FİDAN SATIŞLARINDA YENİ UYGULAMA

Fidan satışlarına getirilen yeni uygulama ile hem üreticiler hem de satıcılar memnun kalıyor.

FİDAN SATIŞLARINDA YENİ UYGULAMA

 

Belediyeler tarafından yer tahsisi yapılan fidan satış noktaları Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüğü personeli tarafından da sık sık denetlenerek, fidanların daha sağlıklı şartlarda alıcılara ulaştırılması sağlanıyor. Uygulama Sakarya’da da oldukça verimli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının 12 Ocak 2011 tarih ve 27813 Sayılı Bitki Pasaportu ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği ile yine Bakanlığın 20 Nisan 2012 tarih ve 2012-1 sayılı Tohumculuk Hizmetleri Uygulama Talimatı gereğince İl ve İlçe Müdürlükleri, Belediyeler ile ortaklaşa belediye hudutları dahilinde kurulan semt pazarlarında satışı yapılan Meyve fidanı, süs bitkileri, ticari fide, çöğür ve çiçek soğanı gibi üretim materyallerinin pasaportlu olarak satışının gerçekleşmesi için Belediyelerce yer tahsisi yapılarak satış noktaları oluşturuldu.

Bu yeni uygulama ile karantinaya tabi hastalık ve zararlıların ülkemiz genelinde yayılmasının engellenmesi hedefleniyor. Sakarya’da fidan satış noktaları ve bayi ruhsatı olan yerlerdeki fidanların kontrolleri, İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik elemanlarca yapılıyor. Bu yeni uygulama ile çiftçilerin ihtiyaç duyduğu fidanlar daha sağlıklı şartlarda üreticilere ulaştırılırken, uygulama hem satıcılar tarafından hem de alıcılar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler