MİLLİ PARKLARDA VE TABİAT PARKLARINDA YÖNETİM ETKİNLİĞİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

2016 yılında 9 adet milli park ve tabiat parkında yönetim etkinliğinin izlenmesi (METT) çalışmaları tamamlandı.

MİLLİ PARKLARDA VE TABİAT PARKLARINDA YÖNETİM ETKİNLİĞİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

   PROF. DR. VEYSEL EROĞLU: “BU SİSTEMLE MİLLİ PARK VE TABİAT PARKLARINA ZARAR VERİCİ FAALİYETLER ÖNLENECEK”…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce yürütülen milli park ve tabiat parklarının korumasına yönelik yürütülen Yönetim Etkinliğinin İzlenmesi (METT) çalışmaları 2016 yılında 9 adet milli park ve tabiat parkında tamamlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “METT yani Korunan Alanlarda Yönetim Etkinliğini İzleme Aracı pek çok uluslararası kuruluş tarafından tabiatı korumak için düzenlenmiş bir sistem. Bu sistem ile milli park ve tabiat parklarında izinsiz yapılan ya da ziyaretçiler tarafından kasti olarak gerçekleştirilen zarar verici faaliyetler önlenecek” dedi.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız Koordineli Bir Şekilde Çalışıyor”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu uygulanan sistemin hazırlanmasının oldukça zorlu bir süreç olduğunu belirterek “METT uygulaması sırasında oluşabilecek teknik eksikliklere ve personel yetersizliklerine karşı çok dikkatli davranıyoruz. Ayrıca bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız da yetki kargaşasına mahal vermemek için koordineli bir şekilde çalışıyor” ifadesini kullandı.

“Sistemden Gelen Veriler Doğrultusunda Çözüm Üretilecek”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sistemin nasıl uygulandığına dair açıklamalarda bulunarak “DKMP Genel Müdürlüğümüz sistemden gelen sonuçlarla alakalı üniversitelerle, uzmanlarla ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek detaylı bir değerlendirme yapacak. Değerlendirmeler sonucunda oluşan ya da oluşması muhtemel sorunlara karşı çözümler üretmek maksadıyla planlamalar yapılacak” diye konuştu.

Toplam 39 Milli Parkta METT Yapıldı

2016 yılına kadar 39 milli park ve 16 tabiat parkında METT uygulanarak, çalışmalar raporlandı.

Bu çerçevede 2016 yılında Beydağları Sahil, Güllük Dağı (Termessos), Köprülü Kanyon, Altınbeşik Mağarası, Uludağ, Kazdağları ve Başkomutan Tarihi Milli Parkları ile Akdağ ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkları’nda Yönetim Etkinliğinin İzlenmesi (METT) çalışmaları tamamlandı.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler