TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZİ ÇOĞALTACAĞIZ

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZİ ÇOĞALTACAĞIZ

İtalya bu yıl fuara kaç firma ile katılıyor?

Bu yıl fuarda, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) olarak kuracağımız sergi alanında güney İtalya bölgesinden gelen beş firma, bizim kuracağımız sergi alanından bağımsız olarak ise altı firma olmak üzere toplam 11 adet firma, 598 metrekarelik sergi alanımız ile sektör profesyonellerini ve ziyaretçilerimizi ağırlayacağız.

ITA sergi alanında, COMUNE DI TAVIANO, CONSORZIO DEL DISTRETTO DEL FLOROVIVAISMO SICILIANO, BOTANICA SRL, FLORA FARO ve VIVAI DEL SOLE yer alacak.

Bağımsız sergi alanına sahip firmalar ise, GRUPPO PADANA, INNOCENTI & MANGONI PIANTE,  PIANTE FARO, GROUP ROLANDO INNOCENTI &FIGLI, VANUCCI PIANTE, VIVAI SANDRO BRUSCHI olacak.

 

Genel olarak İtalyan firmalarını, üretimlerini ve bitki çeşitliliği konusunda bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle, Güney İtalya bölgesinin başlıca bitki çeşitlerinin, Palmiye, Begonvil, Mimoza, Gardenya, Narenciye ve Zeytin olduğunu söylemek isterim.

Yine güney bölgesini incelediğimizde; katılımcı firmalardan olan FLARO FARO, 600 hektarlık bir alanda,800 cins, 500 tip bitki çeşitliliğine sahip, 60 ülkeye ihracatı olan özellikle büyük yapraklı bitkiler olmak üzere, Palmiye, Narenciye gibi bitki çeşitliliği ile öne çıkmakta. Antalya’daki havaalanı peyzajı da FLARO FARO firması tarafından düzenlenmiş olup FLARO FARO’ da 20 yıllıktan başlayıp 200 yıla kadar uzanan bitkiler görebiliriz.

Güney İtalya bölgesinin büyük firmalarından biri olan, PIANTE FARO ise, 45 yıl önce Etna Dağı’nın eteklerinde kurulmuş, kuru iklimlere uygun Akdeniz bitkilerinde uzmanlaşmış, 200 hektarı aşkın bir alanı kapsayan bir fidanlık. Fidanlık 2.000i aşkın çeşit üretip dünya çapında 25 ülkeye ihraç etmektedir ve endüstriyel tesislere yönelik sertifikalı narenciye bitkisi üretiminde bir liderdir.

 

 

 

Yine güney İtalya bölgesinden katılan VIVAI DEL SOLE, 30 yıllık bir şirket, tropikal iklimin bitki çeşitliliğine sahip, 50 hektar alan üzerinde, 15.000 metrekare sera alanına sahip…

600 çalışanı, 35 milyon Euro’luk iş hacmiyle Sicilya bölgesinde bir çiçekçilik konsorsiyumu olan CONSORZIO DEL DISTRETTO DEL FLOROVIVAISMO fuarda boy gösterecek firmalar arasında yer alıyor.  Özellikle Limon, Meyve Ağaçları, Mimoza, Zeytin, Begonvil, Palmiye gibi belli başlı bitki çeşitleriyle Sicilya bölgesinin önemli süs bitkisi yetiştiricilerindendir.

Kuzey bölgesinin firma ve bitki çeşitliliğine baktığımızda, GRUPPO PADANA şirketi, 30.000 metrekarelik üretim, 250.000 metrekare sera alanı ve 2000 ürün çeşidi ile İtalya’nın rüya şehirlerinden biri olan Venedik’ de üretim yapan bir firmadır. Öne çıkan bitki türleri arasında, Menekşe, Papatya, Atatürk Çiçeği, Gül, Geranyum, Sıklamen yer almaktadır.

İtalya’nın Pistoia bölgesinden üretim yapan dört şirket katılım gösterecek. Bunlar, INNOCENTI & MANGONI PIANTE, ROLANDO INNOCENTI, VANUCCI PIANTE, VIVAI SANDRO BRUSCHI firmalarıdır.

Pistoia firmaları arasında yer alan, INNOCENTI & MANGONI PIANTE, 1950 yılından beri, 1500’den fazla çeşit ve her zaman kullanıma hazır 11000’den fazla ürün içeren geniş ürün yelpazesi ile dış mekan dekoratif bitkileri üretmekte ve pazarlamakta olup Avrupa fidancılığının liderleri arasında yer almaktadır.

250 hektar alanda kurulmuş olan fidanlığı, yaklaşık %60’lık kısmında yerde üretim yapılırken, %40’lık kısmında modern üretim şartlarında saksıda üretim yapılmaktadır. Firma, özellikle sektör adına yaptığı yoğun AR-GE çalışmaları ile tanınmaktadır.

GROUP ROLANDO INNOCENTI &FIGLI 194 bitki çeşitliliğiyle Pistoia bölgesinde üretim yapan ve aynı zamanda parklara sahip bir firma olduğunu söyleyebiliriz.

PISTOIA NURSERY PARK ve PISTOIA NURSERY CAMPUS’ e sahip VANUCCI PIANTE, zengin ürün yelpazesi, geniş parklarıyla, aynı zamanda, sektörün gelişmesi açısından çeşitli eğitimlerin verildiği kampüs yatırımı konusunda dikkat çekmektedir.

30 yıldır Pistoia bölgesinde faaliyet gösteren, özellikle zeytinyağı yapımı gerçekleşirken elde edilen atıkları gübre olarak kullanan SANDRO BRUSCHI, aynı zamanda paketli süs bitkileriyle sektörde hizmet vermekte.

 

 

 

Türkiye- İtalya arasındaki süs bitkileri konusunda ticaret hacmi nedir? İtalya Türkiye arasındaki ithalat - ihracat ilişkileri nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan son verilere göre, 2016 yılının ilk altı ayında İtalya, iç ve dış mekan süs bitkileri sektöründe Türkiye’ye yaptığı ihracat rakamıyla 1’inci sıraya oturdu.

The Italian Foreign Trade and Promotion Agency (ITA) participates strongly in the Flower Show Istanbul 2016 Fair. Five companies from Southern Italy will take part in ITAs exhibition space. Director of the Italian Foreign Trade and Promotion Agency Mr.Aniello Musella evaluated his expectations from fair and Turkey-Italy trade relations.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler