TÜRK BAHÇELERİ HAMPTON COURTTA

Esra Parr ve Nilüfer Danış, “Dünya Bahçeleri” kategorisinde Türkiye’yi bize özgü çicek, bitki örtüsü, renklerle İngiltere’ye taşıyacaklar.. Haziran 30’unda başlayacak çiçek sergisi, 5 Temmuz’da sona erecek.

TÜRK BAHÇELERİ HAMPTON COURTTA

BAHÇELERİNE düşkünlükleriyle bilinen ve çiçek fuarlarıyla dünyanın en önde gelen ülkelerinden İngilterede, Hampton Court Çiçek Showunda bu sene ilk defa 2 Türk bahçe tasarımcısının iki ayrı bahçesi yer alacak.

Haziranın 30unda başlayacak Kraliyet Bahçecilik Cemiyeti (RHC) tarafından düzenlenen Hampton Court Flower Showda, Esra Parr ve Nilüfer Danış, Türkiyenin renk, koku, bitki ve çiçeklerini tasarladıkları bahçelerde 6 gün süreyle İngiltereye taşıyacak.

51 yaşındaki Esra Parr, cruise firması Noble Caledonianın sponsorluğunda " Ege Bahçesi" isimli tasarımında, Egeyeait özel  begonvil, lavanta, olianderlardan oluşan renk cümbüşünü sergileyecek. Ege Denizinde düzenlediği özel bahçe gemi turlarıyla tanınan Noble Caledonia firmasının , tasarımına büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Esra Parr, 100 metre karelik bahçesinde beyaz, pembe, mor renklerin hakim olduğunu belirtti. " Show Haziran sonunda başlıyor. Bahçemi 3 hafta önceden yapacağım. Begonvili kendi bahçemde yetiştiriyorum. Egeye mahsus rengarenk begonviller ve diğer çiçeklerle , Hampton Courtun bir köşesinde yurdumuzu yaşatacağıma inanıyorum." Diye konuştu.
Serginin Dünya Bahçeleri bölümünde yer alan ikinci Türk tasarımcısı ise Nilüfer Danış . Türk Tanıtma ve Turizm Ofisinin sponsorluğunda sergiye katılan Danış da aynı büyüklükteki "Cennet Bahçesi" isimli tasarımında sedir agaçı, sardunya gibi bitki örtüsünden yararlanacak. Su fiskiyeleri , kameryaların yer alacağı bahçe, Türk çinileriyle süslenecek.

İlk kez Hampton Court Çiçek Fuarında yer alacak Türk bahçelerinin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler