Kızılçam Islah Politika ve Stratejileri Belirleniyor

Orman Genel Müdürlüğü’nde 27 Eylül’de başlayan ve 29 Eylül’e kadar devam edecek ‘Kızılçam Islah Çalıştayı’nda kızılçam her yönü ile ele alınacak.

Kızılçam Islah Politika ve Stratejileri Belirleniyor

Orman Genel Müdürlüğü’nde 27 Eylül’de başlayan ve 29 Eylül’e kadar devam edecek ‘Kızılçam Islah Çalıştayı’nda kızılçam her yönü ile ele alınacak.

‘Kızılçam Milli Islah Stratejisi’nin oluşturulmasını amaçlayan çalıştayda, Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fikret Işık, Fransa Orman Teşkilatın’dan (ONF) Dr. Brigitte Musch, Dr. Yves Rousselle, Dr. Leopoldo Sanchez ve Dr. Laurent Bouffier olmak üzere hem yurtdışından hem de yurtiçinden pek çok uzman isim ve akademisyen yer alıyor.

Türkiye’de endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarının hız kazanması, ıslah edilmiş tohum materyali ihtiyacını da artırmaktadır. Hem genetik kazancı hem de iklim değişimini de dikkate alarak ağaçlandırmalarda başarıyı arttırmak için kızılçamda ileri jenerasyon çalışmalarına ihtiyaç duyan Orman Genel Müdürlüğü, bu kapsamda Fransa Orman Teşkilatı (ONF) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 10 yıldır teknik iş birliği yürütüyor.

Orman Genel Müdürlüğü, ONF ve AFD ile 2019’da imzalanan “1.6 İklim Değişikliğine Uyum için Orman Genetik Kaynakları” ikili iş birliği kapsamında gündeme gelen ıslah çalıştayını 27-29 Eylül tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor. Çalıştaya yurtdışından Prof. Dr. Fikret Işık (Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri), Fransa Orman Teşkilatın’dan (ONF) Dr. Brigitte Musch, Dr. Yves Rousselle, Dr. Leopoldo Sanchez ve Dr. Laurent Bouffier olmak üzere 4 uzman katılıyor. Türkiye’den ise akademisyenler, Orman Genel Müdürlüğü ilgili daire başkanları ve bölge müdürlüklerinden yöneticiler, konunun uzmanı teknik personel ile Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerinden araştırmacılar katılım sağlıyor.

3 gün boyunca Ankara’da devam edecek çalıştayın açılış konuşmasını yapan Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey, çalıştaydan beklentilerini şu sözlerle açıkladı: “50 yılı aşkın kurumsal ıslah tecrübe ve bilgi birikimine sahibiz. Bunu uluslararası alandaki gelişmeleri kullanarak, kızılçam özelinde iklim değişikliğinin sebep olabileceği olumsuzlukları da dikkate alan, ulusal kalkınma politikamızla uyumlu ıslah politika ve stratejilerinin ortaya konulmasını amaçlıyoruz. Bilgi birikimi ve tecrübeleriyle bu güzide topluluğun çalıştayın bitiminde ülkemiz ve dünya ormancılığı için bilimsel temelli faydalı sonuçlar ortaya koyacağına inanıyorum.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler