Ormancılık Politikalar ve Bilim Kurulu Ön İnceleme Raporu Yayınlandı

TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz yaptığı açıklamada OPBK ön inceleme raporunun yayınlandığını belirtti.

Ormancılık Politikalar ve Bilim Kurulu Ön İnceleme Raporu Yayınlandı

TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz yaptığı açıklamada OPBK ön inceleme raporunun yayınlandığını belirtti.

Türkyılmaz; “28 Temmuz’da başlayıp 12 Ağustos’ta kontrol altına alınan Akdeniz ve Ege bölgemizdeki yangınlar 56 ilde 302 orman alanında 247 ziraat alanda olmak üzere 549 noktada meydana gelmiştir. Akdeniz ve Ege bölgemizden başlayıp 56 ilimizde cereyan eden yangınlarda nemin yüzde 9 seviyelerine kadar indiği, sıcaklığın 40° seviyelerinde seyrettiği rüzgâr hızının da 50 km’nin üzerine çıktı bir dönemde 16 günlük bir zaman diliminde bu 549 noktadaki yangın kontrol altına alınmıştır. Bu da şunu göstermektedir ki Orman Genel Müdürlüğü ve Ateş Savaşçısı, orman mühendisi, memur ve işçilerimiz bu noktada başarılı bir sınav vermişlerdir.” dedi.

Bu konuda Orman Mühendisleri Odası Ormancılık Politikalar ve Bilim Kurulu çalışmalarını başlatıldığını ifade eden Türkyılmaz; “Çalışmaların sonucunda çıkacak olan raporu gerek ülkemizin gerekse tüm Doğa Çevre ve Orman sevgisine sahip kamuoyunun bilgisine sunacağız.” dedi.

Ön inceleme raporu hakkında bilgi veren Türkyılmaz sözlerine; “Orman Mühendisleri Odası olarak bu süreçle ilgili bizzat şahsım ve yönetim ekibimiz ve üyelerimizin sahada müşade ettiği verileri değerlendirdiğimizde önümüze yangınlarla mücadelede hava filosu ve kara birlikleri ile ilgili somut veriler çıkmıştır.

Devletimizin hava filosu envanterine Türkiye ormanlarının arazi yapısının dağlık ve kırık olması nedeniyle helikopter öncelikli olmak kaydıyla helikopter ve uçak alması gerektiğini ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işçi memur mühendis açısından insan kaynağı açığının derhal ve ivedilikle giderilmesi gerektiği sonuçları net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Ormancılık Politikalar ve Bilim Kurulu (OPBK) ön inceleme raporunu kamuoyunun bilgilerine arz ediyoruz.” şeklinde devam etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler