BİNDE 3 TORBA YASAYI BEKLİYOR

SÜSBİR’in çiçeği burnunda Başkanı Ahmet Dündar, seçimi kazandıktan sonra ilk mülakatını Plant Dergisi’ne verdi. SÜSBİR Başkanı Dündar, projelerini ve hedeflerini anlattı.

BİNDE 3 TORBA YASAYI BEKLİYOR

Binde 3 konusunda önemli gelişmelerin bulunduğunu kaydeden Dündar, Binde 3’ün Binde 1’e çekilmesi için Torba Yasada değişiklik yapılmasını beklediklerini söyledi. Yeni seçildiniz, SÜSBİR seçimleri sektörümüze hayırlı olsun. SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiniz, neler söylemek istersiniz?

 

SÜSBİR, 24-25 Eylül 2016 tarihinde yapmış olduğu, tarihinin en kalabalık katılımlı, genel kuruluyla üreticilerin sektöre sahip çıktığını göstermiş oldu.

Seçim bitti; sonuçların öncelikle sektörümüze, tüm üreticileri ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Biz de bu bilinç ve samimiyetle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sektörümüzün, seçim öncesindeki seçim beyannamemizde belirttiğimiz hedefleri var; KDV oranının % 18’den % 8’e çekilmesiyle ilgili çalışmalarımız var. Bununla ilgili olarak da yönetim kurulu görev dağılımımızda sonra ilk ziyaretimizi Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu Beyefendiye yaptık. Kendisi taleplerimizi çok yerinde buldu. Sektörümüze yönelik diğer alt birlikleriyle birlikte bakanlığın da negatif bir ayrımcılık yapıldığını ifade etti. İnşallah bununla ilgili iyi sonuçlar alacağımıza inanıyoruz.

Bunun dışında, yine SÜSBİR üyelerinin genelinde hakim olan binde üç ile ilgili rahatsızlıklar var. Binde üçün yasal bir düzenlemeyle binde bire indirilmesi için Tarım Bakanlığımız bünyesinde çalışmalarımız var. Ki, bu çalışmaların tamamı bizden önce görev yapmış olan yönetim kurulunun başlatmış olduğu çalışmalardı. Biz kaldığı yerden çalışmaları sonuca ulaştırmak için, yeni yönetim olarak elimizden geleni yapıyoruz.

Bunlarla birlikte birde fiilen direk üreticilere yararı olacağına inandığımız; üreticinin ürettiği ürünlerini en iyi fiyatla, en rahat şekilde satabilecekleri bir sistem oluşturma hedefimiz var. Yine seçim beyannamemizde de belirttiğimiz gibi internet satış portalı ile Türkiye’nin neresinde olursa olsun SÜSBİR üyeleri ürettiği ürünlerin tümünü alıcılara internet üzerinden sunabilecek. Burada sağlanacak en büyük avantaj şudur; Türkiye’de şu anda süs bitkileri sektörü olarak en büyük ihtiyacımız olan üst düzey kalitede ürünlerin yetiştirilmiş olmasını sağlamak. Bunu sağlayabilecek alanlar mevcut. İşleyiş içerisinde işletmelerin çoğu merkezi yerlerde, arazi fiyatlarının çok yüksek olduğu yerlerde; belki üretim açısından elverişli olmadığı yerlerde faaliyet gösteriyor. Ancak biz bu süs bitkileri internet portalını hayata geçirdiğimiz zaman en yüksek kalite ile üretilebileceği yerlerde üretim yapmış olacak. Öncelikle hedefimiz bu ve bununla birlikte geçmişten bugüne süs bitkileri sektöründe gerçekten büyük bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Yeni bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Üretim de gerçek anlamda desteklemiş ve teşvik edilmiş olacağını düşünüyorum. BİNDE 1

 

Sektörde yıllardır süre gelen en büyük sorunlarından birisi binde üç. Bu konuda somut çözüm adımları var mı?

 

Az önce de bahsettim. Bizden önceki yönetim kurulu arkadaşlarımızın başlatmış olduğu bir çalışma var. Şu anda beklenilen şey şu; ilk çıkacak torba yasayla birlikte bu binde üçün binde bire çekilmesi, yürürlüğe girecektir. Ümidimiz bu yönde. Çalışmalarımız bu yönde.

 

 

SEKTÖRÜN VİZYON YENİLEMESİ GEREKİYOR

 

SÜSBİR olarak, bölgelere baktığımız zaman bölgelerdeki üretici üyelere ne gibi kolaylıklar sağlamak istersiniz? Sorunlar belli, onları dinleyecek misiniz? Onların sorunlarına çözüm noktasında bir girişiminiz olacak mı?

 

Öncelikle şunu söylemek isterim; genel kurulumuzda kimi desteklediği önemli olmadan, yüzde 70 katılım sağlayan üyelerimizin, üreticilerimizin bu duyarlılığından dolayı tek tek teşekkür ediyorum. Bu oranda sahiplenilen bir birliğin yönetiminin de kendi üyelerine karşı borçlu olduğunu düşünüyorum.

Biz, bölge olarak ilk ziyaretimizi Ödemiş’e yaptık. 12. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi’ne katılarak oradaki stantları tek tek gezdik. Üretici arkadaşlarımızı bire bir ziyaret ederek teşekkürlerimizi sunduk.

Devamında da düşüncemiz, tüm bölgelerdeki üreticilerimizle bir araya gelmek. Onların sıkıntılarını, önerilerini, hatta şikayetlerini dinlemek istiyoruz. Bunun ilkini yine Ödemiş’te birliğimiz üyesi olan birlikler, kooperatifler ve derneklerle yaptığımız toplantılarda gösterdik. Hepsinin dertlerini yerinde dinledik.

Tabi şuan ülkemizin bulunduğu konjonktürden dolayı, güney bölgemizde yaşanan savaşlardan dolayı, sektörümüz de diğer sektörler gibi kendi payına düşeni alıyor! Bununla ilgili çok olumlu olmayan bir süreç var. Maalesef Ödemiş’te piyasanın hareketli olmadığını, üreticilerin şu anda bu konuda rahatsız olduklarını gördük. Güney bölgemizde bulunan ülkelere ihracat şu anda yok denecek kadar az.

Ancak, yine de genel olarak söylemem gereken bir şey var; ülkemizde sektörümüzün acilen vizyon yenilemesine ihtiyaç var. Yani üretici üretirken öngörüsünü çok sağlıklı bir şekilde oluşturmalı. Üreteceği miktarı, kaliteyi baştan çok ciddi bir şekilde belirlemesi gerekiyor. Kontrolsüz bir şekilde bir piyasa, bir sektör görünümü açıkçası alınan sonuçlarla kendini gösteriyor. Çünkü üreticilerimiz ürün seçimini yaparken her zaman çok doğru isabetli kararlar veremiyor. Bunun çözümü de biraz daha kontrollü, planlı ve kaliteli üretimden geçiyor. Bunların sağlanması gerekiyor. Yoksa şu an özellikle çalı grubundaki fiyatlar üreticiyi çok rahatsız ediyor. Ancak bu da dünden bugüne olan bir şey değil, 1 yıl - 2 yıl öncesine dayanan bir süreç; üretirken daha kontrollü daha kaliteli üretimler yapılması gerekiyor.

 

 

SEKTÖRÜ İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

 

SÜSBİR üyelerine mesajınız nedir?

 

Seçimin bittiğini söyledim ki, ben seçimden önce de aynı demokratik olgunlukla bana destek vermeyeceği kişileri dahi ziyaret ettim, destek vermese de bunu olgunlukla karşıladım. Biz seçildik, yönetim kurulu oluştu. Bugün itibariyle, 529 üyesi bulunan SÜSBİR yönetim kuruluyuz. Ben de yönetim kurulu başkanıyım. Dolayısıyla tüm arkadaşlarımızın sorunlarıyla bire bir hiçbir ayrım gözetmeden, hepsini kucaklayarak bağrımıza basarak ilgilenmek zorundayız. Biz, ancak o zaman SÜSBİR yönetimi olmuş oluruz. Ben, ancak o zaman SÜSBİR başkanı olurum. Biz hiçbir ayrım gözetmeden görevimizi yerine getireceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz, bu geminin rotası hepimizi ilgilendiriyor bunu da birlik beraberlik içinde yapacağız. Dediğim gibi seçim bitti. Bundan sonra sektör iççin neler yapabiliriz. Sektörü bir adım daha ileriye götürmek için neler yapabiliriz ona bakacağız.

Samimiyetle söylemek istediğim bir şey var; önemli olan burada bize temsil yetkisi verilmesi değil, bizim bu süreyi ne kadar verimli, ne kadar sektör adına yararlı kullanılabileceğimizdir. Bunun için samimi olarak çalışacağız. İnşallah 2 yıl sonra aldığımız emaneti sektörü biraz daha ileri götürmüş olarak teslim edeceğiz. Temennimiz, ümidimiz, inancımız bu yönde… 


Paylaş: 

Diğer Haberler