ÜRETİM VE KALİTE KONUŞULDU

Ödemiş’te İstanbul Ağaç A. Ş. ve Ödemiş Belediyesi tarafından ‘Süs Bitkileri Sektöründe Üretim ve Kalite Problemlerine Bakış’ konulu konferans düzenlendi.

ÜRETİM VE KALİTE KONUŞULDU

Ödemiş’te İstanbul Ağaç A. Ş. ve Ödemiş Belediyesi tarafından ‘Süs Bitkileri Sektöründe Üretim ve Kalite Problemlerine Bakış’ konulu konferans düzenlendi.

14. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi katılımcılarına İstanbul Ağaç A. Ş. ve Ödemiş Belediyesi tarafından ‘Süs Bitkileri Sektöründe Üretim ve Kalite Problemlerine Bakış’ konulu konferans düzenlendi. Ödemiş Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleşen programda İstanbul Ağaç A. Ş Satın Alma Şefi Şükrü Ünlü ve Mevsimlik Çiçek Üretim Şefi Mustafa Karaağaçlı üretim ve kalite hakkında bilgi verdi.

Üreticilere Tavsiyelerde Bulundu

İlk olarak konuşan Satın Alma Şefi Şükrü Ünlü, ilk olarak sektörün ayakta kalabilmesi hakkında konuşarak, doğal olarak 25 bin dolaylı olarak da 300 bin kişinin geçimini sektörden sağladığını ifade etti. Şükrü Ünlü katılımcılara en sağlam ürünün kendilerinin üretmesi gerektiğini ve ancak bu sayede dünya sıralamasında yer alabileceklerini söyledi. Ödemiş ve Bayındır’ın sektör için çok önemli olduğunun altını çizen Ünlü, iki ilçenin de ellerinden geleni yapmaları gerektiğini belirtti.

Bizim İçin Canlı Çiçek Çok Önemli

Şükrü Ünlü şöyle konuştu, “İstanbul’da 20 milyon insan yaşıyor, 5 milyon araba var. Egzoz dumanı, fabrika bacaları da var. O kadar gaz var ki ekmiş olduğumuz bitkiler bile bundan zarar görüyor. Birlik içerisinde olmamız lazım ve daha nitelikli, başarılı olmamız lazım. Canlı çiçek bizim için çok önemli, işimizi seviyoruz.” dedi. 

Kişi Başına 42 Bitki

Ardından konuşan Mevsimlik Çiçek Üretim Şefi Mustafa Karaağaçlı ise dünya nüfusunun her yıl yüzde 1.01 arttığını ifade ederek kişi başına 422 bitki düştüğünü ve bu sayının çok sınırlı kaldığını vurguladı. Karaağaçlı sözlerinin devamında üreticilere topraklarında bölgeye en uygun bitkinin dikilmesi konusunda tavsiyelerde bulundu. Karaağaçlı sözlerinin sonunda pazar sorunu olduğunu ve bunun çözümünün alım sözleşmeleri yapmak olduğunu belirtti. Bunun için de çalışma gerçekleştireceklerini ifade etti.     


Paylaş: 

Diğer Haberler