KARDEŞ ÜLKEYE FİDAN DESTEĞİ

KARDEŞ ÜLKEYE FİDAN DESTEĞİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) kardeş ülke Türkmenistan ile yaptığı Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Türkmenistana fidan desteği sağladı. Türkmenistana gönderilen fidanlar ülkenin peyzaj çalışmalarında kullanılacak.

Fidan yetiştiriciliğinde, üretiminde ve ülke ağaçlandırmasında son yıllarda Türkiyenin destan yazdığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bu konularda ülke olarak çok geliştik, üretim ve ağaçlandırmayı katlayarak artırdık. Fidan ithal eden ülke konumundan fidan ihraç eden ve bilgi birikimini diğer ülkelerle paylaşan ülke konumuna geldik" diye konuştu.

50 Bin Fidan ve 25 Kg Tohum Gönderildi

Bu çerçevede kardeş ülke olan Türkmenistan ile de ormancılık alanında işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bu anlaşma gereğince Türkmenistana 50 bin fidan ve 25 kg ardıç tohumu gönderdik. Türkmenistana gönderdiğimiz bu fidan ve tohumlar ülkenin peyzaj çalışmalarında kullanılacak" değerlendirmesinde bulundu.

Türkmenistana gönderilen 50 bin fidanın 20 bin adedinin ardıç fidanından oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu "Ardıç fidanlarını bu konuda ün yapan Eğirdir Orman Fidanlığından temin ettik. Ayrıca buradan 25 kg tohum gönderdik. Teslim edilen ardıç fidanlarının yanı sıra 20 bin adet mazı ve 10 bin adet mavi servi de Konyadaki fidanlıklardan araçlara yüklenerek Türkmenistana gönderildi" şeklinde konuştu.

Ardıç Fidanı Yetiştiriciliği Bir İlk

Özellikle ardıç fidanı yetiştiriciliği hususunda Türkiyenin önemli gelişmeler kaydettiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bütün dünyada yakın zamana kadar ardıç tohumlarının yalnızca ardıç kuşlarınca yenilerek dışkı yoluyla atıldığında çimlenebileceği, ardıç tohumlarını üretmede başka yol olmadığı düşünülüyordu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yapmış olduğu başarılı çalışmaların ardından dünya ormancılığında bir ilki gerçekleştirdi. İlave katlama yöntemi ile ardıç tohumlarının çimlenmesini sağladı. Şimdi ise bu bilgi birikimini ve yetiştirdiği fidanları kardeş ülkelerle paylaşıyor" diyerek sözlerini tamamladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler