İŞ BİRLİĞİ İLE SEKTÖRÜ KALKINDIRACAĞIZ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Türkiyenin 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatta tarım için 40 milyar dolarlık bir pay biçtiklerini söyledi.

İŞ BİRLİĞİ İLE SEKTÖRÜ KALKINDIRACAĞIZ

10.Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisinin açılış töreninde konuşan İzmirBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Biz, İzmirde ve ülkede tarımın vazgeçilmez olduğunu, temel sektör olduğunu, katma değeri en yüksek üretimin tarımda olduğunu ve Türkiyenin 2023 yılında varmak istediği 500 milyar dolarlık ihracat rakamına tarımda çok büyük bir ihracat bir hamle yapılmadan ulaşılamayacağına, tarımın mutlaka desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

23-26 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen 10.Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi, törenle açıldı. Serginin açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı konuşmada İzmir ve Ege Bölgesinin dünyada tartışılmaz önemli bir tarım merkezi olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın kalkınması için 10 yıldır çalıştıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ödemiş, Bayındır, Tire ve Bademlerde tarım konusunda neler yaptığımızı hepiniz biliyorsunuz. Ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarımın, kırsalın ve hayvancılığın kalkınması için Türkiye Cumhuriyetinde ilk kez arazi yollarını, yan yolları asfaltlamak üzere 10 sene yola çıktı ve bugüne kadar 258 milyon TL yol için asfalt para harcadı. Bu sene de 85 milyon TL tutarında sadece arazi yolu yapmak için para harcıyor. Yani 10 senedir toplam yaklaşık 340 milyon liralık arazi yolu yapıyoruz" dedi.

YARIMADANIN STARTINI VERİYORUZ

Anlaşmalı üretim, toprak ve yaprak tahlil laboratuvarı gibi çalışmalarla da kırsalı desteklediklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Arıkbaşında İl Tarım Müdürlüğümüzle çiçek organize bölgemiz için çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Valimizin başkanlığında İzkada yaptırdığımız Yarımada Stratejik Planıyla ilgili uygulama projelerini yöre halkımızla, belediye başkanlarımızla, ziraat odalarımızla, işadamları ve üniversitelerle tartıştık, onun da startını eriyoruz" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz, İzmirde ve ülkede tarımın vazgeçilmez olduğunu, temel sektör olduğunu, katma değeri en yüksek üretimin tarımda olduğunu ve Türkiyenin 2023 yılında varmak istediği 500 milyar dolarlık ihracat rakamına tarımda çok büyük bir ihracat bir hamle yapılmadan ulaşılamayacağına, tarımın mutlaka desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. İzmir köylüsü, çiftçisiyle son derece bilinçli ve biz elinden tutuğunda harikalar yaşatıyor. Merkezi hükümet, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerimiz, ziraat odalarımız, bilim insanlarımızla tarımı hep birlikte kalkındırmamız ülkenin önündeki en elzem soru olarak görüyoruz"

ÖDEMİŞİN EMEĞİ DÜNYAYA YAYILACAK

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, bir Bebek gibi doğan fuarın bugün gürbüz bir delikanlı olarak 10.yılına girmesinden gurur duyduklarını söyledi. Fuarın geçen yıla oranla iki kat katılımla bir ivme kazandığına dikkat çeken Badem, "Ödemiş ve Türkiyesınırlarını zorlar haldeyiz. Dünyanın en verimli toprakları ve iklimine sahip, ülkemizin bir kaç ilçesinden biriyiz. Süs bitkileri, tarımın diğer alanları, hayvancılık ile önümüzdeki günlerde hayata geçirmek istediğimiz organize sanayi bölgesiyle Ödemiş, çalışkan insanlarımızın alın teriyle birlikte, emeğimizin dünyaya yayıldığı yer olacak. Ödemişin,İzmir Büyükşehir Belediyesinin ve diğer kurumların vereceği desteklerle süs bitkisi ve ağaç üretiminde Türkiyede hak ettiği yeri alacağına inanıyorum" dedi.

İZMİRİ ELBİRLİĞİ İLE İYİ NOKTALARA GETİRECEĞİZ

İzmir Valisi Mustafa Toprakİzmirin çevresiyle birlikte çok önemli bir tarımsal ve hayvansal üretim merkezi olduğunu söyledi. Nitelikli ve organik üretimin önemine dikkat çeken Ödemişi bu kapsamda göz ardı etmenin mümkün olmayacağını belirten Toprak, "İzmir doğasıyla suyuyla, havasıyla, üretimdeki verimliliğiyle, insan gücüyle yani tüm değerleriyle önemli bir alan ve güç oluşturuyor. İzmirde ülkemizde ve dünyada hak ettiği noktada el birliğiyle taşımak arzusundayız. El birliğiyle, tüm kurumlar, belediyelerimizle çok daha iyi noktaya getirmek için el birliğiyle çalışıyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir BelediyesiBademli, Bayındır, Urladan alımlar yaparak desteklediğini belirten Vali Toprak, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve yetkilileri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Nereden olursak olalım üreticilerimizi desteklemek için bir borcu var, bu borcu da yetkilerimizle bir yere taşıyoruz. 500 milyar dolarlık ihracat hedefine varabilmek için el birliğimizle üreticimizi destekleyeceğiz, Bakanlıklarımızın rehberlik ve önderlik desteklerle 158 milyarlık ihracat rakamını da Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023te 500 milyar dolarlık rakama kavuşturacak şekilde çalışacağız" diye konuştu.

Üretimin olduğu yerlere gittiklerinde kendilerini ayrı bir heyecan sardığını ifade edenİzmir Valisi Mustafa Toprak, "Çünkü emek, alın teri, özveri ve temiz, organik üretim var. 12 ay çabalıyorsunuz. Bu güzel coğrafyada bu güzel insanlar sürekli üretim yapıyor. Siz çalışkan İzmir ve Ödemiş halkı üretimi gerçekleştiriyoruz. Biz size güveniyoruz. Ülkemizin 2023 ve 2071 yılı hedeflerine taşıyacak üretimi ve gücünü, yerel yönetimler, bakanlıklarla ve temel noktada halkımızla birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

AvrupaDA 1.BÜYÜK EKONOMİYİZ

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Türkiyede son 10 yılda büyük bir dönüşüm yaşandığına işaret etti. Arzu, "Türkiyenin dünyada tarım alanında 11. büyük ekonomi iken, son 4 yıldır 7., Avrupada ise 1. büyük ekonomi oldu. Bir çok tarımsal üründe ilk beş içinde bulunuyoruz. 2023 yılımız hedefimiz olan 500 milyar dolar ihracat içinde tarımda kendimize 40 milyar dolarlık bir pay biçiyoruz. Sanayicimiz, yerel yöneticilerimiz, üreticilerimiz, ihracatçımız ve merkezi hükümet işbirliği yaparsa bunu başaracağımıza inanıyorum. Görüyorum ki İzmirde de çok güzel bir işbirliği yapılıyor. Son 10 yılda geldiğimiz nokta, gönümüzdeki 10 yılda gideceğimiz noktayı göstermek açısından güzel bir örnek. Bu başarıda İzmirin çok büyük payı var. Ülkemizin dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için tarıma büyük görev düşüyor. İşbirliği içinde, bu sektörün kalkınması konusunda çaba gösteriyoruz ve göstereceğiz" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler