KO-MEK'TEN TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE TAM DESTEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sanat Eğitim Kursları tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliği alanında açılan kurs ile vatandaşlar yetiştirdiği bitkileri satarak, aile bütçelerine katkı sunuyor.

KO-MEK'TEN TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE TAM DESTEK

İLGİ GÖREN BRANŞ

Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, bitki ve sebzelerin doğallığını kaybettiği günümüzde önemli bir yer edinmeye başladı. Devlet desteği alınması ile birlikte geçim kaynağı haline gelen Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kocaeli’nde vatandaşlardan ilgi görüyor. KO-MEK de bu çerçevede gelen talepleri değerlendirerek geçtiğimiz yıl Yuvacık Kurs Merkezi’nde Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Branşı açtı. Branş yeni eğitim döneminde faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor.

ÖNCE TEORİK EĞİTİM
KO-MEK tarafından verilen Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursu 72 saatlik bir eğitimi kapsıyor ve haftanın iki günü gerçekleştiriliyor. Kursta ilk olarak bitki yetiştiriciliğinin teknik detayları anlatılıyor. Bu kapsamda kursiyerler, bitkilerin özelliklerini, yetiştirilmesini, bakım, hasat, harman ve depolanması ile ilgili bilgileri ediniyor.

PRATİK EĞİTİM ŞART
Teorik bilgiler pratik eğitimle desteleniyor. Bu aşamada, tohumundan ve meyvelerinden yararlanılan bitkiler tanımlanarak, ekim, bakım ve hasat gibi uygulamalar sahada gösteriliyor. Bitkilerin soğan ve tohum ekimleri konusu da yine pratik uygulamada kursiyerlere aktarılıyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler