TARIM BAKANLARI BERLİNDE BULUŞTU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Almanyanın başkenti Berlinde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) düzenlediği çalışma toplantısına katıldı.

TARIM BAKANLARI BERLİNDE BULUŞTU

Berlinde, Küresel Gıda ve Tarım Forumu (GFFA) kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) düzenlediği toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Eker, mevkidaşlarına EXPO 2016 Antalya hakkında bilgi vererek, Antalyaya davet etti.

Toplantıda konuşan Bakan Eker,  21. yüzyılın gıdanın, tarımın, enerjinin ve suyun çokça konuşulacağı bir yüzyıl olacağını belirterek, "Dünyada 800 milyonun üzerinde aç insan var. Bunların bütün derdi, günlük olarak karınlarını doyabilmek. Bunlara özel projelerin geliştirilmesi lazım" dedi.

Gıda ve tarım kaynaklarına ulaşımın zor olduğu yerlere yönelik sistem geliştirilmesi gerektiğini belirten Bakan Eker, "Dünyada 800 milyonun üzerinde aç insan var. Bunların bütün derdi, günlük olarak karınlarını doyurabilmek. Bunlara özel projelerin geliştirilmesi lazım. Bu, bir küresel sorumluluk meselesidir, küresel güvenlik meselesidir. Bir de gerçekte insani değerler meselesidir, moral, etik, ahlaki değerler meselesidir" dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin de ekolojik dengeyle ilgili problemleri olduğunu ifade eden Bakan Eker, şunları söyledi: "Çünkü aşırı derecede kontrolsüz kaynak kullanıyorlar. Dünyada 1,3 milyon ton gıda çöpe atılıyor. Bunun yarısıyla bile bu açlıktan kıvranan 800 milyon insanın karnı doyar. Dolayısıyla bizim tarımı ve gıdayı konuşurken 21. yüzyılda kesinlikle gıda israfı ve gıda kayıplarına dönük küresel çözüm mekanizmaları geliştirmemiz lazım"

 "Türkiye, tarımsal hasılasını üç kattan fazla büyüttü"

Bakan Eker, Türkiyenin tarım ve gıda alanında son 10 yılda önemli projeler geliştirdiğini ve kendi kendine yeten bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye, tarım ihracatını 4 milyar dolardan 18 milyar dolara çıkardı. Tarımsal hasılasını üç kattan fazla büyüttü ve Avrupanın 2008 yılından beri en büyük tarım ekonomisi oldu" dedi.

EXPO 2016 Antalya vurgusu

Bakan Eker, "Uluslararası Yeşil Hafta Fuar" alanında çiçek ve bahçe bitkileri temalı standın çok hoşuna gittiğini belirterek, "Biz, 2016da Antalyada dünya Expo tarihindeki Çiçek ve çocuk temasıyla ilk Expomuzu düzenliyoruz. Anadolunun zengin bitki çeşitliliğini, zengin çiçek varlığını, bahçe kültürümüzü, bahçecilik alanındaki deneyimimizi dünyayla paylaşabileceğimiz ve dünyanın diğer ülkelerine de kültürlerini orada sergilemelerine imkan tanıyacağımız bir etkinlik Expo 2016 Antalya. Buradaki ikili görüşmelerimizde Türkiyedeki Expoya katılımlarını sağlamaları yönünde bilgilendiriyoruz" diye konuştu.

Bakan Eker, toplantı sırasında Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, Belarus Tarım Bakanı Leonid Sajaz, Filistin Tarım Bakanı Shawki Al-Aissa, Hırvatistan Tarım Bakanı Tihomir Jakovina, İspanya Tarım Bakanı Isabella Garcia Tejerina, Uruguay Tarım Bakanı Tabare Aguerre başta olmak üzere birçok bakanla görüşerek, EXPO 2016 Antalyada bahçe kurmaları konusunda ikili görüşmelerde bulundu.


Paylaş: 

Diğer Haberler