum için yapılacak yeni binalar karşılığında Afyonkarahisar Belediyesine devredilecek.

       Belediye Başkanı Burhanettin Çobanın göreve gelmesiyle birçok park ve yeşil alanı Afyonkarahisar halkına kazandıran Afyonkarahisar Belediyesi bu binaları yıkıp, yerlerine geniş çaplı park ve yeşil alanlar yapacak.

       Ayrıca, Ordu Bulvarı üzerindeki askeri lojmanların bulunduğu alanlar, Garnizon Komutanlığı içerisine yeni lojmanlar yapılması karşılığında Belediyeye devir edilecek. Kent Meydanı Projesinde önemli bir konumda bulunan bu bölgedeki yol genişleterek, trafik akışı rahatlatılacak.

       Afyonkarahisarın gururu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilimizin gelişimi konusunda gösterdiği desteğe yenilerini eklemeye devam ediyor. Belediye Başkanı Burhanettin Çobanın bugüne kadar taleplerini karşılıksız bırakmayan Bakan Eroğlu, Bakanlığı bünyesinde yer alan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü binalarının bulunduğu alanları, yeşil alan ve park alanı yapmak üzere Belediyeye devir edecek. Bu protokollerin yanı sıra Ordu Bulvarı üzerinde Milli Savunma Bakanlığına ait askeri lojmanların bulunduğu alanlar da yine Belediyeye devredilecek.

METEOROLOJİYE MODERN BİNA YAPILACAK

Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne ait 2000 yılında yapılan lojmanlara çürük raporu verildiğini hatırlatan Başkan Burhanettin Çoban, bu lojmanların üç yıldır da boş olduğunu söyledi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hizmet binasının şu anda boşaltıldığını ve konteynır da hizmet verdiğini kaydeden Başkan Çoban, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan 20 bin metrekare alanı, yeşil alan ve park alanı olarak değerlendireceklerini ifade etti. Başkan Çoban buna karşın Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hizmet binasını ve lojmanları ise Filli kavşak ile Organize Sanayi Bölgesi yolu arasındaki yere yapacaklarını söyledi. Bu konuda protokolün imzalandığını dile getiren Başkan Çoban, Belediye Meclisin onayının gerektiğini Milli Emlak Genel Müdürlüğünün onayıyla birlikte bölgeye yapılacak parka ‘Meteoroloji Parkı ismini vereceklerini kaydetti.

 DERVİŞPAŞADA YEŞİL ALAN SORUNU BİTİYOR

Başkan Burhanettin Çoban, bunun yanı sıra yeşil alana sahip olmayan ilimizin güzide mahallelerinden Dervişpaşa Mahallesindeki Orman İşletme Müdürlüğü binalarının bulunduğu 4 bin 681 metrekare alanı da yeşil alan ve park alanı olarak Afyonkarahisarlıların hizmetine sunacaklarını müjdeledi. Başkan Burhanettin Çoban, bu protokolle birlikte Dervişpaşa Mahallesindeki yeşil alan sorununu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

31 LOJMAN YERİNE 170 ADET LOJMAN YAPILACAK

            Milli Savunma Bakanlığına bağlı Ordu Bulvarı üzerinde bulunan askeri lojmanların Belediyeye devri konusunda gelinen aşamayı da Belediye Meclis Üyeleriyle paylaşan Başkan Burhanettin Çoban, 50 yıl önce yapılan bu binaların askeri yetkililerden aldığı bilgi doğrultusunda oturmaya müsait olmadığını öğrendiğini söyledi. 60 ila 80 metrekare arasında 31 adet lojmanın bulunduğunu kaydeden Başkan Çoban, 7 bin metrekare lojman arsası ile bin 950 metrekare yol arsası, karşılığında Milli Savunma Bakanlığına Garnizon Komutanlığı içerisine her biri net 120 metrekare olacak şekilde çevre düzenlemesi alt ve üst yapısıyla 170 adet lojman yapacaklarını söyledi. Yeni yapılacak lojmanların tamamlanması ile birlikte askeri erkânın ilimizi tercihinin ön plana çıkacağına dikkat çekti.  


Paylaş: 

Diğer Haberler