TÜRKTOB Yönetim Kurulu Belirlendi

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 15. Olağan Genel Kurulu 7-8 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Belirlendi

 

Genel Kurula Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili kuruluşların yetkilileri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının yöneticileri, TÜRKTOB'a bağlı Alt Birliklerin Başkan ve temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Genel Kurul'un açılış konuşmasına vatan sevdalısı, vefakâr ve emekçi bir meslek kuruluşunun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaklaşık beş yıldır yürütmüş olmasının kendisi için hayatının en kıymetli vazifesi olduğunu ifade ederek başladı. Akcan, tek vücut olarak görev yapan TÜRKTOB ve bağlı yedi Alt Birlik için millî duruşun her şeyin üzerinde olduğunu ve Türk tohumculuğunun gelişmesi ile dünya ölçeğinde başarılar kazanmasından başka amaçlarının bulunmadığını kaydetti.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Dairesi Başkanı Sezgin Karadeniz ise Türk tarımının üretim ve dış ticarette yakaladığı başarıyı temel verilerle ifade ettikten sonra tohumculuk özelinde özetle şöyle konuştu:

 

‘'Bitkisel üretimde sertifikalı tohum kullanımı çok önemlidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tohumculuk sektörü çok stratejiktir. Tohumculuk tarım politikalarının da merkezinde yer almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımız tohumculuk sektörüne özel bir önem vermektedir. Tohumculukta üretim ve kaliteyi artırmak için çalışıyor, sektöre destek veriyoruz. Uluslararası rekabet gücü yüksek, millî bir tohumculuk sektörü için gayret gösteriyoruz ve her geçen yıl bunu daha çok başarıyoruz. Türkiye Tohumcular Birliği ve Alt Birlikleri ile her konuda uyum içinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde iklim değişikliğine uygun olarak AR-GE ve inovasyon ağırlıklı çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dış ticaretimizin gelişmesi ve özellikle ihracatımızın artması temel önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek.''

 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 15. Olağan Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Raporlar, Denetim Kurulu Raporu ve Tahmini Bütçe Önerisi'in okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi süreçleriyle devam etti.

 

8 Ekim 2023 Pazar günü yapılan seçimlerin resmî olmayan sonuçları ise şöyle oluştu:

 

Yönetim Kurulu: Savaş Akcan, Sedat Dereli, Mehmet Erol, Yıldıray Gençer, Hacı Ömer Güler, Selami Yazar, M. Kayhan Yıldırım.

 

Denetim Kurulu: İsmail Sayim, Ahmet Yıldırım.

 

Disiplin Kurulu: Halil Bedir, Mustafa Taner Engin, Hacı Ahmet Koyuncu.

 

(Soyadlara göre alfabetik sıra ile yazılmıştır.)

 


Paylaş: 

Diğer Haberler