SEKTÖRDE YENİ İHRACAT YOLLARI ARANIYOR

OAİB bünyesindeki Çiçek Vizyon Dergisi’nde geçen yazıya göre; bu yılki ihracat hedefi ve yeni pazar yolları arayışından bahsedildi .

SEKTÖRDE YENİ İHRACAT YOLLARI ARANIYOR

OİAB  Süs Bitkileri Ve Mamülleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu başkanı Osman Bağdatlıoğlu bu yılki ihracat hedefinin 100 mil yon olduğunu belirtti. Rusya pazarının etkisiyle yılı 90 milyonla kapatılacağını tahmin eden Bağdatlıoğlu  Ocak –Ekim arasında geçen yılın grafiğine göre yaklaşık yüzde 10’luk büyüme olup bunun yüzde 20’lik bir hedef olduğunu lakin Rusya’yla yaşanan krizden dolayı Rusya pazarının hala  kapalı olmasından kaynaklı olduğunu dile getirdi.

Bu dönemde en fazla ihracatı başta Hollanda olmak üzere İngiltere, Almanya, Türkmenistan, Kazakistan’nın takip ettiğini söyledi. Ocak –Ekim döneminde ihracatın 70 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bazı tarım ürünleri ve narenciyeler gibi süs bitkilerinin de Rusya yasağının kalkmasını bekliyorlar. Bir an önce yasak kalkmazsa söz konusu pazarın Kolombiya, Ekvador, Azerbaycan gibi ülkelere kayacağını vurgularak önceki yıllarada Rusya’ya yaklaşık 70 milyon dal çiçek gönderiyorduk ama Rusyanın kendine has alımları var  dağıtmak zor oldu diyerek ekledi.’’Rusya pazarı yeni sezonda açılmazsa bu pazara girme sansımız zayıflayacak ve 20 yıl önceki durumumuza  tekrardan döneceğiz’’ diye açıkladı .

 

Yurt içinde Öğretmenler günü ,sevgililer günü gibi  bazı özel günlerde iç pazarda bir canlılık yaratıyor.Bu yıl ki öğretmenler günü için 20 milyon dallık kesme çiçeğin kullanılacağıda belirtildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler