VADİTEPE BAHÇEŞEHİR

KİPTAŞ oluşturduğu yaşam alanlarında peyzajıyla da ön plana çıkıyor. KİPTAŞ’ın yeni projesi Vaditepe Bahçeşehir hem konutların hem de peyzajın kalitesiyle ön plana çıkıyor.

VADİTEPE BAHÇEŞEHİR

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başarılı iştiraklerinden birisi olan KİPTAŞ, ortaya koyduğu projelerle İstanbulda inşaat sektörüne ivme kazandırıyor. KİPTAŞ, son yıllarda peyzajda görülen gelişme ve değişime de ayak uydurarak konut projelerinde uyguladığı peyzajla da İstanbulluların beğenisini topluyor. KİPTAŞ imza attığı konut projelerinde son yıllarda özellikle peyzaja büyük önem veriyor, peyzaj için ayrı bir bütçe ve iş gücü ayırıyor. KİPTAŞ inşa ettiği konutlarda gerek lüks, gerek ise orta gelirli konutlarda olsun peyzajda üst seviyeyi korumaya özen gösteriyor. KİPTAŞın konutlarında peyzaj önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

 

ŞEHİR İÇİNDE ŞEHİR...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ (İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş.) çağdaş, yaşanabilir ve çevreyle dost yaşam alanları üreterek İstanbulluların hayat standartlarını, yaşam kalitelerini ve kentlilik bilinçlerini yükseltmeyi hedefliyor. Bu anlayışla hareket eden KİPTAŞ, şimdilerde Bahçeşehirde yeni bir yaşam alanı inşa etmenin arifesinde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın, "Bahçeşehirin en değerli ve en büyük arazisi üzerinde hayata geçireceğimiz Vaditepe Bahçeşehir ile özlediğimiz mahalle kültürünü, modern yaşamın kent dokusu içinde kendine has üslubuyla yeniden yorulmuyoruz" sözleriyle özetlediği Vaditepe Bahçeşehir Projesi, ‘Şehir içinde şehir... sloganıyla hayat bulacak.

 

VADİTEPE BAHÇEŞEHİR

The İstanbul, Fuaye Süreyyapaşa, Metrokent, Sular Vadisi, Finanskent, Başakşehir, Maltepe Konutları, Yeşil Vadi Konakları, Topkapı Merkez Evleri ve Nish Adalar gibi prestijli projelere imza atan KİPTAŞ şimdi yeni bir ‘masterpiece inşa ediyor; Vaditepe Bahçeşehir. Farklı ebatlardaki 4 bin dairenin yer aldığı Vaditepe; geçmişten izler taşıyan geniş yolları, ferah peyzaj alanları, cadde üstü mağazaları, Bahçeşehir göleti ile Küçükçekmece Gölüne bakan yaşam alanlarıyla yeni bir yaşam merkezi. İstanbulluların, şehrin trafiğine ve telaşına dahil olmadan ulaşabilecekleri hemen her sosyal donatı burada bulunuyor; cami, okul, market, açık spor alanları, çocuk oyun alanları... Kısacası Vaditepede ihtiyaç duyduğunuz her şey mevcut.

 

DOĞA İLE TEKNOLOJİ

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da Vaditepe projesine ayrı bir önem verdiklerini gizlemiyor. Bu projede özellikle ‘mahalle kültürüne önem verdiklerini kaydeden Genel Müdür Yıldırım, projeyi şu sözlerle özetliyor; "Bahçeşehirin en gözde lokasyonunda planladığımız Vaditepe, modern kent yaşamının gerçekleştiği tüm imkanları sunarken, Mahalle Kültürünü de beraberinde taşıyor. Sıcak komşuluk ilişkilerinin yanında, her türlü sosyal ve sportif imkanlar Vaditepe Bahçeşehirde vatandaşlarımızla buluşacak."

KİPTAŞın misyonundan da bahseden Yıldırım, "Bizim hayalimiz, bu güzelim şehrin geleceğine yön vermek, İstanbula düzenli kentleşmeyi getirmek. Mutlu insanların yaşadığı modern yaşam alanları oluşturmak. Öyle yerler ki, hem eski İstanbulun insani sıcaklığıyla dolsun hem de modern çağın tüm olanaklarına sahip olsun. Doğa ile teknoloji orada buluşsun. Vaditepe Bahçeşehir projemiz tam da bu düşüncelerle inşa edildi."

 

PEYZAJ MİMARLARIYLA ÇALIŞIYORUZ

KİPTAŞ Altyapı ve Çevre Peyzaj Amiri Yakup Yılmaz, KİPTAŞın son 10 yılda gelişen peyzaj anlayışını anlattı; Eskiden peyzaj denilince insanların kafasında şu vardı; binalar biter, binalara ulaşım yolları planlanır, projede bir çocuk parkı olur, en iyisi de bir havuz yapılırdı. Detaylara hiç girilmezdi, yollar nasıl olacak, kaplaması ne olacak. Kimse bunlara bakmazdı. Peyzaj aşamasına gelince de sade bir çimlendirme, bir-iki ağaç dikim konsepti yeterli olurdu. Son 10 yılda ise her şey kökten değişti. Tabi bu değişimde bizim başkanımızın mimar kökenli olmasının çok büyük bir katkısı var. Artık peyzajda mimari boyutun olması lazım. Bundan dolayı ortaya ekstra birçok ihtiyaçlar çıktı. Kültür ilerledi ve insanların tercihleri değişti. Şu anda bütün projelerimize tenis sahaları koymaya başladık. Çocuk oyun gruplarında eskiden tekdüze olurdu, şimdi anaokulu çağından ergen çağındaki çocuklara kadar hitap edecek oyun grupları belirlemeye başladık. Havuzlarda da sadece görsele göre değil, ruh dinginliğine iyi gelebilecek yansıma havuzları üretilmeye başlandı. Gelişen şehir anlayışıyla birlikte insanlar daha fazla dışarıda vakit geçirmeye başladı. Bununla paralel site içerisinde en keyifli nasıl vakit geçirebilirler, sorusuna yanıt aradık. Bunu da başardık. Bütün projelerimizde bu vizyonu uyguluyoruz. Bütün konut projelerimizde profesyonel peyzaj mimarlarıyla iş yapıyoruz.

 

 

Bitki teminini nasıl sağlıyorsunuz?

 

Bu noktada İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞnin katkısına değinmeden geçemem. Şu anda en büyük mal teminini sağlayan kurum. Biz yurt dışından ilk ağaç ithalatını 95 yılında yaptık. Şu anda da ithalat var ama nasıl var; Türkiyede yapamadığımız üretimler ve kalitede var. Çok şükür Ağaç AŞnin vizyonu sayesinde artık yurt dışına gitmeden istediğimiz kalitede ağacı temin edebiliyoruz. Artık biz bütün projelerimizde yüzde 80e yakın bitkiyi yurt içinden temin ediyoruz. Ancak çok büyük istediğimizde, örneğin 10 metre büyüklüğünde sedirimiz olsun dediğimizde yurt dışına gidiyoruz. Tabii Türkiyede sektör yeni olduğu için büyük ağaçları yetiştirmeye vakitleri yok. Her zaman birinci önceliğimiz yerli üreticiden yana oluyor.

 

 

Vaditepe projesinde değerli bir peyzaj uygulaması yapıyorsunuz.

 

Bu projede üst konutlar ile orta üst konutlarda aynı peyzaj anlayışını yürüttük. Sosyal konutlarımızda da durum aynı; peyzajdaki nokta neyse aynısını orada da yapıyoruz. Bu projemizde de biyolojik havuzumuz var, çocuk oyun grubu var; yer döşemesi ahşap. Bitkiyi de her yerde aynı kalitede kullanıyoruz.

 

 

Yaptığınız sosyal konutlarda da peyzaj farklılık göstermiyor.

 

Yani üst grup diğer konutlarda neyse sosyal konutlarda da oradayız.

 

 

Orada peyzajı ayrı bir kategoride mi tutuyorsunuz?

 

Yok. Peyzajı şirket yapısı itibariyle ayrı tutmuyoruz. Bizim inşaatlarımız anahtar teslimi. Onun için de peyzaj işleri inşaat firmasının uhdesinde. Gönül isterdi ki ayırabilelim. Ancak ihale yönetmeliğinden dolayı bunu yapamıyoruz. Eskiden bu işleri ayırabiliyorduk, ancak artık ayrı tutamıyoruz. Buradaki peyzaj firmalarının hepsi alt taşeron konumunda.

 

 

KİPTAŞ olarak peyzajı da denetleyebiliyorsunuz.

 

Elbette. Zaten bizim buradaki en büyük kazancımız da o.

 

 

Kadronuz yeterli mi?

 

Kadromuz yeterli. Zaten bütün taşeronların denetimini ben yapıyorum. Peyzaj mimarı olmayan, profesyonel olmayan firmanın buraya gelme şansı yok. Ben zaten onlara çalışma arkadaşı gözüyle bakıyorum. Onların hepsi benimle beraber hareket ediyorlar. Kadro sıkıntımız yok, zaten peyzaj mimarlarıyla çalışıyoruz.

 

 

Proje teslim edildikten sonra peyzaj bakımıyla ilgili KİPTAŞın bir tasarrufu oluyor mu?

 

En büyük sıkıntımız orada. Normal koşullar altında, proje tamamlandıktan sonra peyzaj bakımını oluşan site yönetimine devrediyoruz. Çoğu konutta da bağımsız bir yönetim oluşana kadar 2 yıl süresince peyzaj bakımı büyükşehir hizmet alanında kalıyor. Buradaki sıkıntı şu ki, bakım sorumluluğu site yönetimlerine geçtikten sonra birçok site yönetimi bu işi profesyonel bir vaziyette devam ettiremiyor. Kat malikleri kenti yönetimini oluşturduktan sonra KİPTAŞ olarak bizim de peyzaja müdahale etme şansımız kalmıyor. O da bizim en büyük üzüntümüz. Maalesef, birçok site yönetimi peyzaj bakım bütçesi olar sadece sulama ve çim biçme olarak ayırıyor. Türkiyede bu konuda profesyonel hizmet yok. Neredeyse bütün sektörde bu sorun var.

 

 

Bu projede de bakım sizden çıkacak.

 

Tabii, bu projede de daire teslimi vatandaşa geçtikten sonra biz hizmetle ilgili bir kuruluşa devredeceğiz. Biz yine Büyükşehirin bir kuruluşu olan Konut AŞye devrettiğimiz zaman müdahale etme şansımız var. En büyük sıkıntı site yönetimi kurulduğu zaman başlıyor.

 

 

 

 

RAKAMLARLA VADİTEPE BAHÇEŞEHİR

 

Yeşil alan:                  120.000 metrekare yeşil alan.

Toplam alan:             300.000 metrekare.

Konut sayısı:             1+1den 5+2ye kadar farklı seçeneklerde 4.000 daire

Konut tipi:                 5 katı konak tipi bloklar

Ticaret alanları:        20.000 metrekarelik ticaret alanı. Mağazalar, kafeler, restoranlar.

Sosyal tesisler:           Kapalı yüzme havuzu, tenis kortu, fitness center, sauna, Türk hamamı, vitamin bar, dinlenme terasları, çocuk oyun alanları...

Eğitim - sağlık:         Aile Sağlık Merkezi, ilkokul, ortaokul, sağlık ocağı...

Sosyal donatılar:       Cami, okul, market, açık spor alanları, çocuk oyun alanları...

Güvenlik:                   7/24 kapalı devre kamera kayıt sistemi, uzman güvenlik ekibi.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler