MARKETLER REKABET KOŞULLARINI ZORLUYOR

Mersin’de faaliyette bulunan HAS Çiçekçilik & Fidancılık Genel Müdürü Oktay Aydın, sektörde market zincirlerinin rekabet koşullarını zorladığını ifade etti.

MARKETLER REKABET  KOŞULLARINI ZORLUYOR

 

Mersinde bulunan HAS Çiçekçilik & Fidancılık Genel Müdürü Oktay Aydın, süs bitkiciliğiyle birlikte entegre sektörlerin geliştiğini belirterek, önümüzdeki yıllarda perakendeciliğin daha da ilerleyeceğini söyledi. İnsanların yeni arayışlar içerisinde olduğunu kaydeden Aydın, "Bu sektörle ilgili insanlarda daha önce alışmadıkları alışkanlıklar oluşmaya başlıyor. Bu da ciddi anlamda kullanımı artırıyor" diye konuştu.

 

  • Firmanızın perakende satışları ne boyutta?

 

Yüzde 10 perakende satışımız var. Bizim üretim kapasitemiz geniş olduğu için toptan satışımız daha yoğun. İki ayrı satış yerimiz mevcut. Birinde perakende üzerine yoğunlaşıyoruz; orada perakende ciromuzun yüzde 10unu teşkil ediyor.

 

  • Geçtiğimiz 10 yıl, şuan ki durum ve önümüzdeki 10 yılda perakende satıştaki durum nasıl bir tablo ortaya koyuyor?

 

Çok ciddi anlamda arttı ve daha da artacak. Çünkü insanlar yeni şeyler arıyor. Yeni arayışlar içerisinde. Süs bitkiciliğiyle birlikte entegre sektörler oluşuyor. En basitinden bir saksı; sektörle birlikte geliştiği için -minik saksılar, renkli saksılar- bunlar insanların ciddi anlamda ilgisini çekiyor. Dolayısıyla ilgi çok daha artacaktır.

 

ENTEGRE SEKTÖRLER OLUŞUYOR

 

  • Perakende satışları gelişmesi ile diğer satışlar arasında marketing anlamında bir yarış söz konusu olur mu?

 

Pazarlama şekli olarak süs bitkileri yan kollarla birlikte birleştiği zaman güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Örneğin süsleme satanları buna dahil oluyor. Bu bağlamda ciddi anlamda satışta artış var.

İnsanların, bu sektörle ilgili daha önce alışmadıkları alışkanlıkları oluşmaya başlıyor. Bu da yeni yaratıcı fikirlerle çok olumlu gelişiyor. Bu da ciddi anlamda kullanımı artırıyor.

 

  • Muhtemel bir rekabette sizin firmanız bu yarışın neresinde yer alır?

 

Biz her zaman bu yarışın içindeydik; yine aynı şekilde bizim perakendecilik sektörümüz ciddi anlamda artar.

 

  • Perakendede bir rekabet var mı?

 

Ben genel anlamda şöyle değerlendiriyorum; tüketicinin tüketim alışkanlığı değiştiği için ciddi anlamda arz talep oluşur. Bu durum da hem bize hem de diğer sektördeki firmalara mutlaka ciddi anlamda yansır.

 

MATERYAL KONUSUNDA ZAYIF NOKTADAYIZ

 

  • Süs bitkiciliği sektöründe perakende satış dilimini toptan satışlar üzerindeki yükü hafifletmesi bekleniyor mu?

 

Bence her ikisi de çok ciddi anlamda artar. Birbirini geçme oranlarına bir şey diyemem ama iki sektörün de önü çok açık. İkisi de çok ciddi anlamda katlanarak ilerler.

 

  • Perakende satışların artması yan materyal satışlarını da yukarı doğru taşıyacaktır. Yan materyal üretimine Türkiye hazır mı?

 

Biz yan materyal konusunda zayıf bir noktadayız. Hem firma olara, hem bölge, hem de Türkiye olarak...

Üretim doğru bir şekilde yansıtılamıyor. Sorun da burada başlıyor. İnsanlar görmedikleri bir şeyi talep edemezler. Sunumda eksiklikler var.

İstanbul Ağaç A.Ş.nin satış noktası gibi yerler Türkiyede çok az. Ciddi anlamda bahçe market çalışmaları zayıf. Belli yerlerde vardır ama bu bahçe market tarzında bitki ve bitkinin yan materyalleri konusunda deneyimli, profesyonel iş yapan bu sektörde ciddi anlamda firma yok. Dolayısıyla bu firmaların sayısı arttığı zaman tüketici bunları görecek ve çok ciddi anlamda talebini de isteyecektir.

Perakende sektörü üzerinde düşündüğümüz zaman insanlar gördüklerini isterler. Nasıl ki, bir yerden geçerken güzel renkli bir bitki görürsünüz durup onu almak istersiniz. Görmediğiniz bir şeyi isteyemezsiniz. Dolayısıyla burada doğru bir arzın yapılması gerekiyor ki doğru bir talep olsun.

Bu konuda her geçen gün daha iyiye doğru gidiyoruz. Talep oluşturulması perakende sektörünü ciddi anlamda olumlu etkiler. Bununla birlikte de yan materyallerin satışı da hızlanır.

 

  • Süpermarket zincirlerinde çiçek satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizi etkileyen bir durum mu?

 

Bence etkilemez.

Marketlerin piyasada artıları eksileri şunlardır; market zincirleri toplu satış noktaları olduğu için onlar dönem dönem rekabet koşullarını zorluyor. Ama bu pazarı kötü etkileyecek anlamı taşımaz.

Bir ürün bende 10 liradır, markette 8 liradır; çünkü değişken bir yapısı vardır. Küçük bir çiçekçide aynı ürün 45 liradır.

Burada kıyaslama yapamazsınız. Bir kahve içer gibi yani; bir yerde 3 liraya içiyorsunuz, bir yerde 15 liraya... Aldığınız hizmet farklı, hizmet üstüne ilave oluyor.

Bir markette peyzaj mimarı gibi ciddi bir teknik personel bulamazsınız, burada onu bulursunuz. Bizde kurumsal hizmet alabilirsiniz, orda sadece satış pazarlama hizmeti alırsınız.

 

  • Konut projelerinin yeşile dayalı pazarlama yöntemiyle sunulması perakendecilik ile doğru orantılı bir satış gösteriyor mu?

 

Mutlaka etkilemiştir. Şu anda konut sektörlerinde zaten peyzaj artık, yeni yasayla birlikte, zaten zorunlu hale geldi. Tüketici de bunun bilincinde. Bir ev alırken veya bir meskenle ilgili çalışma yaparken oranın çevre düzenlemesiyle de ilgileniyor. Önceden bu çok dikkate alınmıyordu.

 

 

 

General Manager of HAS Floriculture & Nursery Co. located in Mersin Mr. Oktay Aydın, mentioned that sectors of integrated with ornamental plants rising up and retailing point of the sector will further advance in coming years.


Paylaş: 

Diğer Haberler