MUHTEŞEM PEYZAJ

MUHTEŞEM PEYZAJ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Şükrüpaşa Mahallesinde bulunan Dadaşköy Yolunda peyzaj ve yeşillendirme çalışmasına başladı. Kentsel estetik çalışmaları kapsamında Dadaşköy Yolu baştan aşağı yenileniyor. Yenileme ve peyzaj çalışması kapsamında Dadaşköy Yoluna 90 ton kırmızı renkli kiremit irmiği ve kiremit tozu karışımı koşu parkuru, 1509 metrekare karo ve kauçuk döşemesi, 6 bin 214 metrekare 4 santimetre kalınlıkta andezit plaklarla döşeme kaplaması, 380 metrekare doğal küçük parke taşı döşeme kaplaması, 8 bin 270 metre andezit bordür döşemesi, 19 bin 789 metrekare karışık çim tohumuyla çimlendirme yapılıyor.

 

YEŞİL ÜZERİNE ÖZEL BİR TASARIM

Yeşillendirme çalışmaları kapsamında da Dadaşköy Yolunun her iki cephesine 432 bodur kadıntuzluğu çalısı, 156 inci çalısı, 36 kırmızı yapraklı akça ağaç, 10 sarıçam, 2 salkım söğüt, 16 dış budak yapraklı akça ağaç, 174 dişbudak, 150 süs armudu, 148 yüksekten dallanan pembe çiçekli süs elması, 43 sütun ardıç, 14 sabin ardıcı, 133 bodur mavi ladin, 25 bodur dağ çamı, 65 kadıntuzluğu, 33 sarkık dallı akdut, 14 yaprağını döken kartopu, 30 orman sarmaşığı ve 17 bin 584 adet de mevsimlik çiçek dikimi yapılacak.  Ayrıca ilgili düzenlemenin gerçekleşmesinde; 63 kare kamelya, 67 metal aksamlı elektrostatik boya oturma bankı, 28 kamelyalı bank, 14 adet dört kişilik çatılı ahşap piknik masası, 144 doğal çöp kovası, 35 fitness aleti, iki kuleli oyun grubu, engelli çocuk oyun grubu, aydınlatma materyalleri ve hareketli su gösterileri kullanılacak.

 

ESTETİKSEL YENİLEME

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Dadaşköy Yolunda yapılan çalışmanın önemine dikkati çekti. Başkan Sekmen, "Erzurumda araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Dadaşköy Yolu, estetiksel yönden yenilemeye müsait olan bir caddedir. Ekibimizi buraya konuşlandırdık. Ağacı, bordürü, kaldırımı, yeşili, alt ve üstyapısıyla Dadaşköy Yolunu yeniden inşa edeceğiz. Buradaki peyzaj çalışmasına özel bir tasarım uygulayacağız. Çalışmamız bittiğinde bu caddeye bakan bir kez daha yeniden bakma gereksinimi duyacak" diye konuştu.    

 


Paylaş: 

Diğer Haberler