Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi Değerlendirildi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey Çukurova Üniversitesinde düzenlenen “Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi ve Değerlendirmesi” toplantısına katıldı.

Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi Değerlendirildi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey Çukurova Üniversitesinde düzenlenen “Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi ve Değerlendirmesi” toplantısına katıldı. Bakan Dr. Bekir Pakdemirli iklim değişikliğinin önemine dikkat çekerek, “Tarım, orman ve su alanında iklim değişikliğinin etkilerini azaltacak tedbirleri almak, küresel ısınmayı azaltacak üretim yöntemlerine geçmek ve doğal kaynakları verimli kullanmak, artık bir tercih değil, bir zorunluluk haline gelmiştir. Tarımı dönüştürüp, ormanı güçlendirip, suyun verimli kullanımını sağlayarak, değişen iklim koşullarına hazır olacağız” dedi.

Pakdemirli, Adana’ya yapılacak yatırımlar hakkında müjdeler vererek 2021 yılında Adana’da ormancılık alanında 32 milyon TL yatırımla yöre halkına 15 milyon TL’lik ek gelir sağlamayı hedeflediklerini belirtti. 3,5 milyon fidanının toprakla buluşturularak, 8 milyon fidanın üretileceğini, Ceyhan ve Feke Balderesi’nde kurulacak bal ormanları ile bal üretimine katkı sağlanacağını, 3 mesire yerinin bu yıl içinde tamamlanarak vatandaşlarımızın istifadesine sunulacağını ifade etti.

Orköy Projeleri kapsamında ise, 414 aileye 17,4 milyon TL Orköy kredisi ve hibe desteği, 25 mahallede 2B orman kadastro çalışmalarının tamamlanması, Saimbeyli ilçesi Hançer Deresi Ekoturizm Yönetim Planı’nın hazırlanması, Temmuz ayında meydana gelen yangınlardan etkilenen yerleşim yerlerine yakın alanlarda yangına dayanıklı türlerle 70 km’lik yangın önleyici çalışma yapılarak bu tesislerin kenarlarına 100 bin gelir getirici tür fidanı dikileceğini belirtti.

Program sonunda Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey Adana Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek teknik personel ile bir araya geldi. Karacabey, Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz’dan Adana ve Osmaniye’de illerinde yürütülen ormancılık faaliyetleri hakkında bilgiler alarak tüm çalışanlara başarılar diledi?.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler