Süs Bitkileri Sektöründe Ortak Akıl Hedefi

Peyzaj ve süs bitkileri sektörünün en önemli buluşma noktası olan PSB Anatolia Fuarı öncesinde ‘Ortak Akıl Toplantısı’nın ilki Sakarya’da gerçekleştirildi.

Süs Bitkileri Sektöründe Ortak Akıl Hedefi

6-9 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan fuar öncesinde üretici ve paydaşlar ile yapılan toplantılar neticesinde yol haritası oluşturulacak.

 

Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman'ın ev sahipliğinde düzenlenen buluşmaya Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca Kaymakamı Abdürrezzak Canpolat, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, Sapaca İlçe Tarım Müdürü Süleyman Kabakçı​, Arifiye İlçe Tarım Müdürü Murat Dilek, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, SakaryaBir Başkanı Mehmet Şamil Tantaoğlu, Sapanca Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Osman Kubilay, Arifiye  Süs Bitkileri Başkanı Cevat Kabil ve çok sayıda üretici katıldı.

 

"Üreticilerle Birlikte Hareket Ediyoruz"

Toplantıya katılan herkese teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, "PSB Anatolia Fuarı ve Plant Dergisi olarak sektöre birçok anlamda destek olmaya çalıştık ve buna devam ediyoruz. Üç yıl festival olarak gerçekleşen organizasyona önce "Fuar" ardından "Uluslararası Fuar" statüsü kazandırarak üreticilerimizin dünya pazarına açılması için uygun şartları sağlıyoruz. Yerli üretimin her geçen gün artması bizleri mutlu ediyor, bu toplantılarda üreticilerimizin istek ve görüşlerini belirleyerek, bu doğrultuda ortak bir akıl ile çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

 

"Üretici Fuarla Dünyaya Açılıyor"

Dünya'da süs bitkisi talebinin hızla arttığına dikkat çeken Başkan Ekrem Yüce, "Avrupa ülkeleri de artık bu talebi karşılayamıyor. Ülkemiz sahip olduğu ekoloji ve teknik altyapısı ile süs bitkisi yetiştiriciliği alanına çok uygundur. Bu avantaj vesilesiyle kooperatiflerimiz ve üreticilerimiz ile dayanışma halinde, Avrupa standartlarında, kaliteden ödün vermeden, planlı üretim yaparak, ihracatımızı katlayarak artırabiliriz.   Şehrimizde 3 sene festival olarak, 2 sene de fuar olarak gerçekleştirdiğimiz PSB Anatolia sayesinde dünyaya açıldık. Giderek ivme kazanan fuarımız için geçen senelerde olduğu gibi bu sene de fikir alışverişlerinde bulunup ortak akılda buluşarak fevkalade bir fuara daha imzamızı atacağız inşallah. Başta Remzi Adıyaman olmak üzere; Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarımızın gerçekleşmesine katkı sağlayacak olan sektörün bütün temsilcilerine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyor, fuarımızın şimdiden başarıyla geçmesini diliyorum" dedi.

 

"İhracata Odaklanmalıyız"

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu; "Bölgemizde yapılan üretimi ihracat bazlı değerlendirmemiz çok önemli. Remzi Adıyaman'ın vurguladığı kaliteyi nitelik ve nicelik olarak daha yukarılara çekmeliyiz. Üretim imkanını değerlendirdiğimiz taktirde inşallah ulusal ve uluslararası bazda çok daha yukarılara taşıyacağımızı düşünüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

 

"Sektörün Potansiyeli Yüksek"

Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen; "Fuar potansiyel olarak büyük bir potansiyele sahip. 2018 yılında başlayan süreçten beri ben takip ediyorum. Son iki senede ciddi bir şekilde gelişme kat ettik. Fuara profesyonel şekilde hazırlanıyor herkes. Örnek bir fuar bana göre, İnşallah daha iyi noktalara taşıyacağız" dedi.

 

"Kalitelim Üretim Karşılık Buluyor"

Orman Bölge Müdürü Ziya Polat; "En büyük gücümüz üretimdir. Süs bitkilerinde de bu gücümüzü kullanarak katma değerini arttırmak olmalıdır. Kaliteli üretim, iyi bir pazarlama ile dünyanın her yanına ulaşabilir. Bundan dolayı Fuara önem kazandırmalıyız, yaşayarak görerek, üstüne koyarak devam ettirmek bizim elimizde. Üretiminiz kazançlarınız bol olsun diyorum herkese hayırlı akşamlar diliyorum" dedi.

 

"Büyük Yol Kat Edildi"

Sapaca İlçe Tarım Müdürü Süleyman Kabakçı, "Uzunca bir süredir Sapanca'da görev yapıyorum, ben üreticilerimizin yağ tenekelerinin içerisinde küçük ölçekli üretimlerden bugün uluslararası hale gelen bir fuarı konuşmak için burada bulunuyoruz. Bu durum gelişimi açıkça gösteriyor. İnşallah süs bitkiciliğinin daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bu çalışmalarda bunun en büyük işaretidir" dedi.

 

"Avantaja Çevirmeliyiz"

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç; "Sakarya'nın arazisi avantajı var dezavantajı da var. Arazinin küçük ve parçalı olması büyük dezavantaj üreticiler için, bu anlamda alternatif tarıma mutlaka geçmemiz lazım. İnşallah Belediyemizle, Fidan AŞ ile süs bitkilerimizle ortak akılla alternatif bir tarım olması gerekiyor" dedi.

 

"Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor"

SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir; "PSB Anatolia'nın başlattığı bu sürecin başından beri bende içerisinde yer alıyorum. Fidancılığa her türlü destek veriyoruz bundan sonra daha da fazla vereceğiz. Çünkü biz SATSO'ya Kültür Labarotuarını kazandırırken temel amacımız dış mekan süs bitkilerinde bazı materyaller daha çok yurt dışından getiriliyordu. Bizde döviz çıktısını azaltmak amacıyla üretime başladık" dedi.

 

"Fuara Tam Destek"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Fidan AŞ Müdürü Ahmet Genç; "Festivalle başlayıp bunu fuara dönüştürmek oldukça önemli bir adım.  Remzi Beyi tebrik ediyorum. Fuarın tartışmasız devam etmesi ve her türlü desteğin verilmesinden yanayım. Bizim üzerimize ne düşüyorsa maddi manevi elimizden geleni yapacağız" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler