ÖZEL SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ

ÖZEL SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ

Sakarya Orman Fidanlığının özel sektörün lokomotifi olduğunu söyleyen Fidanlık Müdürü Hacer Dilaver, fidanlık bünyesinde 312 türde fidan üretimi yapıldığını söyledi.

 

312 TÜRDE FİDAN ÜRETİMİ

Sakarya Orman Fidanlık Müdürü Hacer Dilaver, müdürlükte yürütülen üretim çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Dilaver; müdürlük bünyesinde İzmit Orman Fidanlık Şefliği, Sapanca Fidanlık Şefliği ve Hendek Fidanlık Şefliği olmak üzere toplam 186,82 Ha. alanda hizmet veren üç adet Fidanlık Şefliği bulunduğunu söyledi. Dilaver: "Fidanlığımızda uzun yıllardan beri orman ağacı fidanı yanında dış mekân süs bitkisi üretimi yapılmaktadır. Hatta diyebiliriz ki Sakaryadaki özel sektörün üretimleri için gerekli altlık materyalini fidanlığımızdan temin ederek işe başlamıştır. Bu anlamda özel sektörün lokomotifi olmuştur. 312 türde fidan üretimi yapan müdürlüğümüzde doku kültürü hariç çelik, tohum ve aşılı üretim yapılmaktadır." dedi.

 

TOHUM BAHÇELERİ

Dilaver: "Özellikle yaptığımız en teknik çalışmalardan biri gelecekte yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında tohum kaynağı temin etmek amacıyla kurulacak olan ve genetik ıslah çalışmalarına kaynak temin etmek amacıyla kurulacak tohum bahçelerine aşılı karaçam, sarıçam, diğer ibreli ve yapraklı türlerde aşılı fidan üretimi gerçekleştirilmektedir. Fidanlıklarımızda bulunan 12 adet serada yıl boyunca değişik türlerde ibreli, yapraklı, süs bitkileri çelikleri alınarak köklendirilmekte ve hem özel sektörün altlık ihtiyacı temin edilmekte hem de Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında fidan ihtiyacı temin edilmektedir. Yaptığımız üretim çeşitliğinden dolayı son yıllarda fidanlıklarımız eğitim ve üretim merkezi haline gelmiştir yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimizce ve Orman Fakültelerinin Orman Mühendisliği Bölümü Öğrencileri ile tatbikatlar yapılmakta ve ayrıca üniversitelerin araştırmaları için deneme alanları oluşturulmaktadır." diye konuştu.

 

CANLI ÇİT VE  BİTKİ TASARIM SERASI

‘En dikkat çeken çalışmalarımızdan biri fidanlığımızda oluşturduğumuz sera diyen Müdür Hacer Dilaver: "Ürettiğimiz türlerin hepsinin içinde bulunduğu ve bitki tasarımın yapıldığı boylandırma ve canlı çit tasarım serası oluşturduk. Bu çalışmalarda değişik türlerden kombinasyon oluşturularak orman ağacı ve süs bitkilerinden mavi, yeşil ve sarı yapraklı türlerden canlı çit aranjmanları meydana getirildi 70 Ha. alan üzerinde üretilen ürün yelpazesinin tamamını bir nevi kapalı şovrum alan oluşturarak ziyaretçilerimizin ve müşterilerimizin beğenisine sunuldu. Amacımız zaman içinde belirlenecek olan fidan türlerinde uzmanlaşmaya giderek iklim ve toprak verileri açısından Fidanlıklarımıza en uygun fidan türlerinden kaliteli ve sertifikalı fidan üretmektir. Bu sayede hızla gelişen sektörün geleceğine de katkıda bulunacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.

 

 

 


Sakarya Forest Nursery Manager Mrs. Hacer Dilaver gave information related to work carried out in the seedling production in her directorate. “For many years the outdoor ornamental plant production is made beside forest tree seedlings in our nursery. In about 312 species of seedlings production vegetative and generative way is carried out including cuttings, seeds and grafting methods except tissue culture.” She said.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler