SERALARDA GÜL KESİMİ BAŞLADI

Çiçek piyasası 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla hareketlendi. Bu yıl çiçekler pahalıya mal olacak.

SERALARDA GÜL KESİMİ BAŞLADI

 

Çiçek piyasası 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla hareketlenirken seralarda gül kesimleri arttı. Ancak eldeki verilere göre, zor koşullarda yetiştirilen çiçeklerin sevgililere pahalıya mal olacağa benziyor.

Hataylı çiçek yetiştiricisi emekli öğretmen Ahmet Sönmezateş, çiçek üreticilerinin bayramı olan sevgililer günü için haftalar öncesinden hazırlık yaptıklarını söyledi.

Sektörün 14 Şubatı 'milat' olarak kabul ettiğini söyleyen Sönmezateş, özellikle gül üreticilerinin bu günden umutlu olduğunu, oluşan serbest piyasa ekonomisinden kaynaklı gül fiyatlarının bu yıl sevgililerin ceplerini yakabileceğine işaret etti.

‘Çiçek Üretimini Gerçekten Bilen Kişilerin Ellerinde Olmalı’

Sönmezateş, Türkiye'de son yıllarda çiçek kooperatiflerinin yönetimi ve ödemelerinden kaynaklı büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Sönmezateş "Türkiye'de çiçek üretimi ve pazarlama kooperatifleri iki taneydi. Bunlardan biri yanlış idare sonucunda maalesef çok küçüldü. Diğer kooperatif faaliyette şimdi. Ancak orada da sıkıntı var. 60 günde bir ödeme yapılıyor. Siz çalıştırdığınız işçiye 60 gün bekle diyebilir misiniz? Kooperatiflerin, bu işi gerçekten bilen kişilerin ellerinde olması gerekir." dedi.

Çiçekçiliğin biraz zahmetli ve yorucu bir olduğunu aktaran Sönmezateş, "Geçmişte karanfil yapıyordum. İngiltere ve Almanya'ya karanfil ihraç ettik. Daha sonra gelin çiçeği, kasımpatı ve benzeri çiçekler ürettik ama en son gülde karar kıldık. Gülün bütün zahmeti kışın. Keşke üreticilerimiz bu sektöre yönelse hepimiz para kazansak." ifadelerini kullandı.

Sevgililer Gününden Sonra Hazırlıklar Kutlu Doğum İçin

Sevgililer Günü'nün hemen ardından gül üretimlerinin hızkaybetmeden devam edeceğini bunun nedeninin de Kutlu Doğum Haftası olduğunu dile getiren çiçek üreticisi Ahmet Sönmezateş, "Peygamber Efendimiz (S.A.V.) gülü çok severdi ve gül O'nun simgesidir. Dolayısı ile kutlu doğumda yapılan etkinliklerde misafirlere gül veriliyor." dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler