Peyzaj Mimarları Hak Mahrumiyeti Yaşıyor

Mahalli İdareler Sözleşmeli Personel Ücret Tavanlarına ilişkin Genelge ile kamuda çalışan peyzaj mimarları hak kaybına uğradı.

Peyzaj Mimarları Hak Mahrumiyeti Yaşıyor

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından 09.01.2021 tarihinde yayınlanan Mahalli İdareler Sözleşmeli Personel Ücret Tavanlarına ilişkin Genelge ile kamuda çalışan peyzaj mimarları hak kaybına uğradı. Konuyla ilgili TMMOB Peyzaj Mimarları Odası çalışmalar yürütüyor.

Oda tarafından, “Genelge Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” başlıklı yazıyla kamuda çalışan peyzaj mimarları konu hakkında bilgilendirildi. Yaşanan hak kaybının peyzaj mimarları tarafından kabul edilmesi mümkün görünmezken, genelgeyle birlikte yaşanan durumun düzeltilmesi için çalışmalar TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve STK tarafından yürütülüyor. Peyzaj mimarlarının beklentisi yaşanan haksızlığın ortadan kaldırılarak, yaşanan hak kaybının düzeltilmesi yönünde.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından yapılan açıklamada, “Odamızın bağlı bulunduğu üst birliğimiz olan TMMOB ile genelgenin yayınlanmasından bu yana görüşmelerimiz sürmektedir. Bu süreçte TMMOB Yönetim Kurulu yanımızda yer alarak desteğini bildirmiştir. TMMOB Başkanı Sayın Emin Koramaz da bugün bir açıklama yaparak meslektaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu yanlıştan dönülmesini açıkça ifade etmiştir.  Yine bu süreçte Oda Yönetim Kurulumuz T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumu ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiştir ve sorunun çözümüne yönelik görüşmelerimiz devam etmektedir. Yaşanılan mağduriyet konusunda tüm hukuki hazırlıklarımız Hukuk Müşavirliğimiz tarafından tamamlanmıştır. Ancak meslektaşlarımızın yaşamış olduğu mağduriyetin giderilmesi için dava sürecini başlatmadan önce müzakere yolu ile daha kısa sürede sorunun çözümlenebileceğine olan inancımız sürmektedir. 18.01.2021 tarihinde, mağduriyet yaşayan siz değerli üyelerimizle paylaştığımız "Sıkça Sorulan Sorular" formunda karşılaşabileceğiniz durumlara açıklık getiren soru ve cevaplara yer verilmiştir.” denildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler