TOHUM BAHÇELERİ KURULACAK

TOHUM BAHÇELERİ KURULACAK

Tohum Bahçeleri Tesisi Eylem Planı" ile flora zenginliğini güvence altına alıyor

 

Orman Genel Müdürlüğü uygulamaya koyduğu Geniş Yapraklı ve Meyveli Türlere Ait Tohum Bahçeleri Tesisi Eylem Planı kapsamında, 2014-2018 döneminde 37 bin 125 geniş yapraklı ve meyveli tür fidanı toprakla buluşturulacak.

Orman Genel Müdürlüğü uygulamaya koyduğu "Geniş Yapraklı ve Meyveli Türlere Ait Tohum Bahçeleri Tesisi Eylem Planı" ile flora zenginliğini güvence altına alıyor.

Eylem planı kapsamında, 2014-2018 döneminde 37 bin 125 geniş yapraklı ve meyveli tür fidanı toprakla buluşturulacak.

Tür zenginliğini garanti altına almak amacıyla hazırlanan beş yıllık bu eylem planı çerçevesinde 51 türden oluşan 89 geniş yapraklı ve meyveli türe ait tohum bahçesi kurulacak.

Yaklaşık 1 milyon 38 bin lira maliyeti olacak proje ile bin dekarlık alanda 37 bin 125 fidan toprakla buluşturulacak. Ayrıca bu türler peyzajda da kullanılacak.

GEN KAYNAKLARI İLE NESİLLER GARANTİ ALTINA ALINACAK

Türkiyenin sahip olduğu flora zenginliğinin devamını sağlamak maksadıyla hazırlanan eylem planı ile aynı zamanda yaban hayatı desteklenecek, biyolojik çeşitlilik korunacak.

Varlığı tehdit altında olan bütün türlerin üretilmesi, ağaçlandırma çalışmalarında kullanılması maksadıyla bu türlerin fidan üretimleri için gerekli olan tohum, aşı kalemi gibi üretim materyalleri kolay ve ucuz olarak temin edilebilecek gen kaynakları oluşturulacak. Bu gen kaynakları ile flora nesilleri garanti altına alınacak.

"ÜLKEMİZ FLORA BAKIMINDAN DÜNYANIN EN ZENGİN ÜLKELERİNDEN"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Türkiyenin 11 bin 466 bitki türü ile flora bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Bu 11 bin 466 adet bitki türünün 3 bin 649u yalnızca bizim güzel ülkemizde bulunuyor" ifadesini kullandı.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ancak Türkiye ormanlarını oluşturan ağaç türleri ile yabani türler uzun yıllardan beri biyotik, abiyotik zararlılar, yanlış arazi kullanımı gibi pek çok sebeple yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bakanlık olarak biz, bu yok olma tehlikesiyle mücadele maksadıyla her türlü önlemi alıyoruz. Aynı zamanda bu konuda vatandaşlarımızdan da aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz."

 


Paylaş: 

Diğer Haberler