SÜS BİTKİLERİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu tarafından ‘Süs Bitkileri Projesi hayata geçiriliyor.
Projenin bölgeye büyük katkı sağlayacağını belirten Proje Koordinatörü biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Akgül, "Bu projeyle; bölgenin fide ihtiyacını karşılamak için fide üretimi gerçekleştirmek, fide üretimi sayesinde turfanda sebze yetiştiriciliğinde ve özellikle bölge için büyük öneme sahip baharatlık kırmızıbiber yetiştiriciliğinde erkencilik, verim artışı, sağlıklı ve kaliteli ürün yetiştiriciliği gibi önem arz eden konularda alt yapı tesisinin kurularak fide ile üretim yapmak isteyen fakat fide temini konusunda hem maddi yönden hem fidelerin zamanında temini yönünden sıkıntı çeken üreticilere zamanında ve düşük maliyette fide temini sağlayarak bölge üreticisine ve bölge ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Akgül, fide ve süs bitkisi üretimi için kurulacak olan fideliğin bir bölümünde Meslek Yüksekokulu, İlçe Tarım Müdürlükleri ve Ziraat Odalarının da katkılarıyla bölgeye has yeni biber çeşitlerinin geliştirilmesi ile ilgili olarak melezleme, ıslah ve ARGE çalışmaları yapılacağını söyledi.
Kurulacak olan fideliklerde üniversite öğrencilerinin stajlarında uygulamalı eğitimlerine de katkıda bulunacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Akgül, "Bölgede sebze yetiştiriciliği yapan işletme sahibi çiftçilerimize fide ile yetiştiricilik konularında üniversitemiz ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz ile ortaklaşa belirli zamanlarda eğitimler, konferanslar ve kurslar düzenlenerek çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi sağlanacak. Gaziantep Üniversitesi İslahiye Kampüsü içerisine yapılacak olan fidelik 5 bin metrekare üzerine kurulacak. Yan kısımları polikarbon, üst plastik örtü olup, içerisinde gübreleme ve sulama otomasyonu, boom sulama sistemi, çimlendirme ve paketleme odası, ısıtma sistemi bulunan fidelik sehpaları mevcut olan bir şekilde üniversiteye ait uygulama arazi içerisinde yapılacak ve teslim alınacak" diye konuştu.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet Deveci, yüksekokulun akademik ve idari personeli ile yapılan fide üretim serasında incelemelerde bulundu.    


Paylaş: 

Diğer Haberler