ANTALYA ÇİÇEK AÇTI

Toplumsal katılım sağlanarak şehirlerin çiçeklendirilmesini ve yeşillendirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen Çiçek Açan Şehirler Projesinde sona gelindi.

ANTALYA ÇİÇEK AÇTI

Toplumsal katılım sağlanarak şehirlerin çiçeklendirilmesini ve yeşillendirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen Çiçek Açan Şehirler Projesinde sona gelindi. Kanadalı sivil toplum örgütünün başlattığı bu uluslararası yarışmaya Antalya "Çiçek Açan Antalya" temasıyla katılırken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kaleiçinde Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak, Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanı çiçeklerle süslendi. Projenin jüri üyeleri Alain Cappelle ve Richazd Daıgneault da Antalyaya geldi. İlk gün kentin güzelliklerini gezen jüri üyeleri Antalyaya hayran kaldı. Jüri üyeleri ayrıca Expo 2016 Alanı için ağaç dikimi yapacak.


TARİHİ YAPILAR ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ

Çiçek Açan Antalya Projesi, Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Expo 2016 Antalya Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Peyzaj Mimarları Odası ve STKlarla işbirliği içinde yürütülüyor. Proje kapsamında; Kaleiçinde düne ve bugüne dair tüm değerlerini içinde barındıran, onu koruyan ve bu değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlayacak düzenlemeler yapıldı. Hıdırlık Sokak, Hesapçı Sokak saksı çiçekleriyle renklendirildi ve tarihi yapıların duvarları çiçeklerle süslendi. Eski Yanık Hastane alanında gerçekleşen park düzenlemesi ve cam seyir teras yeni bir cazibe noktası haline geldi.

Yaklaşık 4 milyon 530 bin lira bedel ile uygulamaya çıkan Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi, 9 Mart 2015 tarihinde başladı ve 6 Temmuz 2015 tarihinde yapımı tamamlandı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler