LODOS DAĞI GÖRÜLMEYE DEĞER

LODOS DAĞI GÖRÜLMEYE DEĞER

 Loras Dağının doğu eteklerinde doğal çevrenin korunarak, yer altı tatlı su kaynakları havza rehabilitasyonu ve erozyonun önlenmesi ile bölge halkının yaşam kalitesi ve refah seviyesinin arttırılmasına katkı sağlanması amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ağaçlandırma sahasında fidan sayısı her geçen gün artıyor. Toplam 14 bin metrekare alana dikilen fidanların bakım ve tamamlama çalışmaları KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.


Bundan 10 yıl önce 100 bin fidan ile başlayan çalışma, 3 milyon fidanı buldu. Şu anda boyları 25-30 cm arasına ulaşan fidanların korunması amacıyla 37 kilometre tel örgü yapıldı.

Daha önce doğal hayatın çok ciddi zayıfladığı bölge, ağaçlandırmayla birlikte canlandı; hayvan çeşitliliği arttı.


Loras Dağı eteklerinde bulunan ağaçlandırma sahası, ekolojik dengeye katkıda bulunularak, yabani hayvanların doğal koşullarında yaşamasını imkan veriyor. Bunun yanı sıra ağaçlandırma sahasının mevcut yer altı tatlı su rezervlerini arttırmak ve sürekliliğini sağlamak gibi özel amaçları da bulunuyor. KOSKİ bu özel amaçlarıyla ağaçlandırmanın iklime olan müspet etkisini arttırmak istiyor.     


Paylaş: 

Diğer Haberler