ÖZEL ÖĞRENCİLERE BİTKİ TERAPİ ETKİNLİĞİ

ÖZEL ÖĞRENCİLERE BİTKİ TERAPİ ETKİNLİĞİ

 

Kilis Üniversitesi  ile Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğünün koordinasyonunda, Üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TUAM) özel (engelli) ilkokul öğrencileri için özel bir çalışma gerçekleştirildi.

 

Etkinliğe, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç de katılarak öğrencilerle bitki dikti ve bir süre sohbet etti.TUAMda gerçekleştirilen uygulama ile akranlarına göre belirli alanlarda farklılıkları bulunan çocukların, bitkilerin huzur veren ortamları ile buluşturuluyor. "Bitki Terapi" olarak adlandırılan etkinlikle, özel eğitim öğrencilerinin, zihinsel ve duygusal açıdan desteklenerek, hem yaşam becerilerini geliştirmek hem de bitkilerin kokusunu hissedip toprağa dokunmalarını sağlayarak zihinsel-ruhsal rahatlama amaçlanıyor.

Kiliste ilk kez yapılan etkinlikte Kilis Üniversitesi  Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından özenle oluşturulmuş doğal ortamda çeşitli bitkiler tanıtılarak öğrencilere bitki bakımı ve bitki dikimi uygulamalı olarak gösterildi. Öğrencilere kendi elleriyle diktikleri bitkilerin sorumlulukları verildi.

Özel öğrencilere uygulanan bitki terapisi  ile ilimizde özel eğitim alanında farkındalığı artırmak, çocuklarımızın sorumluluk duygularını geliştirmek, saklı özelliklerini ortaya çıkarmak, duygusal gelişimlerine ve özerkliklerine katkı sağlamak hedefleniyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler