YENİ BİTKİ TÜRLERİNİ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, yeni bitki türlerini literatüre kazandırmaya devam ediyor.

YENİ BİTKİ TÜRLERİNİ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, yeni bitki türlerini literatüre kazandırmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurlu Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Ege Üniversitesi’nde bulunan Botanik Bahçesi hakkında önemli bilgiler verdi. Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Botanik Bahçesi’nin 1962 yılında açıldığını belirten Doç. Dr. Yıldırım, bu bahçenin amacının bilimsel temellere, bilimsel çalışmalara, endemik bitki türlerimiz üzerine koruma çalışmaları yapmaya yönelik amaçların yanı sıra insanların bir kent bahçesi gibi burayı gezip dolaşabileceği, hem ülkemiz hem de çeşitli ülkelere ait tropikal, subtropikal, çöl bitkileri gibi farklı biyomlara ait bitkileri görüp, haklarında bilgi alabilecekleri bir konsept amaçlanarak oluşturulduğunu söyledi.

Amaç Çeşitliliği Tanıtmak

Dünyadaki bitki çeşitliliğini tanımak, tanıtmak, araştırma ve öğretim hizmetlerine katkıda bulunmak amacı ile E.Ü. Rektörlüğü bünyesinde kurulan Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, 48 bin750 metrekare üzerine kurulu, yönetim binası, seralar, gösteri bahçesi, sistematik parseller, arboretum, meyve bahçesi, havuzlar, herbaryum merkezi gibi temel bölümlerden oluşuyor. Seralar, toplam bin 300 metrekare alan üzerine kurularak farklı büyüklüklerde 13 adet seradan oluşuyor.

2 Bine Yakın Bitki Türü

EÜ Botanik Bahçesi kurulduğundan bu yana toplamda 2 bine yakın bitki türünün mevcut olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yıldırım, “Bizler Dünya Botanik Bahçeleri Topluluğu’na üye olan Türkiye’deki ilk bahçeyiz. Bu topluluk dünyadaki diğer Botanik bahçeleri ile tohum değişimine izin veren bir birliktir. Her yıl bir bahçemizde elde ettiğimiz tohumlara ait bir tohum kataloğu oluşturuyoruz. Bizler, belirlediğimiz bitkilerin tohumlarını yurtdışındaki Botanik Bahçelerine açıyoruz. Oradaki Botanik Bahçeleri de bizlere kendi kataloglarını gönderiyor. Bu şekilde tohum alışverişi sayesinde bizlerde mevcut olmayan, burada insanların görmesini istediğimiz ya da bilimsel çalışmalarda lüzum gördüğümüz bitkilerin tohumlarını isteyerek bu bahçede sunuyoruz. Buradaki bitkiler genellikle yurtdışı kökenlidir. Bunun dışında bizim yöremize ait bazı endemik bitkiler ve endemik olmayan bitkiler mevcuttur” dedi.

10 yılda 42 yeni bitki türü

Doç. Dr. Yıldırım, “Ülke çapında gerçekleştirdiğimiz bilimsel araştırmalar neticesinde henüz keşfedilmemiş yeni bitki türlerini keşfediyoruz. Bunları bilim dünyasına tanımlayarak Üniversitemiz ve Botanik bahçemiz adına önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Son 10 yılda ülkemizde 42 yeni bitki türü tanımladık. Halen bitki türleriyle ilgili çalışmalarımız ulusal ve uluslararası boyutta devam ediyor” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler