TÜRKİYE ORMANI KURULACAK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Arzu, 81 ilin Valiliğine gönderdiği genelge ile EXPO 2016 sergi alanında oluşturulacak Türkiye Ormanı için illerin sembol ağaçlarından istedi. İlleri temsil eden ağaçların 2 Kasım tarihine kadar belirlenen ağaç toplama merkezlerine teslim edilmesi istendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Arzu, Türkiyenin ilk EXPOsu EXPO 2016 Antalyanın Sergi alanında oluşturulması planlanan Türkiye Ormanı ile ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Yazıda EXPO 2016 Antalyanın 23 Nisan-31 Ekim tarihlerinde düzenlenecek A1 kategorisinde bir botanik EXPO olduğuna dikkat çekilerek, "EXPO 2016 Antalya barışın, güzelliğin, dostluğun, doğanın simgesi çiçek ile masumiyetin ve gelecek nesillerin simgesi çocuğu bir araya getirerek  "Çiçek ve Çocuk" teması ve "Gelecek nesiller için yeşil bir dünya" mottosu ile tüm dünyayı kucaklayacaktır" denildi.

Genelgenin devamında EXPO 2016 Antalyanın Aksuda bulunan sergi alanında inşaat ve bitkilendirme çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiği vurgulanarak, sergi alanında her ili temsilen bir sembol ağaç dikiminin planlandığı ifade edildi.

Bakan Arzu tarafından imzalanan genelgede illeri temsil edecek sembol bir ağacın Valiliklerce belirlenip, saksı/kap içerisinde 02/11/2015 tarihine kadar EXPO 2016 Antalya ajansı tarafından belirlenen toplama merkezlerine uygun koşullarda nakledilmesi istendi.

Ağaç teminini içeren genelgenin ekinde ise EXPO 2016 Antalyayı tanıtıcı materyaller de valiliklere gönderildi ve tanıtım konusunda çeşitli çalışmalar yapılması istendi. Valiliklerden temin edilecek ağaçlar, düzenlenecek törenle EXPO 2016 Antalya Sergi alanına dikilecek. 


Paylaş: 

Diğer Haberler